موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8008 :کد

0

سه هدف رژیم اسرائیل از حملات شب گذشته به مناطقی در سوریه

  جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۵:۳۷
تعداد بازدید : ۲۴۹   
 تحلیل ایران -سه هدف رژیم اسرائیل از حملات شب گذشته به مناطقی در سوریه

شب گذشته، در پی پرتاب چند موشک از منطقه جولان در سوریه به سرزمین های اشغالی و پاسخ رژیم اسرائیل در قالب بمباران مناطقی از سوریه، اوضاع در این منطقه متشنج شده است.

شب گذشته، در پی پرتاب چند موشک از منطقه جولان در سوریه به سرزمین های اشغالی و پاسخ رژیم اسرائیل در قالب بمباران مناطقی از سوریه، اوضاع در این منطقه متشنج شده است. در این میان، شواهد حکایت از آن دارد که صهیونیست ها بار دیگر تلاش دارند ضمن ارتباط دادن این موضوع با ایران، بهانه جدیدی را برای فشار بر ایران در شرایطی به دست آورند که تردیدها در آمریکا درباره توافق هسته ای پابرجاست.

شب گذشته، در پی پرتاب چند موشک از منطقه جولان در سوریه به سرزمین های اشغالی و پاسخ رژیم اسرائیل در قالب بمباران مناطقی از سوریه، اوضاع در این منطقه متشنج شده است. در این میان، شواهد حکایت از آن دارد که صهیونیست ها بار دیگر تلاش دارند ضمن ارتباط دادن این موضوع با ایران، بهانه جدیدی را برای فشار بر ایران در شرایطی به دست آورند که تردیدها در آمریکا درباره توافق هسته ای پابرجاست.

به گزارش تحلیل ایران، رسانه های عربی گزارش داده اند که ارتش رژیم اسرائیل در پاسخ به شلیک چهار موشک به مناطق اشغالی جولان، 15 منطقه را در استان های قنیطره و ریف دمشق سوریه هدف قرار داده اند. در این عملیات، مناطق تپه های فاطمه، هنگ 137 و تیپ 68 در خان الشیخ در استان ریف دمشق و مقر تیپ 90 و تپه کروم جبا و شهر البعث در استان القنیطره سوریه در حمله هوایی این رژیم هدف قرار گرفته اند.

در این میان و در شرایطی که هنوز منبع شلیک این موشک ها مشخص نشده و هیچ گروهی مسئولیت این ماجرا را بر عهده نگرفته است، منابع صهیونیست ایران را مسئول شلیک این موشک ها دانسته و تلاش دارند چنین القا کنند که حملات شب گذشته به دستور ایران و توسط گروه های وابسته به جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته است.

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارانوت»، ارتش رژیم اسرائیل معتقد است که این موشک ها از منطقه قنیطره سوریه شلیک شده اند که تحت کنترل دولت بشار اسد قرار دارد و نیروهای عملیاتی حزب الله آزادانه در این منطقه مشغول فعالیت هستند. در همین راستا، منابع ارتش رژیم اسرائیل مدعی هستند که موشک های مذکور توسط جنبش جهاد اسلامی و با فرمان و کمک مالی ایران شلیک شده و دولت سوریه نیز در این جریان با ایران همکاری و هماهنگی داشته است.

یک مقام ارشد ارتش این رژیم مدعی شده: «فرمانده بخش فلسطینی نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران، این حمله را هدایت کرده است. وی این حمله موشکی را هدایت کرده و همچنین از سوریه به لبنان اسلحه قاچاق می کند... ایرانی ها می خواهند تنش ها را در مناطق شمالی و جنوبی جولان تشدید کنند. این به نفع ایران و سوریه است».

اما این ادعا در شرایطی مطرح می شود که از مدتی پیش، منابع رسانه ای رژیم اسرائیل از عملیات آماده سازی نیروها در مرزهای شمالی سرزمین های اشغالی خبر می دادند. از سوی دیگر، صبح روز گذشته نیز اعلام شد که نیروی هوایی این رژیم، یک سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» را در شهر «اشدود» در جنوب سرزمین های اشغالی مستقر کرده است. بنابراین، می توان به روشنی مشاهده کرد که این رژیم از قبل برای چنین سناریویی آمادگی داشته و تحرکات خود را بر اساس آن تنظیم کرده است. موضوع از آنجایی اهمیت بیشتری می یابد که جنبش جهاد اسلامی فلسطین، قویاً دخالت خود را در حملات شب گذشته تکذیب کرده است.

از سوی دیگر، این نکته که بلافاصله پس از شلیک موشک ها، مجموعه ای از نیروهای طرفدار ایران، از ارتش سوریه گرفته تا حزب الله و جهاد اسلامی در معرض اتهام قرار می گیرند و حملات ارتش اسرائیل نیز به مناطق فعالیت این گروه ها متمرکز می شود، خود جای تأمل دارد. منابع سوری از شب گذشته تاکنون تأکید کره اند که رژیم اسرائیل با این حملات تلاش می کند روحیه گروه های مسلح و تروریستی را در منطقه قنیطره تقویت کند تا این گروه ها بتوانند در به دست آوردن پیروزی های میدانی موفق عمل کنند.

این منابع اشاره می کنند هنگ 137 زرهی که هدف حمله هوایی رژیم اسرائیل قرار گرفته، نقش موثری را در مقابله با حملات گروه های تروریستی به درعا و قنیطره داشته و پس از حملات شب گذشته رژیم اسرائیل، تروریست ها روند آماده سازی خود را برای انجام حملات جدید آغاز کرده اند.

افزون بر این موارد، توجه به زمان وقوع این ماجرا نیز دربردارنده نکات مهم دیگری است. وقایع جولان در شرایطی به ایران نسبت داده می شود که کنگره آمریکا از یک ماه پیش تاکنون مشغول بررسی محتوای توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 است و تاکنون تقریباً تمامی نمایندگان جمهوری خواهان و برخی نمایندگان دموکرات با آن مخالفت کرده اند. در این میان، یکی از مهمترین استدلال های مخالفان توافق هسته ای این است که توافق هسته ای و آزاد شدن دارایی های بلوکه شده ایران، دست این کشور را برای حمایت از گروه های مسلح مورد حمایت خود در منطقه باز کرده و بیش از هر چیز، امنیت رژیم اسرائیل را به خطر می اندازد.

واضح است که وقوع حادثه ای مانند آنچه شب گذشته رخ داد و نسبت داده شدن آن به ایران، می توان مصداقی عینی و عملی را در اختیار مخالفان توافق قرار دهد و همچنین برخی دیگر از نمایندگان کنگره را که هنوز درباره حمایت یا عدم حمایت از این توافق مردد هستند، به سمت مخالفت قطعی با آن سوق دهد.

به این ترتیب، می توان گفت رژیم اسرائیل با طراحی و اجرای سناریوی شب گذشته، چند هدف را به طور همزمان دنبال می کند؛ بدین معنا که از یک سو، با متهم کردن ایران به برنامه ریزی و تأمین مالی این حملات، به فضاسازی علیه ایران پرداخته و تلاش می کند بر روند بررسی توافق هسته ای در آمریکا تأثیر بگذارد. از سوی دیگر، تل آویو به این ترتیب بهانه ای برای هدف قرار دادن مراکز عملیاتی حزب الله در داخل سوریه پیدا می کند. نهایتاً این سناریو سبب می شود رژیم اسرائیل آزادانه و علنی عملیات هایی را در راستای تسهیل پیشروی گروه های تروریستی مورد حمایت خود در سوریه انجام داده و زمینه را برای تضعیف هرچه بیشتر دولت بشار اسد فراهم نماید.

منبع:تابناک

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :