موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/7952 :کد

0

حمایت دموکراتها از حق وتوی اوباما در دفاع از توافق وین

  جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۳:۲۳
تعداد بازدید : ۴۱۱   
 تحلیل ایران -حمایت دموکراتها از حق وتوی اوباما در دفاع از توافق وین

رهبر نمایندگان حزب دموکرات آمریکا در حمایت از توافق هسته ای ایران و گروه ۱&#۴۳;۵، تاکید کرد: اگر همین امروز رأی گیری درباره توافقنامه وین صورت می گرفت، حمایت کافی در بین دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا

رهبر نمایندگان حزب دموکرات آمریکا در حمایت از توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵، تاکید کرد: اگر همین امروز رأی گیری درباره توافقنامه وین صورت می گرفت، حمایت کافی در بین دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا برای حفظ حق وتوی اوباما وجود داشت.

به گزارش تحلیل ایران، «نانسی پلوسی» روز پنجشنبه در گفت وگو با آسوشیتدپرس گفت: باوجود تلاش های جمهوری خواهان، باراک اوباما حتی در صورت عدم تصویب توافقنامه تاریخی ایران و گروه 1+5 در مجلس نمایندگان آمریکا، از حمایت نمایندگان در این مجلس برخوردارست.
وی افزود: امیدوارم کار به جایی نکشد که رئیس جمهوری مجبور به استفاده از حق وتو شود اما در صورت این کار، اطمینان می دهم دموکراتها با حمایت از این توافق، از وتوی رئیس جمهوری محافظت خواهند کرد.
150 نماینده دموکرات آمریکا در نامه ای، از توافقنامه وین حمایت کرده بودند که این تعداد فراتر از 146 رای مورد نیاز اوباما برای اطمینان از غیرقابل شکست بودن حق وتوی ریاست جمهوری است.
از سوی دیگر در مجلس سنای آمریکا هر روز بر شمار سناتورهای حمایت کننده از توافقنامه وین افزوده می شود بطوری که طبق آخرین آمار به دست آمده، شمار سناتورهای حمایت کننده از توافقنامه ایران و گروه 1+5 و پس از اعلام حمایت سناتور «کلاری مکاسکیل» از ایالت میسوری، در روز پنجشنبه به 26 تن رسید. 
باراک اوباما برای اطمینان از عدم توانایی مجلس سنا در تعلیق اختیارات وتوی ریاست جمهوری اش، در این مجلس به 8 حامی دیگر نیاز دارد که حق وتوی خود در قبال ایران را در این مجلس نیز غیرقابل شکست کند. 
این درحالیست که با روند حمایت در کنگره و اظهارنظرهای نانسی پلوسی، شکست توافقنامه وین بسیار نامحتمل است. 
کنگره آمریکا قرار است در کمتر از یک ماه آینده، بر سر توافقنامه بدست آمده میان ایران و 1+5 رای گیری کند. 
اوباما از نمایندگان کنگره خواسته است، توافقنامه به دست آمده را تصویب کنند؛ وی به طور شفاف گفته است که در صورت عدم تصویب این توافقنامه در کنگره، با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری، تصمیم مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را وتو خواهد کرد. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :