موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/80312 :کد

0

هشدارصندوق بین‌المللی پول درباره خروج انگلیس ازاتحادیه اروپا

  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۱:۴۲
تعداد بازدید : ۳۰۱   
 تحلیل ایران -هشدارصندوق بین‌المللی پول درباره خروج انگلیس ازاتحادیه اروپا

صندوق بین‌المللی پول در کمتر از یک هفته مانده به زمان برگزاری همه‌پرسی ۲۳ ژوئن، در گزارشی بار دیگر هشدار داده است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی بگذارد .

صندوق بین‌المللی پول در کمتر از یک هفته مانده به زمان برگزاری همه‌پرسی 23 ژوئن، در گزارشی بار دیگر هشدار داده است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی بگذارد .

 

به گزارش تحلیل ایران، صندوق بین‌المللی پول در ارزیابی سالیانه مالی خود از اقتصاد انگلیس که روز شنبه در رسانه‌های انگلیسی بازتاب گسترده‌ای یافت، اعلام کرده است خروج از اتحادیه اروپا در طولانی‌مدت تأثیری منفی وسیعی بر اقتصاد آن خواهد گذاشت و از قدرت رقابتی اش خواهد کاست.


صندوق بین‌المللی پول در گزارش 64 صفحه‌ای خود که با یک روز تاخیر منتشر شد، تصریح کرده است: 'خروج از اتحادیه اروپا موجب دوره طولانی عدم اعتماد خواهد شد که احتمالا بر سطح اعتماد و سرمایه‌گذاری تاثیر خواهد گذاشت و موجب افزایش نوسانات در بازارهای مالی خواهد شد زیرا مذاکرات درباره شروط جدید احتمالا سال‌ها طول خواهد کشید.'


به گفته صندوق بین‌الملل پول در کوتاه‌مدت، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند اقتصاد این کشور را به سمت رکود سوق دهد و در درازمدت می‌تواند باعث صدماتی جدی به آن به دلیل ورودش به دوره‌ای از عدم اطمینان، شود.


کارشناسان صندوق بین‌المللی پول بر این باور هستند که تاثیر درازمدت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر تولید و درآمدها در انگلیس، منفی و زیاد خواهد بود زیرا موانع جدید ناشی از برگزیت به تجارت و سرمایه‌گذاری و ظرفیت تولید این کشور آسیب خواهد رساند.


این کارشناسان معتقد هستند در صورت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مقامات این کشور باید اطمینان یابند که نظام مالی این کشور همچنان نقدینگی کافی دریافت خواهد کرد تا از کمبود پول پیشگیری شود.


کارشناسان صندوق بین‌المللی پول همچنین از تدابیری که بانک مرکزی انگلیس برای مقابله باهر گونه احتمالی اتخاذ کرده است استقبال کرده‌اند.


صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود تحت عنوان «پیامدهای اقتصادی بزرگ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا» دو سناریو را برای آینده اقتصاد انگلیس در صورت برگزیت، پیش‌بینی کرده است که در سناریوی نخست (آثار محدود)، رشد تولید ناخالص داخلی انگلیس کاهش خواهد یافت.


براساس این سناریو، رشد ناخالص داخلی انگلیس در سال جاری میلادی به 1.7 درصد و در سال 2017 میلادی به 1.4 درصد خواهد رسید در حالی‌ که با ادامه یافتن شرایط کنونی، رشد تولید ناخالص داخلی انگلیس برای سال جاری میلادی 1.9 درصد و برای سال آینده میلادی 2.2 درصد پیش‌بینی‌شده است.


صندوق بین‌المللی پول عنوان کرده است : بر اساس سناریوی دوم ( نامطلوب) ، اقتصاد انگلیس در سال 2017 میلادی با رشد منفی 0.8 درصد مواجه خواهد شد و به‌تدریج وضع آن بهبود خواهد یافت و در سال 2018 رشد اقتصادی آن به 0.8 درصد (مثبت) می رسد.


به گفته صندوق بین‌المللی پول، نرخ بیکاری برای انگلیس نیز که برای سال 2016 میلادی در حدود پنج درصد پیش‌بینی‌شده است طبق سناریوی اول به 5.3 درصد در سال 2017 و طبق سناریوی دوم به 6.5 درصد در سال 2017 خواهد رسید. همچنین بر اساس سناریوی دوم، نرخ تورم در انگلیس در سال 2017 به‌جای 1.9 درصد به چهار درصد خواهد رسید.


در همین حال صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است در صورتی‌که انگلیس در اتحادیه اروپا بماند، نرخ رشد اقتصادی این کشور افزایش خواهد یافت.


کارشناسان صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کنند تولید ناخالص داخلی انگلیس در صورت ادامه حضور در اتحادیه اروپا به 1.9 درصد در سال کنونی و 2.2 درصد در سال آینده برسد.


صندوق بین المللی پول (آی ام اف)در همین حال در گزارش خود در خصوص بررسی ابعاد و عواقب ناشی از برگزیت، عنوان کرده است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا لزوما منجر به رکود اقتصادی نخواهد شد.


گفته می شود، تاخیر یک روزه در انتشار گزارش یاد شده به دلیل کشته شدن خانم جو کاکس نماینده پارلمانی حزب کارگر بوده است.


در همین حال 'کریستین لاگارد' رییس صندوق بین‌المللی پول که ناظر بر گسترش ‏همکاری‌های پولی و تسهیل رشد متوازن بازرگانی ‏بین الملل می باشد نیز هشدار داده است که برگزیت می‌تواند رشد جهانی را با اختلال مواجه سازد.


به گزارش منابع انگلیسی، لاگارد درسخنانی در نشستی اقتصادی در وین ضمن تشویق انگلیسی‌ها به انتخابی درست در روز همه‌پرسی 23 ژوئن، نسبت به تبعات منفی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار داده است.


رییس صندوق بین المللی پول در پاسخ به پرسشی در خصوص تاثیر احتمالی همه پرسی در انگلیس بر اتحادیه اروپا گفته است: خطر احتمالی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بعد از همه پرسی 23 ژوئن، مایه نگرانی تمامی جهان است.


وی گفت: «من طی سه یا چهارماه اخیر در هر نشستی که با رهبران، سیاست گذاران و افراد دیگر داشته ام، در مورد تاثیرات این خروج از من سوال پرسیده اند. همه از مشکلات آن سخن می گویند ولی کسی از مزایا و خوبی های آن نمی گوید. »


لاگارد افزود: «وقتی این حجم انبوه اقتصاددان دارید که می گویند برای انگلیس هزینه هایی دربر خواهد داشت، برای درآمدها پیامد منفی خواهد داشت، و در نتیجه عدم قطعیت باعث کاهش تجارت خواهد شد، این حقیقت است.'


به گفته کریستین لاگارد، بازار مشترک اروپایی به اقتصاد بریتانیا پویایی بخشیده است.


لاگارد پیش از این نیز گفته بود برگزیت خطری بزرگ در پی خواهد داشت زیرا این یک مسئله داخلی نیست بلکه ابعاد بین المللی دارد.


وی تصریح کرده بود که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خطری بزرگ برای اقتصاد جهان در پی خواهد داشت.


گزارش صندوق بین‌المللی پول در حالی منتشر می‌شود که کمیته سیاست‌گذاری پولی مرکزی انگلیس اخیرا درباره پیامدهای منفی برگزیت بر اقتصاد این کشور و جهان هشدار داده بود.


در گزارش کمیته سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی انگلیس عنوان‌ شده بود که خروج احتمالی این کشور از اتحادیه اروپا ممکن است بر کل بازارهای مالی و سرمایه جهان تاثیر منفی بگذارد.


این کمیته گفته است در صورتی‌که مردم انگلیس در همه‌پرسی 23 ژوئن (3 تیرماه) رأی به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا بدهند، چشم‌انداز تولید و نرخ تورم دگرگون خواهد شد و در نتیجه باید سیاست پولی کشورهای اروپایی از نو تدوین و اصلاح شود.


به گفته این کمیته، در صورت برگزیت، خانواده‌های انگلیسی مجبور می‌شوند در الگوهای مصرفی خود بازنگری کنند و شرکت‌ها نیز سرمایه‌گذاری‌های خود را به تاخیر خواهند انداخت، درخواست برای نیروی کار و استخدام را کاهش می‌دهند و این امر نمود خود را با افزایش میزان بیکاری در بین جمعیت فعال کشورها نشان خواهد داد.


همه‌پرسی خروج یا عدم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قرار است روز پنجشنبه سوم تیرماه (23 ژوئن) برگزار ‌شود.


با نزدیک‌تر شدن به زمان این‌همه پرسی، مسئله ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا علاوه بر تشدید دامنه فعالیت هر دو جناح داخلی مخالف و موافق برگزیت در داخل این کشور، بیش‌ازپیش ابعاد فراملی یافته است و تاکنون نیز شماری زیادی از نهادهای اقتصادی و مالی، سیاستمداران جهان خصوصاً رهبران اروپایی درارتباط با آن موضع گرفته‌اند.منبع : ایرنا  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :