موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/81490 :کد

0

بریتانیای کبیر، صغیر می‌شود!

  شنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۲
تعداد بازدید : ۳۸۱   
 تحلیل ایران -بریتانیای کبیر، صغیر می‌شود!

مصاحبه‌های تلویزیونی و اظهارات مردم انگلیس در پی همه‌پرسی تاریخی این کشور، تصویری از بریتانیایی است که از نظر جغرافیایی، طبقه‌های اجتماعی، سن و حتی دینی با شکاف‌های عمیق و جدی رو به رو است.

مصاحبه‌های تلویزیونی و اظهارات مردم انگلیس در پی همه‌پرسی تاریخی این کشور، تصویری از بریتانیایی است که از نظر جغرافیایی، طبقه‌های اجتماعی، سن و حتی دینی با شکاف‌های عمیق و جدی رو به رو است.

 

به گزارش تحلیل ایران- زمانی که بحران مالی یونان بالا گرفت، بسیاری از تحلیلگران فروپاشی اتحادیه اروپا را پیش بینی می کردند اما کمتر کسی تصور می کرد یکی از قطب های اصلی اتحادیه، کشوری که در ظاهر سیاستی یک پارچه دارد و گرچه مانند سایر کشورهای جهان با پیامدهای بحران اقتصاد جهانی دسته و پنجه نرم می کند،  اما از ثبات اقتصادی بهتری برخوردار بوده، نخستین کشوری باشد که با اتحادیه اروپا خداحافظی می کند.


گرچه اختلاف میان دو گروه حامیان خروج و مخالفان ترک اتحادیه اروپا بسیار اندک و جزئی بوده، اما این همه پرسی در واقع طغیان میلیون ها نفر از رای دهندگان بریتانیایی بود که از دولت خود، رهبران احزاب سیاسی، شرکت های تجاری و نخبگان، خشمگین بودند.


مصاحبه های تلویزیونی و اظهارات مردمی که همچنان از نتایج این همه پرسی شوکه بودند، تصویری از بریتانیایی است که به نوشته اکونومیست، از نظر جغرافیایی، طبقه های اجتماعی، سن و حتی دین با شکاف های عمیق و جدی رو به رو است.


حضور مردم در پای صندوق های رای در پایتخت، کمتر از آن چیزی بود که مخالفان خروج از اتحادیه اروپا امیدوار بودند رخ دهد، لندن شهری است که انتظار می رفت رای دهندگان تحصیلکرده، با درآمد بالاتر و رنگین پوست ها- که همگی در نظرسنجی ها جز گروه هایی طبقه بندی شده اند که خواهان باقی ماندن در اتحادیه اروپا بودند- در آن حضور موثری رقم بزنند.


مبرهن است که نتیجه همه پرسی، مهر تاییدی بر شکاف اجتماعی انگلیس است، حدود 70 درصد از افرادی که تحصیلات دانشگاهی داشتند، خواستار باقی ماندن در اتحادیه اروپا بودند. دو سوم از کسانی که در 16 سالگی ترک تحصیل کردند، خواهان خروج از اتحادیه بوده اند. و لندن، آکسفورد، و کمبریج هم خود هر کدام مانند اراضی مستقلی هستند که خواهان باقی ماندن در اتحادیه اروپا هستند اما حالا مجبورند به ترک اتحادیه تن بدهند.

 

ساکنان ثروتمند و "به روز" پایتخت نشین، به حامیان ژولیده خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را به تمسخر می گیرند و این افراد را خارجی می خوانند. تلگراف در این باره می نویسد: در میان این تنش ها و درگیری ها، یک موضوع کاملا مشخص است، سفیدپوستان طبقه کارگر احساس می کنند برای نخستین بار، صدایشان شنیده شده و بر این باورند که به سیستم و طبقه حاکم پایتخت نشین ضربه خوبی وارد کرده اند.


اما مشکل این جاست که این کمپین به زودی می فهمند نخبگان حامی باقی ماندن انگلیس در اروپا، همان هایی که قدرت را ازشان گرفته اند، به سرعت با گروه هایی مشابه جایگزین می شوند.

فراتر از شکاف میان دو جناح حامیان و مخالفان ترک اتحادیه، در جبهه حامیان برکسیت هم شکاف دیگری مشاهده می شود که به زعم کارشناسان بریتانیا را با بحران ها و تنش های سیاسی بیشتری درگیر خواهد کرد.


نخستین جبهه در جناح حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، طبقه کارگر سفیدپوست است، کارگرانی که فکر می کنند به حاشیه رانده شده اند، کسانی که بازندگان جهانی شدن هستند و آن را نمی خواند که می توان رهبر آن را نایجل فاراژ دانست. و جبهه دوم هم طرفداران "استقلال و حاکمیت" ، متشکل از افراد فقیر و بی کار است که رهبرشان را می توان مایکل گوو و بوریس جانسون دانست.  به نوشته تحلیلگران بریتانیایی، این دو گروه به اندازه حامیان خروج و مخالفان ترک اتحادیه اروپا تضاد و اختلاف دارند و تنش های میان آن ها ناگزیر است.


آنچه در همه پرسی پنجشنبه بریتانیا رخ داد، اتفاقی بی سابقه بود اما صرفنظر از نتایج نهایی، شکاف اجتماعی گسترده در جای جای بریتانیا، موضوعی به مراتب مهمتر و قابل تامل تر است.

 
منبع : نسیم آنلاین
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :