موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/80004 :کد

0

فعالیت نظامی ناتو در دریای سیاه بدون پاسخ نخواهد ماند

  جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۳
تعداد بازدید : ۱۶۷   
 تحلیل ایران -فعالیت نظامی ناتو در دریای سیاه بدون پاسخ نخواهد ماند

نماینده دائم روسیه در ناتو تاکید کرد فعالیتهای نظامی ناتو و شرکایش در دریای سیاه هرگز از سوی روسیه بدون واکنش باقی نخواهد ماند.

نماینده دائم روسیه در ناتو تاکید کرد فعالیتهای نظامی ناتو و شرکایش در دریای سیاه هرگز از سوی روسیه بدون واکنش باقی نخواهد ماند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، الکساندر گروشکو، نماینده دائم روسیه در سازمان پیمان آنلانتیک شمالی (ناتو) در جمع خبرنگاران گفت: با جدیت فعالیت نظامی ناتو در دریای سیاه و همچنین پیوستن احتمالی اوکراین و دیگر کشورها به آن را دنبال خواهیم کرد. روشن است که این فعالیتهای ناتو هرگز از سوی روسیه بدون پاسخ نخواهد ماند و واکنش روسیه با هدف حفظ امنیت در مرزهای جنوبی‌اش صورت خواهد گرفت.


گروشکو در واکنش به تصمیم وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در مورد تقویت حضور این سازمان در کشورهای حوزه دریای بالتیک و لهستان، گفت: ناتو با این اقداماتی که در پیش گرفته بر عملکرد همیشه خود تاکید می‌کند. کشورهای عضو ناتو به خوبی می‌دانند که امکان ندارد این اقدامات بدون پاسخ از جانب ما باشد چرا که به صورت مستقیم به منافع امنیتی و قانونی ما ضربه می‌زند. همچنین آنها می‌دانند که برای روسیه از نظر نظامی تفاوتی میان جابجایی و یا استقرار دائم نیروها وجود ندارد، امری که بر اساس قطعنامه میان روسیه و ناتو ممنوع است.


در راستای تصمیم وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، چهار گردان ناتو به تناوب از کشورهای استونی، لهستان، لتونی و لیتوانی در دریای سیاه مستقر شدند.


نماینده دائم روسیه در ناتو در این رابطه اظهار کرد: واکنش ما به این موضوع منفی خواهد بود زیرا این اقدامات وضعیت امنیت منطقه را بحرانی خواهد کرد و عملا مرکز و شرق اروپا را به میدان نبرد نظامی تبدیل خواهد کرد و ما قطعا به چنین چیزی احتیاج نداریم. ما مطمئن هستیم که این مساله حتی منافع اصلی کشورهای شرق اروپا را تامین نخواهد کرد و چه زود چه دیر آنها خود را در جایگاه کشورهای درگیر جنگ خواهند یافت و طعم آن را خواهند چشید.


گروشکو تاکید کرد: روسیه وابسته‌های نظامی خارجی خود را در جریان اجرای آزمون‌های غافلگیرانه نیروهای مسلح خود قرار داده است.


وی ادامه داد: با وجود اینکه بر اساس قطعنامه وین چنین تعهداتی در چارچوب سازمان امنیت و همکاری در اروپا وجود ندرد، اما روسیه با حسن نیت خود از طرق مختلف کشورهای مربوطه را در جریان چگونگی این ماموریت، گستره آن و ملاک‌های این آموزش‌ها در مراحل اولیه قرار داده است.

ولادیمر پوتین، رییس جمهور روسیه از ساعت هفت صبح روز سه شنبه 14 ژوئن آزمون غافلگیرانه نیروهای روسیه را آغاز کرد و این آزمون شامل برخی از پایگاه‌های ذخیره سازی اسلحه و مهمات و برخی مسئولان مراکز نظامی می‌شود.

 
 منبع : ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :