موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/79931 :کد

0

شناخت صفات نیک و بد، گام نخست در تهذیب نفس است

  پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۳:۱۲
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -شناخت صفات نیک و بد، گام نخست در تهذیب نفس است

یکی از مراجع عظام تقلید با اشاره به ضرورت توجه به تهذیب نفس گفت: اگر بتوانیم شناخت کافی نسبت به خوب و بد اعمال و رفتار خود داشته باشیم در مرحله نخست تهذیب نفس توانسته‌ایم که به موفقیت برسیم.

یکی از مراجع عظام تقلید با اشاره به ضرورت توجه به تهذیب نفس گفت: اگر بتوانیم شناخت کافی نسبت به خوب و بد اعمال و رفتار خود داشته باشیم در مرحله نخست تهذیب نفس توانسته‌ایم که به موفقیت برسیم.

 

به گزارش تحلیل ایران، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در برنامه چشمه معرفت که امشب از شبکه دوم سیما پخش شد، اظهار کرد: امام سجاد(ع) در نوزدهمین بخش از دعای مکارم الاخلاق می‌فرماید خداوندا صفات بد را از من بگیر و صفات خوب را بر من ببخش، زیرا نفس من سرکش است و ممکن است که مرا هلاک کند اگر در حفظ و حفاظت تو نباشم.

 

وی با بیان اینکه امام سجاد(ع) در این بخش از دعا برنامه تهذیب نفس را به صورت فشرده ارائه کرده است بیان کرد: هر انسانی مجموعه‌ای از صفات نیک و بد است و برای تهذیب نفس راه پر پیچ و خمی در پیش دارد.

 

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه برای دستیابی به این مهم و حرکت در مسیر تهذیب نفس باید شناخت درستی نسبت به صفات خود داشته باشیم، افزود: نخستین راه این است که وجدان خود را قاضی کنیم؛ اگر خودبین نباشیم و وجدان خود را قاضی کنیم می‌توانیم نسبت به صفات خود شناخت پیدا کنیم.

 

وی بیان کرد: راه دوم برای شناخت پیدا کردن نسبت به خود بهره‌مندی از دوستانی است که متملق و چاپلوس نبوده و برای خوشایند عیب را در نظر ما حسن جلوه ندهند؛ در روایات داریم محبوب‌ترین دوستان کسی است که عیب ما را بازگو کند.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: راه دیگر برای شناخت پیدا کردن نسبت به خود، این است که ببینیم ما نسبت به دیگران چه ایراداتی را مطرح می‌کنیم و این ایرادات را در خود رفع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم شناخت خوب و بد نسبت به اعمال و رفتار خود داشته باشیم در مرحله نخست تهذیب نفس توانسته‌ایم که به موفقیت برسیم.

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه ماه مبارک رمضان برای اینگونه افکار و برنامه‌ها فرصت بسیار خوبی است، بیان کرد: جوانان با بهره‌گیری از فضای معنوی این ماه نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند و در تقویت نقاط قوت و اصلاح نقاط ضعف بکوشند.

 

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :