موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/81092 :کد

0

اهانت دیپلماتیک جانشین ولیعهد سعودی به دبیرکل سازمان ملل

  پنجشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ — ۰۲:۴۱
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -اهانت دیپلماتیک جانشین ولیعهد سعودی به دبیرکل سازمان ملل

'محمدبن سلمان' جانشین ولیعهد و وزیردفاع عربستان، دبیرکل سازمان ملل را ۴۵ دقیقه برای دیدار رسمی روز چهارشنبه منتظر گذاشت، که درعرف دیپلماسی توهین به بان کی مون تلقی می شود.

'محمدبن سلمان' جانشین ولیعهد و وزیردفاع عربستان، دبیرکل سازمان ملل را 45 دقیقه برای دیدار رسمی روز چهارشنبه منتظر گذاشت، که درعرف دیپلماسی توهین به بان کی مون تلقی می شود.

 

به گزارش  تحلیل ایران خبرگزاری رویترز، سلمان پیش از این دیدار گفت که از 'بان کی مون' به خاطر قراردادن کوتاه مدت ائتلاف تحت امر کشورش در فهرست سیاه به خاطر کشتن کودکان در بحرین، خشمگین نیست.


عربستان در پی قرار گرفتن ائتلاف تحت امرش در فهرست سیاه سازمان ملل به خاطر کشتن کودکان در بحرین، سازمان ملل را به تلافی این کار از طریق قطع کمک های مالی به فلسطینی ها و دیگر برنامه های این سازمان در صورت خارج نکردن نام این ائتلاف از فهرست تهدید کرد.


پس از این تهدید، بان کی مون، سعودی ها را از این فهرست خارج و اعلام کرد که این کار را تحت فشار عربستان انجام داد.


سلمان که از هفته پیش به آمریکا سفر و در واشنگتن با مقامات این کشور دیدار کرده است، در حال حاضر و عمدتا به منظور دیدار با صاحبان حرف آمریکا در نیویورک بسر می برد.


وی قبل از دیدار با بان کی مون، در پاسخ به این سوال که آیا از دبیرکل سازمان ملل به خاطر قرار دادن ائتلاف تحت امر کشورش در فهرست سیاه سازمان ملل، عصبانی است یا خیر، گفت: من عصبانی نیستم.


یکی از دیپلمات های سازمان ملل گفت، معلوم نیست در دیدار بان کی مون و سلمان چه مسایلی مطرح شد.


بر اساس این گزارش، سلمان، بان کی مون را 45 دقیقه منتظر دیدار خود گذاشت که درعرف دیپلماسی توهین به دبیرکل سازمان ملل تلقی می شود.


قرار بود 'لیلا زروقی' نماینده ویژه سازمان ملل در امور کودکان و درگیری های مسلحانه که در اصل او به قرار دادن ائتلاف تحت امر عربستان در یمن در فهرست سیاه رای داده بود، نیز در این دیدار حضور داشته باشد.


زروقی با تصمیم بان به خروج سعودی ها از این فهرست مخالفت کرد.


خروج این ائتلاف از فهرست سیاه واکنش های خشمگین گروه های مدافع حقوق بشر را به دنبال داشت.


به گفته این گروه های مدافع حقوق بشر، بان کی مون در سال آخر دبیرکلی خود، به میراث خود به عنوان دبیرکل سازمان ملل ضربه زد.منبع : ایرنا  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :