موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/79462 :کد

0

طالبان، پشت مرزهای ترکمنستان

  ﺳﻪشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۵:۲۲
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -طالبان، پشت مرزهای ترکمنستان

یک رسانه آمریکایی مدعی شد مرزهای شمالی افغانستان با آسیای مرکزی به خصوص ترکمنستان ناامن است و احتمال هر گونه حمله‌ای از طرف طالبان و سایر شبه نظامیان وجود دارد.

یک رسانه آمریکایی مدعی شد مرزهای شمالی افغانستان با آسیای مرکزی به خصوص ترکمنستان ناامن است و احتمال هر گونه حمله‌ای از طرف طالبان و سایر شبه نظامیان وجود دارد.
 

به گزارش تحلیل ایران، بخش انگلیسی رادیو آزادی در گزارشی مدعی شد: پس از گذشت چند ماه از حمله طالبان به شهر قندوز و تصرف این شهر توسط آنها که مدت زیادی نیز حاکمیت آنها بر این شهر طول نکشید، خبرهای ضد و نقیضی از حضور چند هزار نفره شبه نظامیان در شمال افغانستان به گوش می‌رسد.این گزارش افزوده است: برخی از منابع خبری حضور این گروه‌ها را 10 هزار نفر و برخی دیگر کمتر یا بیشتر عنوان می‌کنند موضوع مهم این است که امنیت این مناطق با چالش مواجه است.
 
3 سال گذشته شمال افغانستان یک بخش نسبتا صلح‌آمیز این کشور بود و برای دولت‌های کشورهای آسیای مرکزی که از بی‌ثباتی همسایگان خود در نتیجه مشکلات افغانستان هراس داشتند، وضعیت مطلوبی محسوب می‌شد.اما امسال در تمام 8 ولایت افغانستان و هم‌مرز با آسیای مرکزی درگیری وجود دارد و نزدیک به 2 دهه است که چنین خشونت‌های گسترده‌ای در مرز جنوبی آسیای مرکزی در جریان می‌باشد.
 
میزان نوشت: رادیو آزادی برای بررسی موقعیت این منطقه با مقامات ولایت فاریاب، یکی از ولایت‌های افغانستان که هم مرز با ترکمنستان می‌باشد گفت‌وگو نموده است.رضا رضایی سخنگوی تیپ 209 ارتش ملی افغانستان که در شمال این کشور مستقر است در این زمینه گفت: از روز یکم ژوئن که درگیری سنگینی در منطقه «غورماچ» جریان دارد، چندین شبه‌نظامی کشته شدند و نیروهای امنیتی نیز تا به حال تلفات زیادی داشته‌اند.
 
وی ادامه داد: فرمانداری‌های قیصر، دولت آباد و خواجه سبز پوش نیز مورد حمله قرار گرفته و بزرگراه اندخوی-میمنه بسته شده است. پست امنیتی در خواجه سبز پوش که 2 روستا در منطقه دارد مورد حمله شبه‌نظامیان قرار گرفته است، 18 روستا در فرمانداری‌ قیصر در حال حاضر تحت کنترل شبه‌نظامیان است و طالبان همچنین حضور پررنگی در شهرستان پشتون کوت دارند.
 
طاهر رحمانی، رئیس شورای ولایتی فاریاب، گفته‌های رضایی را تائید کرده و در این زمینه ادامه داد: مبارزه شدیدی در شهرستان پشتون کوت در حال انجام است و شبه‌نظامیان به میمنه مرکز استان، نزدیک‌تر شده‌اند.جاوید بدر، سخنگوی والی فاریاب اظهار داشت: درگیری نزدیک میمنه صورت گرفته است و بدون تقویت این شهر توسط نیروهای دولتی سقوط خواهد کرد.
 
بدر گفت: شبه‌نظامیان، شاهراه شرقی از میمنه به «شبرغان» مرکز ولایت جوزجان را مسدود نموده‌اند. بیشتر شبه‌نظامیان در فاریاب از آسیای مرکزی و از میان ترکمن‌ها، ازبک‌ها، تاجیک‌ها هستند. به اعتقاد مقامات افغانستان، شبه‌نظامیان برخی مناطق مجاور به مرز ترکمنستان را تحت کنترل خود گرفته‌اند.
 
مشکلات امنیتی در شمال غرب افغانستان با وجود سفر چند باره "عبدالرشید دوستم"، ژنرال سابق معاون رئیس جمهور افغانستان به منطقه، همچنان ادامه دارد.دوستم از تابستان سال 2015 حداقل 4 حمله را علیه شبه‌نظامیان در شمال غرب افغانستان رهبری نموده است، نیروهای وی شبه‌نظامیان را در بسیاری از مناطق تعقیب نمودند اما زمانی که دوستم  از این منطقه خارج شد، حرکات شبه‌نظامیان دوباره از سر گرفته شد.
 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :