موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی معارف و حقوق

a/79641 :کد

0

ولایت تکوینی متعلق به ذات باریتعالی است

  چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۵:۲۴
تعداد بازدید : ۲۸۶   
 تحلیل ایران -ولایت تکوینی متعلق به ذات باریتعالی است

یکی از مراجع تقلید گفت: ولایت تکوینی متعلق به ذات باریتعالی است و هیچ کس غیر از خداوند متعال نیز دارای چنین ولایتی نیست.

 

یکی از مراجع تقلید گفت: ولایت تکوینی متعلق به ذات باریتعالی است و هیچ کس غیر از خداوند متعال نیز دارای چنین ولایتی نیست.

به گزارش تحلیل ایران، آیت‌الله جعفر سبحانی به تشریح ولایت تکوینی پرداخت و گفت: ولایت تکوینی متعلق به ذات باریتعالی است و هیچ کس غیر از خداوند متعال نیز دارای چنین ولایتی نیست. ولایت تکوینی به معنای ربوبیت است و خداوند متعال آفریدگار و اداره کننده این جهان است و در قرآن کریم نیز عنوان شده است که خداوند امر خلقت آفرینش را نیز تدبیر کرده و به کسی واگذار نکرده است.این مرجع تقلید با بیان اینکه اداره دنیا از اول تا آخر با خداوند متعال است، گفت: اگر کسی بگوید که خداوند اداره انسان را به انبیا یا امامان واگذار کرده غلو کرده است چرا که خداوند خالق و رازق است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به معنی دیگر ولایت تکوینی اشاره کرد و افزود: معنای دیگر ولایت تکوینی این است که انسان با توجه به انجام اعمال عبادی می‌تواند به مقامی دست یابد که از سوی خداوند متعال امکان اثرگذاری در عالم به او واگذار می‌شود.آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه روح و نفس انسان با تکیه بر عبادات به عظمت دست می‌یابد، افزود: انبیا و اولیای الهی برای انجام یک غرض و هدف الهی می‌توانند در جهان آفرینش تصرف داشته باشند و ای تصرف در قالب ولایت تکوینی است.

 

فارس نوشت: وی با اشاره به برخی از نمونه‌های ولایت تکوینی اظهار کرد: حضرت عیسی وقتی که مردگان را زنده می‌کرد و یا بیماران را شفا می‌داد با تکیه بر ولایت تکوینی بود.در جنگ خیبر نیز وقتی که فرماندهان اسلام نتوانستند خیبر را فتح کنند پیامبر اسلام، حضرت علی(ع) را فراخواندند در حالی که چشم ایشان بیمار بود ولی پیامبر اکرم دستان مبارک خود را بر روی چشمان علی(ع) گذاشتند و بیماری ایشان شفا پیدا کرد.

 

وی با بیان اینکه اعجاز و کرامت نیز در قالب ولایت تکوینی جزئی در اختیار برخی اولیای الهی قرار می‌گیرد گفت: از علامه طباطبایی سوال کردم که آیا آیت‌الله قاضی طباطبایی قادر به خروج روح از بدن بود که ایشان در پاسخ به این سئوال فرمود که این کار،‌ ساده‌ترین اقدام برای استاد ما بود.البته باید دانست بین ولایت تکوینی که همه جهان را در بر می‌گیرد و متعلق به خداست با ولایت تکوینی که در اختیار نبی، امام و اولیای الهی قرار می‌گیرد تفاوت وجود دارد.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :