موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و دانش

a/80504 :کد

0

کشف اکسیژن در دورافتاده ترین کهکشان

  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۱:۰۱
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -کشف اکسیژن در دورافتاده ترین کهکشان

ستاره شناسان رصدخانه ALMA در شیلی اعلام کردند که موفق به کشف اکسیژن در دوردست ترین نقطه و در کهکشانی که ۱۳.۰۷ میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد شده اند.

ستاره شناسان رصدخانه ALMA در شیلی اعلام کردند که موفق به کشف اکسیژن در دوردست ترین نقطه و در کهکشانی که 13.07 میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد شده اند.
 

به گزارش تحلیل ایران،  این کهکشان که SXDF-NB1006-2 نام دارد، یکی از دوردست ترین کهکشان هایی است که تا به حال کشف شده است. این کهکشان برای نخستین باردر سال 2012 و توسط تلسکوپ سوبارو ژاپن دیده شد. این تلسکوپ با کشف نور ناشی از هیدروژن یونیزه شده کار می کند. گروه تحقیقاتی ALMA نیز روندی مشابه را به کار بردند، فقط به جای هیدروژن از اکسیژن یونیزه استفاده کردند.


دانشمندان آلما با تلاش برای یافتن اکسیژن در کهکشان های دوردست، امیدوارند که اطلاعات بیشتری در خصوص شکل گیری ستارگان در ابتدای تشکیل جهان هستی به دست آورند. شواهد موجود از این حکایت دارند که چند صد سال پس از پیدایش جهان، روندی به نام یونیزاسیون مجدد کیهانی آغاز شده است. در طی این روند، نخستین اشیایی که از خود نور ساطع می کردند، ابرهای گازی که از نظر الکتریکی خنثی بودند را یونیزه کرده اند که به تشکیل ماده در جهان هستی در آن زمان انجامیده است.


یونیونیزاسیون مجدد کیهانی کل جهان هستی را متحول کرد و به شکل گیری کهکشان ها، ستارگان و سیارات منتهی شد. البته دانشمندان هنوز از چگونگی آغاز این روند اطلاعی ندارند و امیدوارند با بررسی کهکشان های دوردستی مانند SXDF-NB1006-2 بتوانند به پاسخ دست یابند.

 

دانشمندان در مطالعات خود دریافته اند که اکسیژن یونیزه به دلیل وجود ستارگان بسیار بزرگ که گاه چندین برابر خورشید هستند شکل گرفته است. بعلاوه، مقدار اکسیژن موجود در این کهکشان فقط یک دهم مقداری است که در کهکشان راه شیری وجود دارد و مقدار کربن هم در آن کهکشان معادل صفر است. مقادیر کم گرد و غبار و کربن برای یونیزاسیون مجدد ضروری است؛ به این دلیل که گرد و غبار و کربن نور ستارگان را در داخل کهکشان منتقل می کنند.


این تیم تحقیقاتی اعلام کرده که آزمایشات بیشتری لازم است تا نحوه توزیع اکسیژن یونیزه را در این کهکشان مشخص کند. با پیشرفت در درک کهکشان ها، دانشمندان به درک آغاز هستی نزدیک و نزدیک تر می شوند.

 

منبع:تابناک
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :