موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/80239 :کد

0

رئیس جمهور سابق مصر به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شد

  شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۴
تعداد بازدید : ۲۲۳   
 تحلیل ایران -رئیس جمهور سابق مصر به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شد

دادگاهی در قاهره، محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شدۀ مصر را به اتهام افشای اسرار کشور به قطر، به حبس ابد محکوم کرده است.

دادگاهی در قاهره، محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شدۀ مصر را به اتهام افشای اسرار کشور به قطر، به حبس ابد محکوم کرده است. 


به گزارش تحلیل ایران، دادگاه جناییِ قاهره با استناد به شهادت 48 نفر که گفته می‌شود اغلب از مقامات دولتی بوده‌اند، این حکم را صادر کرده است.


براساس این گزارش علاوه بر مُرسی، تعداد دیگری نیز در این دادگاه به حبس ابد محکوم شده‌اند و 6 نفر نیز حکم اعدام گرفته‌اند.


اعلام این حکم در حالی صورت گرفته است که دادگاه کیفری در تاریخ 26 خرداد ماه جرمِ مُرسی را «به خطر انداختن امنیت ملی از طریق افشای اسرار دولتی به قطر» و «فراری دادن محکومان از زندان وادی نطرون» در سال 2011 اعلام کرده و حکم به اعدام وی داده بود.


بسیاری از کشورها و گروه‌های حامی حقوق بشر از حکم اعدام مُرسی به شدت انتقاد کردند. سازمان عفو بین‌الملل پس از صدور حکم اولیۀ اعدام برای مُرسی، این حکم را «نمایشی بر اساس یک دادرسی ناروا» دانسته بود.


اتحادیه اروپا و امریکا نیز این حکم را محکوم کرده بودند.

پیشتر در اردیبهشت ماه سال جاری دادگاهی در مصر حکم اعدام 6 تن از جمله 2 خبرنگار شبکه الجزیرۀ قطر را در ارتباط با این پرونده، تائید کرده بود.


دادگاه در آن زمان اتهام این افراد را به خطر انداختن امنیت ملی مصر از طریق افشای اسرار دولتی و اسناد حساس به کشور قطر دانسته بود.


این پرونده 10 متهم داشت که سه تن از آن‌ها روزنامه نگار و یکی تبعه اردن بود. دادگاهِ پیشین رسیدگی به اتهامات محمد مُرسی را به تعویق انداخت و سه روزنامه نگار را نیز به صورت غیابی محکوم کرد.


رئیس جمهور برکنار شدۀ مصر پیشتر به اتهام «جاسوسی برای جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و حزب الله لبنان» نیز حکم حبس ابد گرفته بود.


مصر از زمان برکناری مُرسی به عنوان اولین رئیس جمهور منتخب این کشور در کودتای نظامی تحت فرمان عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور فعلی و فرمانده نیروهای مسلح وقت در جولای 2013 (تابستان 1392) صحنۀ ناآرامی و خشونت بوده است.


از زمان برکناری مرسی هزاران معترض ضد دولتی عمدتاً از هواداران گروه اخوان المسلمین، زندانی شده‌اند. همچنین صدها نفر از هواداران مرسی و خود وی نیز به اعدام یا حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.


بنا بر اعلام نهادهای حقوق بشری، در اقدامات سرکوبگرانه دولت سیسی بیش از هزار و 400 نفر کشته و حدود 22 هزار نفر زندانی شده‌اند. به گفته این نهادها، صدها نفر نیز در محاکمه‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند. گروه‌های حقوق بشری بین‎المللی همچنین از احکام بسیار سنگین دادگاه‌های مصری به شدت انتقاد کرده‌اند


منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :