موضوعات ‌مرتبط: فناوری امنیت

a/79756 :کد

0

اینترنت بی‌طرف می‌ماند!

  پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۴۱
تعداد بازدید : ۱۹۵   
 تحلیل ایران -اینترنت بی‌طرف می‌ماند!

دادگاه فدرال آمریکا طی حکمی اعلام کرد خدمات اینترنتی در این کشور به عنوان یک «شاهراه ارتباطی» شناخته خواهد شد و شرکت‌های تامین‌کننده‌ی خدمات اینترنتی قادر نخواهند بود خدمات اینترنتی ارائه‌شده به کاربر

دادگاه فدرال آمریکا طی حکمی اعلام کرد خدمات اینترنتی در این کشور به عنوان یک «شاهراه ارتباطی» شناخته خواهد شد و شرکت‌های تامین‌کننده‌ی خدمات اینترنتی قادر نخواهند بود خدمات اینترنتی ارائه‌شده به کاربران را بر اساس منافع تجاری و اقتصادی خودشان تعیین کنند. هرچند این گام نسبتا بزرگی برای بی‌طرفی و آزادی اینترنت محسوب می‌شود، اما این پایان داستان نیست!
 

به گزارش تحلیل ایران بر اساس این حکم که از سوی دادگاه عمومی فدرال صادر شده است، شرکت‌های تامین‌کننده‌ی خدمات اینترنتی یا ISPها دیگر اجازه ندارند بر اساس منافع خود، دسترسی کاربران به سایت‌های معینی را محدود کنند یا برای سایت‌های دیگری اولویت و امتیازهای ویژه در نظر بگیرند. به این ترتیب، پدیده‌ی موسوم «اولویت خریدنی» یا «میانبرهای اینترنتی» نیز غیرقانونی محسوب می‌شود.


صدور حکم در این دادگاه نتیجه‌ی یک دهه درگیری میان کمیسیون ارتباطات فدرال یا FCC با شرکت‌های تامین‌کننده‌ی خدمات اینترنتی در ایالات متحده است. با صدور این حکم، اینترنت دست‌کم برای مدتی آزاد و به دور از این قبیل روابط مالی باقی می‌ماند. اما مسلما این پایان داستان نخواهد بود! زیرا شرکت‌های تامین‌کننده‌ی خدمات چندان از این حکم راضی نیستند و اعلام کرده‌اند که این پرونده را به دادگاه عالی و پارلمان این کشور خواهند کشاند.


پیش از این و با جدی شدن زمزمه‌هایی مبنی بر ورود مجلس قانون‌گذاری آمریکا به این پرونده، کاخ سفید هم پیشقدم شده و اعلام کرده بود در صورت تصویب قانونی در مجلس که به ISPها اجازه بدهد دسترسی مردم را بر اساس منافع تجاری‌شان مدیریت کنند، رئیس‌جمهور این کشور از اختیار وتو استفاده و این قانون را رد خواهد کرد. اما با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی ریاست‌جمهوری اوباما در آمریکا، گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی تصویب یا رد چنین قانونی از سر گرفته شده است. به نظر می‌رسد کاربران اینترنتی حالا دلیل محکم دیگری هم برای تعقیب نتیجه‌ی انتخابات آمریکا در ماه نوامبر خواهند داشت.

 

منبع:تابناک
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :