موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/80000 :کد

0

جبهه النصره ابزار امریکا برای سرنگونی دولت اسد

  جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۰
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -جبهه النصره ابزار امریکا برای سرنگونی دولت اسد

وی گفت: «پس چرا امریکایی‌ها با همه ظرفیت‌هایشان نمی‌توانند یگان‌هایی را که با آنها همکاری می‌کردند، مجبور کنند تا مناطق تحت کنترل راه‌زنان و تروریست‌ها را ترک کنند.»

وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید امریکا تلاش دارد تا از گروه تروریستی جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه به عنوان اهرمی  برای برکناری بشار اسد رئیس جمهوری این کشور استفاده کند.


سرگئی لاوروف روز پنج شنبه در سخنانی در نشست اقتصادی در سنت پترزبورگ روسیه گفت عدم تمایل گروه‌های معارض سوری برای فاصله گرفتن از مناطق تحت کنترل جبهه النصره، مهمترین دلیل ادامه درگیری‌ها در سوریه است.


 لاوروف افزود: «امریکا اینجا مشغول انجام نوعی بازی است و آنها می‌خواهند جبهه النصره را حفظ و از آن برای سرنگونی رژیم (دولت اسد) استفاده کنند.»

وی افزود در گفتگوی تلفنی اخیر با جان کری همتای امریکایی خود این موضوع را مطرح کرده اما وزیر خارجه امریکا این موضوع را رد کرده است.


وی گفت: «پس چرا امریکایی‌ها با همه ظرفیت‌هایشان نمی‌توانند یگان‌هایی را که با آنها همکاری می‌کردند، مجبور کنند تا مناطق تحت کنترل راه‌زنان و تروریست‌ها را ترک کنند.»


 

به گزارش تحلیل ایران؛ لاوروف این اظهارات را در پاسخ به هشدار پیشین کری مطرح کرد که گفته بود صبر واشنگتن در قبال مسکو در حال لبریز شدن است.


کری همچنین گفته بود ادامه آتش بسی که با میانجگیری واشنگتن و مسکو شکل گرفت در اثر موارد نقض آن از جانب نیروهای تحت فرمان دولت سوریه که از حمایت نیروی هوایی روسیه برخوردار است در معرض مخاطره قرار دارد. 


آتش بس سوریه که از تاریخ 27 فوریه اجرایی شد، موجب کاهش درگیری و خصومت در برخی از نقاط سوریه شده است اما همچنان درگیری‌های شدید در حومه حلب و برخی استان‌های سوریه ادامه دارد.


گفتنی است، گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره شامل این آتش بس نمی‌شوند.


روسیه بارها به گروه‌های معارض سوری ضرب الاجل داده است تا مناطق تحت کنترل جبهه النصره را ترک کنند و اگر نه با حملات هوایی روبرو خواهند شد؛ اگرچه به خاطر عدم خروج معارضان از این مناطق، مسکو بار دیگر مجبور شد تا به آنها زمان بیشتری بدهد.


لاوروف افزود جبهه النصره از این فرصت استفاده کرده و در حال تجدید قوا برای ادامه حملات است.


سوریه از سال 2011 (1389) صحنه ناآرامی‌های مرگبار است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های سیاسی سوریه که در تاریخ 22 بهمن 1394 منتشر شد، حدود 470 هزار نفر از مردم سوریه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در جریان این ناآرامی‌ها کشته و بیش از 1.9 میلیون نفر زخمی شده‌اند.


در جنگ پنج ساله سوریه میلیون‌ها نفر نیز در داخل و خارج از این کشور جنگ زده آواره شده‌اند.


منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :