موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/81561 :کد

0

با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه اتفاقی می‌افتد؟

  شنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۵ — ۲۱:۲۰
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه اتفاقی می‌افتد؟

با رای مثبت مردم بریتانیا به همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا، اکنون سئوالات و ابهامات زیادی در خصوص وضعیت آینده بریتانیا در قاره اروپا مطرح می شود.با رای مثبت مردم بریتانیا به همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا، اکنون سئوالات و ابهامات زیادی در خصوص وضعیت آینده بریتانیا در قاره اروپا مطرح می شود.


به گزارش تحلیل ایران، نخستین سئوال این است که آیا بریتانیا واقعا به خروج از اتحادیه اروپا رای داده است؟


"``پاسخ این سئوال مثبت است. روز پنجشنبه همه پرسی در بریتانیا برگزار شده و این سئوال ساده از رای دهندگان پرسیده شده است که " آیا پادشاهی متحد باید در اتحادیه اروپا باقی بماند یا این اتحادیه را ترک کند؟"


روز جمعه مشخص شد که 51.9 درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رای داده اند و 48.1 درصد نیز خواستار ادامه عضویت در این اتحادیه بوده اند.


سئوال بعدی این است که چرا بریتانیا خواستار خروج از اتحادیه اروپا بوده است؟ مهاجرت و نگرانی های حاکمیتی ظاهرا مهمترین دلیل بوده است. اروپا با بحران مهاجرت دست به گریبان است. میلیون ها پناهجو از لیبی، سوریه و سایر مناطق بحران زده جهان به اروپا سرازیر شده اند.


سئوال بعدی درباره خوشحالی ترامپ است. ترامپ واقعا از نتیجه همه پرسی بریتانیا راضی و خشنود است. وی روز جمعه در اسکاتلند گفت: آنها کشورشان را بازگرداندند این یک اتفاق بزرگ است.


نتیجه این شوک چه خواهد بود؟ نظرسنجی ها نشان می داد که این همه پرسی نزدیک خواهد بود ولی نتیجه نهایی چیز دیگری بود. در واقع کمپین عضویت در اتحادیه اروپا از همان لحظات نخست شمارش آرا، شکست خود را قبول کرده بود. انتقادات زیادی نسبت به عملکرد دولت بریتانیا پیش از برگزاری این همه پرسی مطرح شده است.


آیا آنها امروز از اتحادیه اروپا خارج خواهند شد؟ نه. روند خروج حداقل سالها طول می کشد. تا زمانی که دولت بریتانیا ماده 50 قانون مربوط به پیمان های اروپایی را اجرا نکند، روند خروج از اتحادیه اروپا رسما آغاز نمی شود.


آیا خروج از اروپا به ضرر اقتصاد خواهد بود؟ اکثر اقتصاددانان بر این باورند که خروج از اروپا کمکی نخواهد کرد. ارزش پوند و شاخص سهام لندن با کاهش شدیدی روبرو شده است. کمپین خروج بر این باور است که نوسانات نرخ ارز و شاخص سهام کوتاه مدت و زودگذر خواهد بود.


چرا مردم از احتمال فروپاشی بریتانیا صحبت می کنند؟ بریتانیای کبیر متشکل از 4 کشور مختلف ولی در عین حال متحد است. یکی از این کشورها یعنی اسکاتلند نمی خواهد اتحادیه اروپا را ترک کند. رهبران اسکاتلند قصد دارند همه پرسی دیگری را برای استقلال از بریتانیا برگزار کنند.


آیا کنترل مرزها بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند اعمال خواهد شد؟ بعید است. ایرلند و پادشاهی متحد منطقه آزاد بدون ویزا داشته اند که مستقل از اتحادیه اروپا بوده است.


آیا سایر کشورهای اروپایی برای سفر به بریتانیا نیاز به ویزا دارند و بالعکس؟ حامیان خروج بر این باورند که می توانند قراردادهای دوجانبه ای را با اکثر کشورها منعقد کنند و هیچ اتفاقی به سرعت نخواهد افتاد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :