موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بازرگانی و صنعت

a/81578 :کد

سایه سنگین اجناس خارجی بر تولیدات ایرانی

احمدرضا صباغی

  شنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۵ — ۱۲:۴۲
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -سایه سنگین اجناس خارجی بر تولیدات ایرانی

تعطیلی بزرگترین ومعتبرترین سوپرمارکت لوازم خانگی کشور موجب شد تا واقعیت های جدیدی درباره تعطیلی ویا فعال بودن بسیاری از واحدهای صنعتی وتولیدی کشورمان مطرح شود.

 

 


تعطیلی بزرگترین ومعتبرترین سوپرمارکت لوازم خانگی کشور موجب شد تا واقعیت های جدیدی درباره تعطیلی ویا فعال بودن بسیاری از واحدهای صنعتی وتولیدی کشورمان مطرح شود.


در واقع با اعلام رسمی تعطیلی کارخانه((ارج)) بسیاری از کارخانه های تولیدی و صنعتی دیگر هم با اعلام ورشکستگی تعطیل شدن را بردایر بودن ترجیح دادند.


از طرفی شورای تامین کشوربا گوشزد کردن این نکته به کارخانجات وصنایع کشور که تعطیلی کارخانه ها و صنایع کشور را اعلام نکنید به هر طریقی می خواهد از رسانه ای شدن موضوع تعطیلی بسیاری از کارخانه ها واحدهای تولیدی کشورمان جلوگیری کند.


البته تعطیل شدن بسیاری از کارخانه ها واحدهای تولیدی کشورمان به عوامل و سیاست های عمدتا داخلی و خارجی کشورمان مربوط می شود.


درواقع از یک طرف حمایت از واردات بی رویه انواع محصولات خارجی به کشور واز طرف دیگرعدم حمایت از تولید محصولات ایرانی موجب شده است تا بسیاری از واحدهای تولیدی و کارخانه های صنعتی کشورمان امروز در لبه تیغ ورشکستگی وتعطیلی قرار بگیرند.


در واقع به نظر می رسد حمایت کردن از محصول ایرانی نیازمند تدوین وتصویب قانونی جامع و گسترده از سوی مجلس شورای اسلامی است تا با ابلاغ این قانون به دولت در جهت حمایت از تولید های داخلی کشورمان گام برداشته شود.از سوی دیگر موضوع مهمی که در شرایط کنونی خون بسیاری از فعالان صنایع کشورمان را در شیشه کرده است تامین منافع بسیاری از افراد کشورمان از طریق وارد کردن بسیاری از اجناس بی کیفیت خارجی به کشور است.


در حقیقت با توجه به اینکه بسیاری از دلالان با واسطه گری و وارد کردن بسیاری از اجناس غیرمرغوب  خارجی به کشورسودهای کلانی به جیب می زنند می توان این واقعیت را مطرح کرد که جان گرفتن تولید محصولات ایرانی وساخت داخل کشور یعنی همان به خطر افتادن بسیاری از منافع دلالان و واردکنندگان اجناس غیر مرغوب خارجی به کشور که برای مقابله باین موضوع باید تدابیر اساسی اندیشیده شود.


البته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که خرید محصولات ایرانی در جامعه کشورمان نیازمند ایجاد یک فرهنگ در بین قشرهای مختلف مردم است به طوری که از قدیم الایام مردم کشورمان نسبت به خرید اجناس خارجی ارادت خاصی داشته اند که این موضوع نیازمند بازنگری جدی وارائه بسته های تشویقی به قشرهای مختلف مردم کشورمان به منظور خرید محصولات ساخت کشورمان است.


از طرفی دیگر باید این حقیقت را هم بپذیریم که بعضی از محصولات ساخت کشورمان به لحاظ کیفیت توان رقابت با نوع خارجی خود را ندارند که این موضوع در ترغیب مردم به منظور خرید محصولات خارجی بی تاثیر نبوده است.


بنابراین با توجه به اینکه در روزهای اخیر اخبار متعددی مبنی برتعطیلی بسیاری از کارخانجات واحدهای تولیدی کشورمان از سوی رسانه های مختلف منتشر می شود به نظر می رسد در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال ((اقتصادمقاومتی،اقدام وعمل)) نامگذاری کرده اند حمایت از تولید محصولات با کیفیت ایرانی به منظور ایجاد رقابت با اجناس خارجی در کشورمان به یک ضرورت مهم تبدیل شده باشد.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :