موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/79793 :کد

0

ماده MTBE ازبنزین مصرفی حذف می شود

  پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۶:۳۸
تعداد بازدید : ۲۶۶   
 تحلیل ایران -ماده MTBE ازبنزین مصرفی حذف می شود

دبیرکارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت:درصورتیکه هیات دولت تصویب کند، ماده MTBE که یک ماده خطرناک است از بنزین مصرفی حذف می شود.

 

 

 

دبیرکارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت:درصورتیکه هیات دولت تصویب کند، ماده MTBE که یک ماده خطرناک است از بنزین مصرفی حذف می شود.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، سیدعباس شجاع‌الساداتی افزود: درحال حاضرماده MTBE را برای بالا بردن اکتان و میزان احتراق پذیری به بنزین های مصرفی اضافه می کنند که این ماده جایگزین ماده خطرناک سرب شده است.


وی بیان کرد: از سال 79 سرب خطرناک قبلی از بنزین های مصرفی حذف شد و ماده MTBE جایگزین آن شد؛ اما پس از بررسی های مختلفی که صورت گرفت مشخص شد این ماده نیز خطرات زیادی دارد و به دلیل قابلیت بالای انحلال با آب، آلودگی ایجاد کرده و آب های زیرزمینی را آلوده می کند.
به گفته شجاع‌الساداتی افزودن ماده MTBE به دلیل خطراتی که دارد درکشورهای اروپایی و امریکایی به صورت کامل حذف شده و درحال حاضرتنها درکشورهای آسیایی و خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد.


وی بیان کرد: البته حذف ناگهانی این ماده از بنزین مصرفی امکانپذیر نیست و باید طی یک برنامه 5 تا 10 ساله این اتفاق بیفتد و دولت باید برای حذف آن برنامه ریزی کند.


ایرنا ازروابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری نوشت: دبیرکارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با بیان اینکه بهترین جایگزین برای ماده MTBE، زیست اتانول است، گفت: در دنیا مرسوم شده که به جای بنزین مخلوط با این ماده از زیست اتانول استفاده شود که هیچ گونه خطرات زیست محیطی نیز ندارد.


وی گفت: زیست اتانول درکنار اینکه مخاطرات زیست محیطی ندارد قابل تجدیدپذیری هم هست و مانند سوخت های فسیلی تمام نمی شود زیرا منشا آن گیاهی است.


شجاع‌الساداتی توسعه تکنولوژی تخمیری را از دیگر مزیت های زیست اتانول عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه صنعت تخمیری برای کشور حیاتی است و زیست اتانول نیزمی تواند ما را در این حوزه به دانش فنی برساند، امیدوار هستیم که هر چه زودتر به استفاده از این سوخت زیستی برسیم.


وی اظهارکرد: زیست اتانول درحوزه تولید دارو و تولید کنجاله سویا که برای خوراک طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد نیز کاربرد داشته باشد.


دبیرکارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی یادآور شد: بحث جایگزینی زیست اتانول به جای بنزین های مصرفی فعلی را به هیات دولت ارائه کرده ایم و امیدواریم که پس از بررسی های تخصصی و کارشناسانه در هیات دولت، به تصویب برسد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :