موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/79896 :کد

0

مخالفت اسپانیا باسفر تبلیغاتی نخست وزیر انگلیس به جبل الطارق

  پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۷
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -مخالفت اسپانیا باسفر تبلیغاتی نخست وزیر انگلیس به جبل الطارق

«ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا گفت، دولت این کشور میل ندارد «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس، برای تبلیغات به سود ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا به جبل الطارق برود.

«ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا گفت، دولت این کشور میل ندارد «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس، برای تبلیغات به سود ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا به جبل الطارق برود.

 

راخوی امروز (پنجشنبه) در مصاحبه با رادیوی ملی‌ اسپانیا اضافه کرد: آنچه که اکنون مورد بحث قرار دارد، این است که آیا انگلیس در اتحادیه اروپا می‌ ماند یا از آن بیرون می رود و تبلیغات برای آن باید در انگلیس انجام شود و نه در جبل الطارق.


به گزارش تحلیل ایران؛ راخوی در حالی‌ این سخنان را گفت که دیوید کامرون امروز پنجشنبه به جبل الطارق سفر می‌ کند. این نخستین سفر یک نخست وزیر انگلیس به این منطقه در 48 سال اخیر است .


جبل الطارق که در 6.8 کیلومتری سواحل جنوبی اسپانیا واقع شده و 30 هزار نفر جمعیت دارد، از سه قرن پیش بر اساس پیمان «اوتریخت» توسط پادشاه وقت این کشور به انگلیس واگذار شد، اما دولت اسپانیا سالهاست این پیمان را به رسمیت نمی شناسد و تأکید دارد که حتی بر اساس پیمان مذکور نیز حریم هوایی یا دریایی این کشور به انگلیس واگذار نشده است.


مردم جبل الطارق هم اکنون می توانند آزادانه به اسپانیا سفر و در آنجا کار کنند، ولی در صورت خروج انگلیس از منطقه یورو (برگزیت) احتمال آنکه وضع جبل الطارق به سالهای 1969 تا 1985 بازگردد، وجود دارد. اسپانیا در این دوره زمانی هنوز وارد اتحادیه اروپا نشده بود و مرز میان این کشور و جبل الطارق بسته بود.


اگر انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شود، تضمینی برای باز ماندن این مرز وجود نخواهد داشت. همچنین با مشکل شدن دسترسی جبل الطارقی ها به اتحادیه اروپا، بروز مشکلات اقتصادی در این ناحیه پیش بینی می شود.


راخوی تاکید کرد: اسپانیا باور دارد که جبل الطارق بخشی از خاک ملی‌ اسپانیا است نه انگلیس و این امر نباید با پیروزی یا شکست برگزیت در همه پرسی‌ 23 ژوئن (3 تیر) تغییر یابد .


نخست وزیر اسپانیا افزود، دولت وی قصد ندارد هیچگونه اقدام سیاسی یا دیپلماتیکی مرسوم در این نوع تنش ها نظیر احضار سفیر در پیش گیرد، اما خبر داد که دیروز چهارشنبه، دو نخست وزیر در تماسی تلفنی بار دیگر مواضع خود در مورد این ستیز تاریخی را ابراز داشتند .


با این حال آنچه راخوی بر روی آن تاکید بسیار کرد، هراس وی از نتایج همه پرسی‌ 23 ژوئن بود که می‌ تواند به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا منجر شود.


وی گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای اقتصاد بریتانیایی ها و اسپانیایی ها خوب نخواهد بود و بطور ویژه ای به انگلیس و شهروندانش زیان خواهد رساند.
راخوی، بدون اینکه وارد جزییات شود، گفت، وزارتخانه ها و ادارات مختلف دولت اسپانیا در رای آوردن برگزیت، یک 'طرح ب' دارند.


نخست وزیر تصریح کرد که اگر برگزیت صورت گیرد، فرایندی که در اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد، پیچیده و زمان بر خواهد بود.


کاخ نخست وزیری اسپانیا (مونکلوا) چهارشنبه شب (دیشب) در بیانیه ای رسمی‌ اشاره کرد که کابینه نخست وزیر انگلیس به کابینه دولت اسپانیا و سفیر اسپانیا در لندن اعلام کرد که کامرون برای انجام دیدار کوتاه دو ساعته به جبل الطارق سفر خواهد کرد و این دیدار در رابطه با تبلیغات به سود ماندن انگلیس‌ در اتحادیه اروپا خواهد بود .


«خوسه مانوئل گارسیا مارگالو» وزیر امور خارجه اسپانیا نیز امروز در مصاحبه ای در این باره با شبکه رادیویی 'کوپه' گفت، این امر را درک می‌ کند که کامرون برای درخواست و جست و جو تا آخرین رای برای ماندن کشورش در اتحادیه از جبل الطارق دیدار کند، اما ابراز تاسف کرد که از این مستعمره برای یک تبلیغات داخلی‌ انگلیسب استفاده شود، زیرا به گفته وی یک ناهنجاری است .


گارسیا مارگالو هشدار داد: اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود، جبل طارق به یک مرز خارجی‌ تبدیل خواهد شد و دسترسی به بازار داخلی‌ نخواهد داشت مگر اینکه با فرمولی توافق شود که باعث تحت قلمرو اسپانیا قرار گرفتن این منطقه شود.


همه پرسی برای ماندن یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا 23 ژوئن (سوم تیر) برگزار خواهد شد و طبق آخرین نظرسنجی ها طرفداران ماندن یا خروج تقریبا با هم برابر هستند و در این شرایط آرای بی تفاوتها یا تصمیم نگرفته ها بسیار مهم خواهد بود.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :