موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/79250 :کد

0

مرکل خواستار گسترش دولت قانون‌مدار در چین شد

  دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۱:۳۲
تعداد بازدید : ۱۸۱   
 تحلیل ایران -مرکل خواستار گسترش دولت قانون‌مدار در چین شد

صدراعظم آلمان در بدو ورود به چین از دولت پکن خواست آزادی بیشتری به سازمان‌های غیردولتی بدهد و به دنبال گسترش قانون‌مداری باشد.

صدراعظم آلمان در بدو ورود به چین از دولت پکن خواست آزادی بیشتری به سازمان‌های غیردولتی بدهد و به دنبال گسترش قانون‌مداری باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران،  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای سفری سه روزه وارد چین شد. او یک روز پیش از برگزاری اجلاس مشورتی نمایندگان دو دولت، در برابر دانشجویان و استادان دانشگاه سخنرانی کرد.


مرکل که در محل فرهنگستان علوم چین سخن می‌گفت، در نطق خود از رهبری چین خواست به سازمان‌های غیردولتی خارجی امکان فعالیت بدهد.


لایحه‌ای قانونی در چین در جریان است که از ژانویه سال ۲۰۱۷ فعالیت‌های این سازمان‌ها در چین ممنوع اعلام می‌کند و این‌که این سازمان‌ها اجازه ندارند وارد حوزه سیاست شوند.


از سوی دیگر صدراعظم آلمان درباره تردید کمیسیون اتحادیه اروپا سخن گفت که بر اساس یک وعده ۱۵ سال پیش، چین در سال جاری به عنوان یک اقتصاد بازار آزاد به رسمیت شناخته شود.


چین از سال ۲۰۰۱ عضو سازمان تجارت جهانی است. بر اساس صورتجلسه ورود به این سازمان، قرار بوده است ۱۵ سال پس از ورود چین، این کشور به عنوان یک اقتصاد بازار آزاد به رسمیت شناخته شود. مهلت به رسمیت‌ شناختن ۱۵ دسامبر سال جاری است.


صدراعظم آلمان گفت: من از پیشینه این قضیه خیلی خوب مطلع هستم و می‌دانم که تلاش‌های زیادی در چین در جریان است. اما مسائلی در این میان وجود دارد. او افزود که این مسائل را با نخست‌وزیر چین مطرح خواهد کرد.


آنگلا مرکل در بحثی که با دانشجویان داشت، به ویژه بر روی تولید بیش از اندازه‌ی فولاد در چین، به عنوان یک مثال تکیه کرد. او گفت: ما باید زمینه برای شرایط یک رقابت منصفانه را فراهم کنیم.
به گزارش دویچه وله، مرکل افزود، حال اگر چین جایگاه یک اقتصاد بازار آزاد را کسب کند، آنگاه اروپا نمی‌تواند از خود در برابر کالاهای ارزان قیمت چین از خود دفاع کند و این یک معضل بسیار بزرگ تولیدکنندگان فولاد در اروپاست.


صدراعظم آلمان خاطرنشان کرد: هیچ کس علاقه‌ای به گسترش یک جنگ تجاری ندارد و ما می‌خواهیم مانع از چنین جنگی میان اتحادیه اروپا و چین شویم.


صدراعظم آلمان در رابطه با قانون برخورد با سازمان‌های غیردولتی که قرار است از سال ۲۰۱۷ به اجرا درآید، گفت که برای سازمان‌ها باید این امر امکان‌پذیر باشد تا به مناسبات جامعه مدنی وارد شوند و آن را باور کنند.


مرکل دولت چین را به گسترش قانون‌مداری فراخواند و گفت: هسته‌ی دولت قانون‌مدار در این است که این قدرتِ قانون است که عمل می‌کند و نه قانون هر کس که قدرت بیشتری دارد. او گفت که فراهم آوردن فضای آزاد، به چارچوب‌های حقوقی نیاز دارد.


مرکل گفت، مهم این است که چین و آلمان نسبت به یکدیگر رویکردی گشوده اختیار کنند و فرای مرزها، دست به تبادل دانش بزنند و از یکدیگر بیاموزند.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :