موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/81151 :کد

0

آغازهمه‌پرسی برای بررسی آیندۀ عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا

  پنجشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ — ۱۲:۲۱
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -آغازهمه‌پرسی برای بررسی آیندۀ عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا

برگزاری همه‌پرسی برای بررسی آیندۀ عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا (برگزیت) آغاز شده است.

برگزاری همه‌پرسی برای بررسی آیندۀ عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا (برگزیت) آغاز شده است.


این همه‌پرسی روز پنجشنبه (3 تیر) با حضور میلیون‌ها رأی دهندۀ انگلیسی آغاز شد و قرار است حوزه‌های رأی گیری تا ساعت 22 به وقت محلی فعالیت کنند. نتایج اولیه این همه‌پرسی نیز حدود ساعت 4 بامداد روز جمعه (4 تیر) اعلام خواهد شد.


به گزارش تحلیل ایران, حدود 46.5 میلیون رأی دهنده‌ای که برای شرکت در این همه‌پرسی ثبت نام کرده‌اند باید به این سؤال پاسخ دهند: «آیا انگلیس باید به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا باقی بماند یا از این اتحادیه خارج شود؟»این در حالی است که نتایج نظرسنجی‌ها از فاصلۀ اندک موافقان و مخالفان خروج انگلیس از اتحادیۀ اروپا حکایت می‌کند.


نتایج نظرسنجی مشترک گاردین و آی‌سی‌ام که روزهای شنبه و یکشنبه (22 و 23 خرداد) انجام شد، حاکی است 53 درصد از مردم انگلیس خواهان جدایی از اتحادیه اروپا و 47 درصد خواستار باقی ماندن در این اتحادیه هستند.


در آستانۀ برگزاری این همه‌پرسیِ تاریخی دو نظرسنجی از طریق اینترنت برگزار شد که نشان می‌دهد طرفداران خروج انگلیس از اتحادیۀ اروپا یک تا 2 درصد از حامیان باقی ماندن در این اتحادیه جلوتر هستند.


با این وجود نتایج نظرسنجی تلفنی «دیلی میل» و «آی تی‌وی نیوز» نشان می‌دهد از میان شرکت‌کنندگان، طرفداران و مخالفان باقی ماندن انگلیس در اتحادیۀ اروپا به ترتیب 48 و 42 درصد آراء را به خود اختصاص داده‌اند.


طرفداران ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا می‌گویند که خروج از این اتحادیه می‌تواند به رفاه این کشور لطمه وارد کند و از حوزه نفوذ لندن در مسایل جهانی بکاهد.


حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز معتقدند این مسئله می‌تواند از قوانین دست و پا گیر اتحادیه اروپایی بکاهد و تجارت را تسهیل کند.


در همین حال، شماری سازمان‌های برجسته اقتصادی در انگلیس اعلام کردند خروج از اتحادیه اروپا تبعات منفی شدیدی برای اقتصاد این کشور به همراه دارد.

 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :