موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/80733 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در یکم تیر

  ﺳﻪشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۰۷
تعداد بازدید : ۳۳۶   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در یکم تیر

امروز سه شنبه یکم تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، پانزدهم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و بیست و یکم ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است.

 

 امروز سه شنبه یکم تیر 1395 هجری خورشیدی، پانزدهم رمضان 1437 هجری قمری و بیست و یکم ژوئن 2016 میلادی است. 35 سال پیش در چنین روزی، سازمان تبلیغات اسلامی به فرمان امام خمینی تاسیس شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

1 تیر 1379
دور جدید گفت و گوهای نمایندگان اتحادیه اروپا و ایران در تهران برگزار شد. سخنگوی وزارت امور خارجه محور رایزنی ها را مسایل سیاسی، اقتصادی، منطقه ای و بین المللی توصیف کرد.

1 تیر 1379
نشست ویژه وزیران اوپک در وین برپا شد. این نشست در حالی برگزار شد که قیمت های نفت در روزهای گذشته با روند کاهشی روبرو بوده است. اجلاس وزیران در بیانیه خود یکی از دلایل گرانی قیمت نفت را وضع مالیات هایی دانست که خود دولت های غربی وضع می کنند.

1 تیر 1360
به دنبال تصویب طرح بی کفایتی سیاسی ابوالحسن بنی صدر نخستین رییس جمهوری اسلامی ایران به وسیله مجلس شورای اسلامی ایران در روز گذشته، وی با حکم امام خمینی از ریاست جمهوری برکنار شد.

1 تیر 1360
سازمان تبلیغات اسلامی با هدف سیاست گزاری، برنامه ریزی، هدایت، سازماندهی، پشتیبانی و نظارت بر تبلیغات دینی مردمی، تلاش در راه احیا و گسترش معارف، فرهنگ و تاریخ تشیّع، از تمامی راه های ممکن با تأکید بر وحدت تمام مذهب های اسلامی و پاسداری از آن به فرمان امام خمینی تشکیل شد.

1 تیر 1353
پس از تلاش ایران برای افزایش قیمت نفت در منطقه، سنای آمریکا لایحه قطع کمک نظامی به ایران را تصویب کرد.

1 تیر 1349
ربایندگان در نخستین هواپیماربایی در ایران موفق شدند هواپیمای 727 هواپیمایی ایران ایر را با 98 سرنشین در مسیر آبادان بربایند و به بغداد ببرند.

1 تیر 1309
سفارت ایران در توکیو به وسیله آوانس خان مساعد السلطنه تشکیل شد. وی تا 1310 هجری خورشیدی وزیرمختار ایران در این شهر بود.

1 تیر 1303
جوزف سائول که به عنوان وزیر مختار آمریکا در تهران فعالیت داشت، از مقام خود استعفا کرد.

1 تیر 1302
حسین علاء وزیر مختار ایران در آمریکا اعلام کرد که تجارت میان آمریکا و ایران رو به رشد بوده و این توسعه مربوط به صادرات ایران است.

1 تیر 1300
مراسم گشایش چهارمین دوره مجلس شورای ملی با سخنان احمدشاه قاجار برگزار و در این مراسم انتخابات هیات رییسه موقتی این مجلس و شعبه های(کمیسیون های) شِش گانه آن انجام شد.

1 تیر 1300
انتشار اعلامیه های پیاپی از طرف سران جنبش جنگل موجب شد که با حضور میرزا کوچک خان و اعضای دیگر گروه جلسه ای در شهر فومن استان گیلان شکیل شود. در این جلسه اعضای کمیته نو انقلاب(جنگل) تعیین شدند.

1 تیر 1300
میان دولت های ایران و افغانستان عهدنامه ای درباره مبادله هیات های سیاسی، حل اختلاف شهروندان و برقراری روابط دوستانه بسته شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3،1 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :