موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/79111 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر دربیست و سوم خرداد ماه

  یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۰
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر دربیست و سوم خرداد ماه

امروز یکشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، ششم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و دوازدهم ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۶ سال پیش در چنین روزی، امام خمینی(ره) فرمان تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را صادر کردند.

 

امروز یکشنبه بیست و سوم خرداد 1395 هجری خورشیدی، ششم رمضان 1437 هجری قمری و دوازدهم ژوئن 2016 میلادی است. 36 سال پیش در چنین روزی، امام خمینی(ره) فرمان تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را صادر کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

23 خرداد 1374
آیت ‏اللَّه میرزا کاظم دینوری عالم مبارز و صاحب اثر ارزشمندی چون تقریرات درس فقه و اصول و رساله توضیح المسایل در 93 سالگی دارفانی وداع گفت.

23 خرداد 1367
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات بیت المقدس 7 را با رمز «یا اباعبدالله الحسین» آغاز کرد. هدف از این عملیات عقب راندن دشمن از خاک ایران در منطقه عمومی «شلمچه» در شمال شرقی خرمشهر بود.

23 خرداد 1359
امام خمینی(ره) فرمانی را مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی صادر کرد که در بخشی از این پیام آمده است: «مدتی است ضرورت انقلاب فرهنگی که امری اسلامی است و خواست ملت مسلمان می‏باشد، اعلام شده است و تا کنون اقدام موثر اساسی انجام نشده است و ملت اسلامی و خصوص دانشجویان با ایمان متعهد، نگران آن هستند و نیز نگران اخلال توطئه‏گران که هم اکنون گاه‏گاه آثارش نمایان می‏شود و ملت مسلمان و پایبند به اسلام خوف آن دارند که خدای نخواسته فرصت از دست برود و کار مثبتی انجام نگیرد و فرهنگ همان باشد که در طول مدت سلطه رژیم فاسد کارفرمایان بی‏فرهنگ، این مرکز مهم اساسی را در خدمت استعمارگران قرار داده بودند که از دستاوردهای دانشگاه ها به خوبی ظاهر می‏شود که جز معدودی متعهد و مؤمن که علی‏رغم خواست دانشگاهها در خدمت کشور و اسلام بودند، دیگران جز ضرر و زیان چیزی برای کشور ما بار نیاوردند...»

23 خرداد 1354
قرارداد الجزایر برای برطرف کردن اختلاف های مرزی ایران و عراق در بغداد به امضای نمایندگان دو کشور رسید، که در آن بر حسن همجواری، علامت گذاری مرز خاکی، تعیین مرز آبی و استقرار امنیت مرزی تاکید شده بود.

23 خرداد 1327
کابینه عبدالحسین هژیر در دوره پهلوی دوم تشکیل شد. این کابینه تا 15 آبان همان سال به کار خویش ادامه داد.

23 خرداد 1325
احمد قوام نخست وزیر ناچار شد با رهبران دمکرات آذربایجان پیمانی را به امضا برساند که در آن تشکیل یک شورای مدیریت در چارچوب استان شامل فرمانداری کل، رییسان اداره های استان و هیات رییسه انجمن استان پیش بینی شده بود.

23 خرداد 1316
برپایه پیشنهاد وزارت معارف و اوقاف و با تصویب فرهنگستان ایران، نام اداره عتیقات به اداره باستان شناسی تغییر یافت.

23 خرداد 1303
بونزوم وزیر مختار جدید فرانسه در تهران با محمدحسن میرزا ولیعهد دیدار و اعتبارنامه خود را تقدیم کرد. در این دیدار وزیر مختار فرانسه از این که کشورش در حال آموزش دانشجویان نظامی و غیرنظامی ایران است و نیز رایزنان آن کشور در ایران مشغول کار هستند، ابراز خوشحالی کرد.

23 خرداد 1302
مجلس شورای ملی، قانون شرایط اساسی امتیاز نفت شمال به یک کمپانی معتبر مستقل آمریکایی را به تصویب رساند.

23 خرداد 1302
کابینه دوم میرزاحسن خان مشیرالدوله تشکیل شد. این کابینه تا 30 مهر همان سال به کار خویش ادامه داد.

23 خرداد 1300
روزنامه وطن با مدیریت میرزا هاشم خان محیط بنابر تصویب هیات دولت توقیف شد.

23 خرداد 1289
مجلس شورای ملی، قانون استخدام مورگان شوستر خزانه دار کل ایران را تصویب کرد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1، 3 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :