موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد کلان

a/79608 :کد

0

کاهش ۱۵ درصدی صادرات/ رشد منفی ۲۵ درصدی صنایع خودروسازی

  چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۸
تعداد بازدید : ۱۶۵   
 تحلیل ایران -کاهش ۱۵ درصدی صادرات/ رشد منفی ۲۵ درصدی صنایع خودروسازی

رئیس اتاق بازرگانی تهران با ابراز نگرانی از اینکه اقتصاد مقاومتی ممکن است به سرنوشت سایر برنامه‌های اقتصادی دولت دچار شود، از کاهش ۱۵ درصدی صادرات و رشد منفی ۲۵ درصدی صنایع خودروسازی خبر داد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با ابراز نگرانی از اینکه اقتصاد مقاومتی ممکن است به سرنوشت سایر برنامه‌های اقتصادی دولت دچار شود، از کاهش ۱۵ درصدی صادرات و رشد منفی ۲۵ درصدی صنایع خودروسازی خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران، مسعود خوانساری عصر دیروز در پانزدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در ارتباط با وضعیت اجرای اقتصادی مقاومتی در کشور اظهار کرد: پس از سخنان رهبر معظم انقلاب در ارتباط با اقتصادی مقاومتی شاهد آن هستیم که همه زمینه‌های اجرایی آن را تاکید کرده‌اند اما اکنون 3 ماه از سال گذشته است و اثرات اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در صنعت و تجارت کشور مشاهده نمی‌شود. 


وی افزود: اقتصاد مقاومتی ممکن است به سرنوشت سایر برنامه‌های اقتصادی دولت دچار شود و اثری بر اقتصاد کشور نگذارد. 


رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: علت عدم دستیابی دولت به برنامه‌های قبلی خود هیچگاه آسیب‌شناسی جدی نشده است و دولت تنها به دنبال اجرای برنامه‌های جدید است به طوری که سال گذشته بسته خروج از رکود از سوی دولت ارائه شده اما تحلیلی بر آن صورت نگرفته که این بسته چه نکات مثبت و منفی داشته است. 


خوانساری تصریح کرد: اصل 44 به عنوان یکی از مترقی‌ترین برنامه‌های کشور است که هنوز به سرانجام لازم نرسیده است و در کنار آن قوانینی جدید در مجلس وضع می‌شود بدون آن که قوانین قبلی آسیب‌شناسی مورد نظر را داشته باشند.


وی تاکید کرد: رویکرد جدید اتاق بازرگانی تهران پایش قوانین و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است به همین منظور در جلسه‌ای که با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد به عنوان نماینده اتاق بازرگانی تهران اعلام کردند که وضعیت خوبی در این خصوص نداریم و با گذشت 3 ماه از سال هنوز اثری از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را مشاهده نمی‌کنیم.


رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه صحبت‌های خود یادآور شد: وزارتخانه‌های به دنبال ارائه طرح‌های دیگری هستند در حالی که کمتر به بررسی موانع مشکلات موجود پیش روی طرح‌های گذشته می‌پردازند. در جلسه با معاون اول رئیس جمهور این موضوعات مطرح و قرار شد راهکارهایی را در مورد مسائل و مشکلات پیشروی اقتصاد توسط بخش خصوصی ارائه شود. 


* صنایع خودروسازی 25 درصد رشد منفی دارند

خوانساری در ادامه با اشاره به آمارهای 3 ماهه شاخص تولید صنعتی در سال 94 که اخیراً استخراج شده است، گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در بخش تولید صنعتی 4.6 درصد رشد داشته است. 


وی افزود: طبق آمار موجود برخی از صنایع خودرو 25.1 درصد رشد منفی و سیمان، آهک و گچ نیز 17.3 درصد رشد منفی در تولید 3 ماهه پایانی سال 94 را تجربه کرده‌اند. 


رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: شاخص فروش نیز در مدت یاد شده 2.7 درصد کاهش داشته است که این امر در حوزه‌های سیمان،‌آهک و گچ نیز رقم منفی 17.3 درصد و فروش خودرو منفی 18.3 درصد بوده است. 


خوانساری با مقایسه شاخص تولید صنعتی سال 94 و 93 گفت: این رقم حدود 9.8 درصد کاهش و فروش در این مدت 10.9 درصد کاهش داشته است. 


وی شاخص تولید و فروش صنایعی مانند سیمان، آهک و خودرو را دارای بیشترین کاهش برشمرد و تاکید کرد: در 2 ماهه سال جاری میزان واردات 13.5 درصد کاهش داشته و به رقم 5.5 میلیارد دلار و صادرات با کاهش 15 درصدی به رقم 6.8 میلیارد دلار نسبت به سال قبل رسیده است.


رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: از آمارهای یاد شده این طور برداشت می‌شود که بازار و صنعت کشور در رکود به سر می‌برند و وضعیت مناسبی ندارند.


خوانساری اظهار امیدواری کرد که با مطرح شدن موضوع کاهش نرخ سود بانکی به تدریج نرخ سود سپرده‌ها نیز کاهش یابد که این امر می‌تواند از جمله اقدامات خوب دولت به حساب آید و در سایر بخش‌های اقتصادی نیز تاثیرگذار و گره‌گشا باشد.منبع: خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :