موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/81326 :کد

0

نتایج همه‌پرسی بریتانیا بازارهای مالی را لرزاند

  جمعه ۰۴ تیر ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۹
تعداد بازدید : ۱۶۶   
 تحلیل ایران -نتایج همه‌پرسی بریتانیا بازارهای مالی را لرزاند

با اعلام نتایج همه‌پرسی در بریتانیا و رای اکثریت مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا، بازارهای مالی به این نتایج واکنش نشان داده‌اند.

با اعلام نتایج همه‌پرسی در بریتانیا و رای اکثریت مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا، بازارهای مالی به این نتایج واکنش نشان داده‌اند.


به گزارش تحلیل ایران؛ در حالی که تا پیش از برگزاری این همه پرسی، نظرسنجی‌ها از پیشتازی کمپین باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا حکایت داشت، برخلاف پیش بینی ها، حامیان خروج از اتحادیه اروپا موفق شدند بیش از 51 درصد از آراء به خود اختصاص دهند.


سقوط بازارهای مالی

به دنبال اعلام نتایج این همه پرسی، ارزش برابری پوند بریتانیا در برابر ارزهای بین‌المللی در سراشیبی قرار گرفت و ارزش پوند مقابل دلار امریکا به پایین ترین سطح در سه دهه اخیر رسید.

نرخ برابری پوند که شامگاه پنج شنبه 1.50 در برابر دلار بود، به 1.34 تنزل کرده است.


بازارهای سهام روز جمعه در بسیاری از کشورهای جهان با سقوط چشمگیر فعالیت خود را آغاز کردند؛ بازار سهام در ژاپن کار خود را با سقوط 8 درصدی و بازار سهام لندن با کاهش 7 درصدی فعالیت خود را آغاز کردند.

همچنین انتظار می‌رود بازارهای سهام اروپایی با کاهش 6 تا 7.5 درصدی فعالیت روز جمعه را آغاز کنند.


اسکاتلند خواستار باقی ماندن در اروپا

گفتنی است، توزیع جغرافیایی آراء در بریتانیا یکسان نبوده است. در حالی که اکثریت ساکنان اسکاتلند رای به ماندن در اتحادیه اروپا داده‌اند، در سایر نقاط این کشور از جمله ولز رای غالب خروج از این اتحادیه بوده است.


در همین حال نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند گفت نتیجه این همه پرسی به خوبی نشان می دهد که «اکثر مردم کشورش» خواهان عضویت در اتحادیه اروپا هستند.


به گفته بسیاری از کارشناسان، این اظهارات به معنای برگزاری همه پرسی دیگری در اسکاتلند برای جدایی از بریتانیا خواهدبود.


همچنین حزب شین فین، بزرگترین حزب ملی گرا در ایرلند شمالی در نتیجه این همه پرسی خواستار برگزاری همه پرسی به منظور جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا شده است.


منبع :پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :