موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/7935 :کد

0

۱&#۴۳;۵ تسلیم خواسته‌های ایران شده‌اند

  پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ — ۲۳:۴۴
تعداد بازدید : ۳۳۵   
 تحلیل ایران -۱&#۴۳;۵ تسلیم خواسته‌های ایران شده‌اند

مخالفان توافق هسته‌ای ایران می‌گویند با توجه به توافق فاش شده میان ایران و آژانس، در واقع، ۱&#۴۳;۵ تسلیم خواسته تهران شده‌اند و خود را با مطالبات این کشور تطبیق داده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران، به دنبال گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» مبنی بر اینکه طبق توافق محرمانه ایران و آژانس اتمی، تهران مجاز خواهد بود از بازرسان خود برای بازرسی از سایت پارچین استفاده کند، مخالفان توافق هسته‌ای ایران می‌گویند افشای این مسئله می‌تواند باعث تغییر نظر آن دسته از اعضا کنگره شود که هنوز درباره حمایت از توافق تصمیم‌گیری نکرده‌اند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، در خصوص نحوه بازرسی از پارچین در متن «تمهیدات جداگانه شماره 2» آمده، «نقش مأموران آژانس در بازرسی از سایت پارچین به سطح پایش پرسنل ایرانی موظف به بازرسی از سایت تقلیل یافته است». همچنین پرسنل ایرانی، از مناطقی که ادعا می‌شود با فعالیت‌های ادعایی صورت گرفته ارتباط داشته، عکس و فیلم تهیه می‌کنند و به بازرسان آژانس نشان می‌دهند.

بر اساس متن این توافق، بازرسان آژانس علاوه بر نداشتن اجازه ورود به پارچین، نمی توانند داشتن عکس‌ و فیلم‌های مربوط به اماکن حساس را طلب کنند زیرا برخی اماکن در پارچین، از نظر نظامی برای ایران مهم است.

بخش‌های بعدی توافق محرمانه‌ای که آسوشیتدپرس آن را منتشر کرده، نشان می‌دهد که بازرسان آژانس حق نمونه‌گیری میدانی ندارند و نمونه‌های درخواستی آنها هم توسط بازرسان ایرانی گرفته می‌شود.

این نمونه‌گیری ایرانی هم بی محدودیت نخواهد بود و تنها 7 مورد نمونه‌گیری از ساختمانی که غربی‌ها ادعا می‌کنند محل فعالیت‌های ادعایی غرب‌ها بوده، مجاز خواهد بود. نمونه‌گیری‌های بیشتر از مناطق خارج از سایت پارچین مجاز خواهد بود ولی محل این نمونه‌گیری‌ها هنوز مشخص نشده است.

به گزارش پایگاه خبری «تایمز اسرائیل»، انتشار این گزارش بود که موجب شد منتقدان بار دیگر خواستار دسترسی کنگره به توافق کامل میان ایران و آژانس شوند. «عمری سرن» مدیراجرایی «پروژه اسرائیل» که یکی از مخالفان توافق است در این باره می‌گوید: «دولت اوباما می‌کوشید این اطلاعات را مخفی نگه دارد از این رو مانع آن شده تا قانون‌گذاران و مردم آمریکا میزان تسلیم دیپلمات‌های ما در برابر ایران را دریابند. اکنون آسوشیتدپرس باید به این اسناد دست یابد و آن را افشا کند».

وی افزود: «اکنون که اطلاعاتِ کامل، علنی شده، واکنش شدیدی به این موضوع صورت خواهد گرفت و این همان چیزی است که دولت امید داشت مانع آن شود. حتی قانون‌گذارانی که از توافق حمایت کرده‌اند، احتمال دارد با توجه به احمقانه بودن بحث دادن اجازه به ایران برای نظارت بر نقض‌ تعهدات هسته‌ای خود، در تصمیم‌شان تجدیدنظر کنند».

در این گزارش آمده، محتوای توافق میان ایران و آژانس این نگرانی را به وجود آورده است که بازرسان آژانس اتمی دسترسی محدود به تاسیسات ایران دارند که این امر به ایران امکان می‌دهد به مسدود کردن دسترسی به مناطقی که مایل است، را ادامه دهد.

پیش از این اعضای کنگره به بهانه نگرانی از سایت پارچین و ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران، از دولت آمریکا درخواست کرده بودند توافق‌های میان ایران و آژانس را در اختیار آنها قرار دهد. اما کاخ سفید و آژانس، هر دو، توافقنامه‌های جداگانه میان ایران و آژانس محرمانه هستند. مقامات دولت آمریکا به جای آن، قانون‌گذاران را در جلسات محرمانه، در جریان محتوای این توافق‌ها قرار دادند.

بر اساس این گزارش، افرادی که در کنگره مخالف توافق بودند، این سند افشا شده را مدرکی دال بر این مسئله می‌دانند که رژیم راستی‌آزمایی و بازرسی که در توافق میان ایران و 1+5 گنجانده شده، برای ممانعت از هسته‌ای شدن ایران، کافی نیست.

سناتور «باب کروکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا در این رابطه گفت: «آژانس اتمی پیش از این هرگز از این نوع توافقات غیرمعمول منعقد نکرده است. این موضوع نشان می دهد به‌رغم ضمانت‌های دولت مبنی بر اینکه توافق بر مبنای اعتماد نیست، مذاکره‌کنندگان ما خود را با (خواسته) رهبر عالی ایران تطبیق داده‌اند».

«مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» نیز سند افشا شده از سوی آسوشیتدپرس را مسئله خطرناکی توصیف کرده و گفته: «اکنون متوجه شدیم راستی‌آزمایی و بازرسی از سایت‌های نظامی ایران بر مبنای بازرسی و راستی‌آزمایی خود ایران انجام می‌شود. این مسئله خطرناکی است و مطابق با ادعاهای مکرر ایران است که اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی خود را نمی‌دهد».

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :