موضوعات ‌مرتبط: سیاسی اقتصاد

a/80555 :کد

لزوم مقابله با حقوق های نجومی مدیران چند شغله با قانونی جامع

احمدرضا صباغی

  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۵
تعداد بازدید : ۱۱۰۳   
 تحلیل ایران -لزوم مقابله با حقوق های نجومی مدیران چند شغله با قانونی جامع

با توجه به رسانه ای شدن فیش های حقوقی مدیران ارشد بانک ها وبیمه ها در کشور به نظر می رسد برای مقابله با وقوع چنین اتفاق هایی در جامعه باید قانونی درست و جامع وضع شود.

با توجه به رسانه ای شدن فیش های حقوقی مدیران ارشد بانک ها  وبیمه ها در کشور به نظر می رسد برای مقابله با وقوع چنین اتفاق هایی در جامعه باید قانونی درست و جامع وضع شود.


افشای فیش های حقوقی مدیران بعضی از بانکها وبیمه های شبه دولتی موجب شد تا کمپینی مبنی برافشای فیش حقوقی در بین قشرهای مختلف جامعه شکل گیرد. در واقع نباید مدیران ارشد بیمه وبانک ها را مقصر دانست بلکه شکل گیری فسادهای رانتی  در کشور ما موجب شده است تا حقوق های نجومی وخارج از عرف جامعه به بعضی از مدیران ارشد وشبه دولتی در بانکها وبیمه ها پرداخت شود.البته این موضوع تنها به بیمه ها وبانک های کشور مرتبط نمی شود بلکه در بسیاری از شرکت های خصولتی وشبه دولتی اعضای هیئت مدیره از جایگاه خود سوء استفاده می کنند وحقوق های چند صد میلیونی و پاداش های چند میلیاردی بدون حساب وکتاب دریافت می کنند.

 

به طور مثال با توجه به اینکه میزان شِکَر موجود در کشور برای عموم جامعه کافی است اما اجازه داده می شود که مجددا شِکَر از طریق رانت های فساد به کشور وارد شود.درواقع ساختار نهادهای اجرایی وشرکت های دولتی در کشور ما به شکلی ایجاد شده است که زمینه ساز بروز فساد است. درحقیقت انحصارقانونی در شرکت ها وموسسات دولتی تعیین حقوق های چند صد میلیونی از سوی مدیران را بلامانع کرده است که خود این اتفاق به نوعی در کشور شکل قانونی به خود گرفته است.

 

از طرفی خود کلمه ((مجوز)) که از سوی بسیاری از نهادهای اجرایی وموسسات دولتی برروی آن تاکید شده فساد قانونی را در کشور رقم زده است.

درواقع مگر امکان دارد که مسئولان ارشد و بلندپایه کشور که در وزارتخانه های مختلف حضور دارند همزمان هیئت مدیره چندین شرکت دولتی درکشور باشند و بابت این عضویت حقوق دریافت کنند.

 

از طرفی اگر نگاهی به کشورهای توسعه یافته مانند سوئیس داشته باشیم متوجه خواهیم شد که مردم این کشور به گرفتن یارانه از دولت سوییس(( نه ))گفتند و همین موضوع موجب ایجاد خلاقیت و افکارجدید در مردم این کشور شده است.

 

 

درحقیقت مسئولان کشور ماهم باید با الگوپذیری از سویسی ها در جهت تولید علم برای کسب معیشت مردم گام بردارد.درواقع پرداخت یارانه به مردم کشور ممکن است آنها را طوری بار بیاورد که  به نان مفت خوردن عادت کنند که نباید چنین اتفاقی رخ دهد، هرچندهیئت مدیره شدن در چندجای مختلف از سوی یک مدیرارشد دولتی همان نان مفت خوردن است که باید برای جلوگیری از آن یک قانون مدون وجامع تدوین شود تا شاهد انتشار حقوق های چند صد میلیونی با پاداش های چند میلیارد تومانی، نجومی مدیران در فضای رسانه ای نباشیم.

 

البته صحبت های سخنگوی دولت مبنی براینکه قسمتی از فیش های حقوقی مدیران دولتی بوده است وقسمت دیگر این فیش هاغیردولتی به نوعی ماله کشی برروی واقعیت های مالی در بانک ها وبیمه های کشور است.

 

البته پرداخت حقوق های نجومی چند صد میلیون تومانی را نباید به تنهایی به گردن دولت یازدهم انداخت بلکه دریافت این حقوق ها از سوی مدیران ارشد دولتی  در دولت های قبل هم وجود داشته است. در حقیقت برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی باید قانونی به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد که زمینه ایجاد چنین فسادهای گسترده ای در پرداخت حقوق های مدیران واعضای هیئت مدیره شرکت های دولتی به طور کل برچیده شود.

البته نباید از سیستم ناقص مالیاتی هم غافل شد به طوری که در تمام نقاط دنیا دریافت مالیات از حقوق افراد به صورت آنلاین است ولی در ایران این اتفاق سالیانه رخ می دهد.

 

در حقیقت وقتی متراژ اتاق مدیر یک بانک ویا یک شرکت بیمه دولتی و یا خصولتی از چند صد متري  بیشتر است همین موضوع موجب می شود که یک مدیر توقع حقوق چند صد ميليوني و پاداش هاي چند ميليارد توماني  راهم داشته باشد در حالی که باید با الگو گرفتن از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی سادگی در امور اجرایی در اولویت کاری مدیران قرار بگیرد نه اينكه مديرهميشه به فكر اشراف گريي  و بالابردن حقوق و دستمزد و پاداش هاي چند ميلياردي  تومانی و كلك هاي قانوني خود باشد.

 

بنابراین با توجه به رسانه ای شدن فیش های حقوقی مدیران ارشد بانک ها  وبیمه ها در کشور به نظر می رسد برای مقابله با وقوع چنین اتفاق هایی در جامعه باید قانونی درست و جامع وضع شود تا با اعمال این قانون در جامعه دیگر شاهد عضو بودن یک مدیر ارشد وزارتخانه ای در چندین هیئت مدیره که از آنها پاداش های چند میلیارد تومانی درآمد دارد،  نباشیم.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :