موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/80305 :کد

0

مدرک لیسانس وی جعلی است

  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۵۴
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -مدرک لیسانس وی جعلی است

پایگاه اینترنتی دویچه وله:مدرک لیسانس او در رشته‌ی اقتصاد و مدیریت که در سال ۱۹۸۱ میلادی صادر شده "جعلی" است.

پایگاه اینترنتی دویچه وله:مدرک لیسانس او در رشته‌ی اقتصاد و مدیریت که در سال 1981 میلادی صادر شده "جعلی" است.
به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه اینترنتی دویچه وله؛ مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گویند مدرک لیسانس او در رشته‌ی اقتصاد و مدیریت که در سال 1981 میلادی صادر شده "جعلی" است. چون دانشگاهی که این گواهی را تایید کرده، تازه در سال 1982 میلادی تاسیس شده است.

مدرک کارشناسی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، دوباره جنجال‌ برانگیز شده است. نیروهای اپوزیسیون این کشور اردوغان را متهم می‌کنند که لیسانس خود را در رشته‌ی اقتصاد و مدیریت "جعل" کرده و اصولاَ هیچگاه دانشجو نبوده است.

در زندگی‌نامه‌ی اردوغان آمده که او پس از 4 سال تحصیل در دانشگاه مرمره‌ی استانبول، در سال 1981 به دریافت مدرک کارشناسی نائل آمده است. کپی این مدرک در سال 2014 میلادی از سوی ظفر گُل، رئیس کنونی دانشگاه مرمره، که یکی از دوستان دیرین اردوغان و از هواداران حزب حاکم "عدالت و توسعه" است، همراه با عکسی از او منتشر شده است. انتشار کپی این سند، در پی بالا گرفتن جنجال بر سر "تقلبی‌ بودن لیسانس اردوغان" که از سوی نیروهای اپوزیسیون مطرح شد، به چاپ رسید.

مخالفان اردوغان می‌گویند دانشگاه مرمره تازه در سال 1982 میلادی و پس از تاریخ صدور لیسانس رئیس‌جمهور ترکیه آغاز به‌ کار کرده است. در نتیجه، رئیس دانشگاه هم که زیر مدرک را امضا کرده است، نمی‌توانسته اداره‌ی این نهاد آموزشی را به عهده داشته باشد. از سوی دیگر کارشناسان و طراحان خط نیز پس از بررسی گواهی‌نامه‌ی دانشگاهی اردوغان می‌گویند، خطی که در مدرک از آن استفاده شده، پس از سال 1981 طراحی شده است. افزون بر این، بنابر گزارش صفحه‌ی اینترنتی "اداره‌ی راه و ترابری شهر استانبول" اردوغان در سال 1981 میلادی کارمند این نهاد بوده و به‌طور تمام وقت در آنجا کار می‌کرده است.

عبداللطیف شنر که همراه با اردوغان حزب "عدالت و توسعه" را پایه‌گذاشته، چندی پیش در برنامه‌ای تلویزیونی تایید کرد رئیس‌جمهور ترکیه فاقد مدرک کارشناسی است و به این دلیل هم نمی‌خواسته در انتخابات ریاست جمهوری سال 2007 میلادی نامزد شود؛ «چون می‌ترسید "کمیسیون انتخابات"، صلاحیت او را تایید نکند.»

براساس قانون اساسی ترکیه ، رئیس‌جمهور باید بالای 40 سال و دارای مدرک عالی دانشگاهی با گذراندن دوره‌‌ی تحصیلی دست‌کم 4 ساله‌ باشد. یوسف حلاج‌ اوغلو، معاون دبیر اول حزب راست‌گرای "حرکت ملی" ترکیه می‌گوید، مدرک تحصیلی اردوغان که با گذراندن یک دوره‌ی دو ساله به‌دست آمده، از یک موسسه‌ی آموزشی بوده است.

همچنین گفته می‌شود رئیس‌جمهور ترکیه تنها فارغ‌ التحصیل یک مدرسه‌ی مذهبی است که در گذشته داشتن مدرک آن برای ورود به دانشگاه کافی نبوده است.چندی پیش مخالفان اردوغان در این رابطه دلایل خود را در دادخواستی به شورای عالی انتخابات ترکیه در آنکارا ارسال کردند و از این نهاد که تحت نظارت اردوغان کار می‌کند، خواستند مقدمات برکناری او را از سمت ریاست‌جمهوری به دلیل نداشتن مدرک کارشناسی فراهم آورند، ولی شورای عالی انتخابات این درخواست آنها را رد کرده است.

نیروهای اپوزیسیون بیم آن دارند که با وجود اعتراض ها و ارائه‌ی مدارک مستدل، هیچ یک از مراجع قانونی ترکیه به شکایات آن‌ها ترتیب اثر ندهند.
منبع:خبرگزاری صدا و سیما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :