موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/81140 :کد

گسیل شدن نقدینگی بسوی بانکها

ناصر محمدي

  پنجشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۵
تعداد بازدید : ۵۸۳   
 تحلیل ایران -گسیل شدن نقدینگی بسوی بانکها

این روزها خبرهای تاثر انگیزی مبنی بر تعطیلی کارخانه ها به گوش می رسد آنهم کارخانه هایی با قدمت بیش از نیم قرن تلاش و فعالیت در راستای تولید ملی، ولی افسوس که بسیاری از این واحد های تولیدی ...

این روزها خبرهای تاثر انگیزی مبنی بر تعطیلی کارخانه ها به گوش می رسد آنهم کارخانه هایی با قدمت بیش از نیم قرن تلاش و فعالیت در راستای تولید ملی، ولی افسوس که بسیاری از این واحد های تولیدی در سالی که اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیده شده است به تعطیلی کشیده می شوند و  و صدها نفر از هموطنان ما بیکار می شوند این سوال مطرح است که چرا این کارخانه ها تعطیل  می شوند آیا بر اثر سو مدیریت است آیا این کار خانه ها فروش ندارند ، واقعا چه اتفاقی افتاده است که این واحد های تولیدی تعطیل می شوند در پاسخ به این سوال می بایستی یاد آور شد که این بر می گردد به سیاستهای  داخلی و خارجی که داشتیم.


در حال حاضر کشور  با 1100هزار میلیارد توما ن نقدینگی مواجه است و روزبروز به آن اضافه می شود همچنین مردم مبلغ 900 هزار میلیارد  تومان نزد بانکهای کشور دارند . مردم به تصور اینکه پولهایشان نزد  بانکها در امر  تولید قرار می گیرد و از بابت آن سود مشارکت دریافت می کنند و این مفهومی است که بعنوان بانکداری اسلامی تعریف شده است. براستی بانکها با این پولها چکار می کنند چرا این پولها در چرخه تجارت  و خدمات و تولید قرار نمی گیرد.


لذا در چرخه ای قرار می گیرد که خودشان طراحی و ایجاد کرده اند به نوعی این پولها فریز شده است این پولها تبدیل به ملک و خانه  شده است این چرخه ، چرخه فساد است که کشور را به ویرانی می کشد حاصل این کار این است که دولت ارز را به هر ترفندی که شده به قیمت 3500 تومان نگه می دارند سودش تولید نکردن ثروت با شکل مدیریت های غلط است این فساد یک فقر عمومی را پیش می برد ، سرمایه گذاری خارجی که بیاید که اقتصاد ما مقاوم شود این در چرخه تولید قرار نمی گیرد بانکها خودشان به خودشان وام می دهند  به نوعی عملکرد خود را به گونه ای نشان می دهند که سود آور است حقوق مدیران  در مقابل آن مثال سر سوزنی است همه دولتی ها غفلت کرده اند از این موضوع  این منابع در کجاها هزینه می شود کدام مشکل را حل کرده است زمانی مردم دارایی هایشان را تبدیل  به ملک و ارز می کردند لذا الان دیگر کسی حاضر نیست این کاررا بکند  و نتیجه این شد که نقدیندگی به این عدد سرسام آور رسید و گسیل شدن بسوی بانکها کاری که قبلا خود مردم می کردند حالا بانکها به نیابت از آنها اقدام به خرید ملک کرده اند و با اینکار بانکها را بردند به سمت شبکه فساد اقتصادی با این نگاه قطعا نمی توانیم اقتصاد مقاومتی را استارت بزنیم .


در راستای فرامین مقام معظم رهبری در اجرای اقتصاد مقاومتی باید دولتمردان با ارائه اقدامات عملی با این شبکه های فساد اقتصادی مبارزه کنند. و راه را برای شکل گیری اقتصاد سالم و پویا مهیا سازند. باید هرچه زودتر این امر در دستور کار قرارگاه اقتصاد مقاومتی که از سوی دولت یازدهم تشکیل شده  قرار گیرد. این قرارگاه به مثابه قرار گاههای عملیات نظامی  بدون هیچگونه ملاحظاتی تا رسیدن به هدف که همان مبارزه با شبکه های فساد اقتصادی در کشور است اقدام نماید.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :