موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/80683 :کد

0

آیاحملات طالبان علیه نظامیان خارجی افزایش یافته است؟

  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۳:۵۱
تعداد بازدید : ۱۶۰   
 تحلیل ایران -آیاحملات طالبان علیه نظامیان خارجی افزایش یافته است؟

در حالی که با انتخاب رهبر جدید طالبان افغانستان، برخی رسانه‌های غربی نسبت به برقرای صلح ابراز امیدواری کرده بودند در یک ماه اخیر حملات این گروه علیه نیروهای خارجی افزایش یافته است.در حالی که با انتخاب رهبر جدید طالبان افغانستان، برخی رسانه‌های غربی نسبت به برقرای صلح ابراز امیدواری کرده بودند در یک ماه اخیر حملات این گروه علیه نیروهای خارجی افزایش یافته است و به نظر برخی کارشناسان این برنامه جدیدی در فصل جنگی طالبان است.


به گزارش تحلیل ایران، صبح امروز گروهی از اتباع کشور نپال در کابل که برای یک شرکت امنیتی خصوصی کانادایی با هدف تأمین امنیت سفارت‌خانه‌ها و دفاتر خارجی فعالیت می‌کردند هدف حمله انتحاری گروه طالبان قرار گرفت.


در این حمله انتحاری 16 نفر از اتباع نپال کشته و 30 نفر دیگر از جمله 5 شهروند افغانستانی نیز زخمی شدند.


هفته‌های گذشته نیز حملاتی در مناطق مختلف افغانستان علیه نیروهای خارجی به وقوع پیوسته بود.


این حملات درحالی علیه نیروهای خارجی افزایش یافته است که چندی قبل باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا از اجرایی شدن طرحی مبنی بر افزایش اختیارات نیروهای آمریکایی و حملات هوایی برای مبارزه با طالبان در افغانستان خبر داده است.


طالبان چندی قبل در رویداد دیگری پس از هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی در شهرستان «بگرام» در شمال کابل اعلام کردند که چهار نظامی آمریکایی کشته شده‌اند.


«عبدالشکور قدوسی» فرماندار بگرام ضمن تایید این حمله گفته بود که نیروهای خارجی شب هنگام در منطقه «قلعه نصرو» هدف انفجار بمب قرار گرفتند.


از سوی دیگر «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حمله گروه طالبان به منطقه قلعه نصرو در شهرستان بگرام بر کشته شدن این نظامیان تاکید کرده بود.


در اوایل ماه جاری نیز کاروان نیروهای آمریکایی در منطقه قلعه نصرو هدف حمله انتحاری قرار گرفتند.


طالبان افغان با انتشار بیانیه‌ای مدعی شدند که نظامیان خارجی تلفات جانی و مالی فراوانی متحمل شده‌اند.


همچنین در رویداد دیگر نیز بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکایی در شهرستان بگرام در ولایت پروان در شمال کابل، توسط طالبان هدف حملات راکتی قرار گرفت.


این چندمین باری بود که فرودگاه بگرام هدف حملات راکتی قرار می‌گیرد.


هفته گذشته نیز فرودگاه بین‌المللی هرات در غرب افغانستان شب هنگام، هدف حمله راکتی قرار گرفت.


به نظر می‌رسد که حملات طالبان علیه نیروهای خارجی در ماه جاری شمسی و پس از کشته شدن«ملا اختر محمد منصور» رهبر سابق گروه طالبان و انتخاب «ملا هیبت‌الله آخوندزاده» به عنوان رهبر جدید این گروه افزایش یافته است.


این احتمال وجود دارد که طالبان طرح جدیدی را برای ادامه فصل جنگی خود در این کشور روی در دست گرفته‌اند.


این در حالی است که رسانه‌های غربی پس از کشته شدن ملا منصور رهبر سابق طالبان افغان توسط پهپاد نیروهای آمریکایی در بلوچستان پاکستان تاکید می‌کردند که با انتخاب هیبت‌الله به عنوان رهبر جدید این گروه، امیدواری‌ها برای از سرگیری روند مذاکرات صلح افغانستان با طالبان افزایش می‌یابد.


حتی بیانیه رهبر جدید طالبان مبنی بر مخالفت با صلح افغانستان و تاکید بر پیش‌شرطهایی مانند خروج نیروهای خارجی از این کشور نیز توسط این رسانه‌های جدی گرفته نشد.


«چارلس کلفلند» یکی از سخنگویان ارتش آمریکا در افغانستان گفته بود که باور نمی‌کنم در زمانی کوتاهی شاهد برگزاری مذاکرات صلح با طالبان افغان به رهبری «ملا هیبت‌الله آخوندزاده» باشیم.


این مقام نظامی آمریکایی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: آخوندزاده فرد معامله‌گری نیست.


از سوی دیگر مقامات ارشد آمریکایی نیز بر این نکته اذعان دارند که با وجود پیشروی‌های طالبان در مناطق مختلف افغانستان از جلمه «هلمند»، رهبر جدید این گروه تمایل کمتری برای حضور پای میز مذاکرات صلح دارد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :