موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/79293 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر دربیست و چهارم خرداد ماه

  دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۸
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر دربیست و چهارم خرداد ماه

امروز دوشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، هفتم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و سیزدهم ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است.

 

امروز دوشنبه بیست و چهارم خرداد 1395 هجری خورشیدی، هفتم رمضان 1437 هجری قمری و سیزدهم ژوئن 2016 میلادی است. 3 سال پیش در چنین روزی، یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار و حسن روحانی با کسب بیش از 18 میلیون رای پیروز این انتخابات شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

24 خرداد 1392
یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با مشارکت بیش از 72 درصدی مردم برگزار و در جریان آن حجت الاسلام «حسن روحانی» با به دست آوردن بیش از 18 میلیون رای به عنوان رییس جمهوری ایران برگزیده شد.

24 خرداد 1364
رزمندگان اسلام عملیات‌ «قدس‌1» را با رمز «یا محمد رسول‌ الله(ص)» در منطقه‌ عملیاتی‌ «هورالهویزه» در شرق‌ رودخانه‌ «دجله» عراق، برای‌ انهدام‌ نیروها و بر هم‌ زدن‌ انسجام‌ ماشین‌ جنگی‌ ارتش‌ عراق، در منطقه‌ای‌ به‌ وسعت‌180 کیلومتر مربع‌ آغاز کردند.

24 خرداد 1360
پس از آن که امام خمینی(ره)، ابوالحسن بنی صدر را از فرماندهی کل قوا، برکنار کرد، 120 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواهان بررسی طرح بی کفایتی سیاسی او در مجلس شدند.

24 خرداد 1359
آیت ‏اللّه غلامحسین تبریزی عبدخدایی از روحانیان و مجتهدان مبارز و صاحب آثاری چون نکت اعتقادیه، راهنمای سعادت، رهبر حقیقت، مجموعه الدروس الدینیه، الانوار اللامعه، الدر الثمینه و اصول مهذبه دار فانی را وداع گفت.

24 خرداد 1356
ویلیام هیلی سولیوان سفیر جدید آمریکا در تهران، ضمن اعلام سیاست های کارتر نسبت به ایران، استوارنامه خود را نیز به محمدرضا پهلوی تقدیم کرد.

24 خرداد 1343
محمدرضا پهلوی و همسرش از آمریکا رهسپار مراکش شدند.

24 خرداد 1340
شرکت کنسرسیوم نفت اعلام کرد: 50 درصد منافع استخراج و فروش نفت تصفیه شده ایران، برای این شرکت خواهد بود.

24 خرداد 1329
روزنامه صدای فارس به جرم اهانت به مقام سلطنت توقیف شد.

24 خرداد 1327
پس از انتشار خبر نخست وزیری عبدالحسین هژیر، قشرهای مختلف مردم تظاهرات گسترده ای در بسیاری از شهرهای ایران برگزار کردند، در تهران این تجمع در میدان بهارستان صورت پذیرفت.

24 خرداد 1327
شهربانی مدیران روزنامه های «ایران نو» و «جدال» را بازداشت کرد.

24 خرداد 1313
بخشنامه تشکیل انجمن تربیت بدنی در ایالات و ولایات در 6 ماده از طرف وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه صادر شد. در این بخشنامه با اشاره به اهمیت ورزش در سلامتی شهروندان و دستور تشکیل این انجمن ها به مواردی چون ترکیب اعضا و ریاست انجمن، ترتیب و فاصله زمانی تشکیل انجمن، هدف ایجاد و آمادگی انجمن مرکزی برای کمک به انجمن دیگر ایالات اشاره شده است.

24 خرداد 1302
احمدشاه قاجار، مشیرالدوله را به عنوان ریاست الوزرایی منصوب کرد.

24 خرداد 1287
انجمن ایالتی فارس، تلگرافی به ایالات و ولایات فرستاد و خواستار برکناری محمدعلی شاه از سلطنت شد و او را به جنون خمر متهم کرد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :