موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/81094 :کد

0

دولت آلمان؛ ائتلافی که بادوام نیست

  پنجشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ — ۰۲:۴۸
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -دولت آلمان؛ ائتلافی که بادوام نیست

کاهش شدید مقبولیت ائتلاف حاکم آلمان در نظرسنجی‌های نشان دهنده تزلزل دولت این کشور در برهه زمانی فعلی محسوب می‌شود، تا جایی که ممکن است شاهد انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام باشیم.

کاهش شدید مقبولیت ائتلاف حاکم آلمان در نظرسنجی‌های نشان دهنده تزلزل دولت این کشور در برهه زمانی فعلی محسوب می‌شود، تا جایی که ممکن است شاهد انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام باشیم.

 

به گزارش تحلیل ایران، ائتلاف سوسیال دموکراتها و دموکرات مسیحی‌ها در آلمان روز به روز سست تر می‌شود. این سستی معلول اختلافات متعددی است که میان دو جریان تشکیل دهنده دولت آنگلا مرکل ایجاد شده است. این اختلافات قبلا نیز میان دو حزب رقیب وجود داشت اما برخی به صورتی خوشبینانه تصور می‌کردند که با همکاری اجباری این دو در دولت ائتلافی، این اختلافات حداقل در یک بازه زمانی 5 ساله به فراموشی سپرده شود. در هر حال نادرستی این فرضیه خصوصا طی ماههای اخیر به اثبات رسیده است.


طی ماههای اخیر شاهد ایجاد چالشی پایدار میان سوسیال دموکراتها و دموکرات مسیحی ها بر سر موضوعایت مانند نحوه برخورد با بحران پناهجویان هستیم. همچنین طرفین در حوزه سیاست خارجی و بر سر موضوع مهم و تعیین کننده نحوه مواجهه با مسکو نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند. از یک سو آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان خواستار برخورد و مواجهه تند با روسیه است و از سوی دیگر، اشتاین مایر به کشورهای عضو ناتو در خصوص تقابل با کاخ کرملین هشدار می دهد! این دوگانگی در سیاست خارجی آلمان تقریبا طی دهه های اخیر بی سابقه بوده است.


سقوط آزاد ائتلاف حاکم آلمان در نظرسنجی‌های صورت گرفته در این کشور نشان دهنده تزلزل دولت این کشور در برهه زمانی فعلی محسوب می‌شود. بر این اساس حتی ممکن است قبل از فرا رسیدن زمان برگزاری انتخابات سراسری بعدی در این کشور، شاهد انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام باشیم. اختلافات ایجاد شده میان سران حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات بر سر موضوعاتی مانند بحران پناهجویان در شکل‌دهی روند فعلی به شدت تاثیرگذار بوده است. با این حال در کنار این موارد، تشدید بحران اقتصادی و ناکامی دو حزب ائتلافی در درک معضلات روزمره آلمان در شکل گیری روند فعلی نقش تعیین‌کننده‌ای داشته است. شاید وجه مشترک دو حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی در آلمان، ناتوانی این دو در درک معضلات و مشکلات شهروندان آلمانی باشد. به نظر می‌رسد تلاشی در دولت ائتلافی برای غلبه بر بحران اقتصادی صورت نمی‌گیرد.


برخی تحلیلگران معتقد بودند «زمان» مشکلات حاکم بر ائتلاف سوسیال دموکرات‌ها و دموکرات مسیحی‌ها را بر طرف می‌سازد. با این حال به نظر می‌رسد این طرز تفکر نیز صحیح نبوده است. در این میان گذشت زمان نه تنها به سود ائتلاف حاکم بر آلمان نیست، بلکه تشدید کننده اختلافات داخلی کابینه و حرکت آن به سمت و سوی سقوط و زوال است.


بسیاری از تحلیلگران مسائل داخلی آلمان از همان سال 2013 میلادی پیش بینی کرده بودند که اگر دولت این کشور با همکاری سوسیال دموکراتها و دموکرات مسیحی ها شکل گیرد، احتمال سقوط وی زیاد خواهد بود زیرا اختلافات میان این دو جریان بر سر مسائل و موضوعات مختلف اختلافی جدی است. یکی از موضوعاتی که طی ماههای اخیر اختلافات میان احزاب آلمانی را پررنگ تر ساخته است، موضوع مربوط به حضور پناهجویان در این کشور است. به نظر می رسد آنگلامرکل صدر اعظم آلمان در این خصوص بر رویکرد خاص خود اصرار دارد. ای در حالیست که افرادی در داخل کابینه مانند زیگمار گابریل و اشتاین مایز مخالفت خود را با این روند اعلام کرده اند.


هم اکنون شاهد استقرار دولتی متزلزل در آلمان هستیم. نظرسنجی‌های صورت گرفته در این کشور نشان دهنده مخالفت و نارضایتی اکثر شهروندان نسبت به رویکرد دولت در حوزه های اقتصادی و اجتماعی می باشد. میزان رضایت 31 درصدی شهروندان از اتحادیه احزاب مسیحی و همچنین رضایت 21 درصدی آنها از حزب سوسیال دموکرات نشان دهنده اوج ناامیدی شهروندان آلمانی نسبت به جریانهای تشکیل دهنده دولت در این کشور محسوب می شود. به راستی دولت آلمان به کدام سو می‌رود؟ آیا اساسا امکان بازسازی و ترمیم دولت و جلب اعتماد دوباره شهروندان آلمانی ( با حفظ ترکیب فعلی) وجود خواهد داشت ؟پاسخ این سوال منفی است. به نظر می رسد دولت ائتلافی حاکم در آلمان به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. دولتی که حتی اگر انحلال آن به صورتی رسمی در آینده ای نزدیک اعلام نشود، دیگر بود یا نبود آن برای شهروندان آلمانی اهمیتی نخواهد داشت.منبع: خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :