موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/81583 :کد

0

برخورد بدون اغماض با اخلال کنندگان امنیت اجتماعی

  یکشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۵
تعداد بازدید : ۲۳۲   
 تحلیل ایران -برخورد بدون اغماض با اخلال کنندگان امنیت اجتماعی

معاون اول قوه قضائیه گفت: به دنبال این هستیم که چه مسائلی می‌تواند موجب شکاف و اختلاف طبقاتی، ویژه‌خواری و یا بی‌عدالتی شود، تلاش می‌کنیم آنها را شناسایی کرده و اقدامات لازم را انجام دهیم.معاون اول قوه قضائیه گفت: به دنبال این هستیم که چه مسائلی می‌تواند موجب شکاف و اختلاف طبقاتی، ویژه‌خواری و یا بی‌عدالتی شود، تلاش می‌کنیم آنها را شناسایی کرده و اقدامات لازم را انجام دهیم.


به گزارش تحلیل ایران، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در برنامه قانون و قضا با بیان اینکه دستگاه قضایی مستقل و مقتدر است، گفت: یکی از نکات مهمی که در قانون اساسی پیش‌بینی شده موضوع دفاع از حقوق عامه مردم است که البته این امر وظیفه حکومت است نه یک قوه اما قوه قضاییه هم در این زمینه وظیفه‌ای روشن دارد.


وی افزود: بر همین اساس یکی از وظایف دادستان کل کشور دفاع از حقوق مردم اعم از فرد و جامعه است، همچنین دادستان به عنوان مدعی‌العموم می‌تواند در این زمینه وارد شود.


محسنی اژه‌ای با بیان اینکه موضوع سلامت و بهداشت جامعه یکی از موضوعات مهم در دستور کار قوه قضاییه است، گفت: خوشبختانه وزارت بهداشت نیز در این موضوع حساسیت ویژه‌ای دارد و ما با کمک دولت تلاش می‌کنیم سر منشاءهایی که باعث ایجاد مشکل برای مردم می‌شوند را پیدا کنیم و اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای را انجام دهیم.


معاون اول قوه قضاییه موضوع فرهنگ و ارزش‌های دینی و فضائل اخلاقی را یکی دیگر از مسائل مورد توجه در دستگاه قضایی عنوان کرد و افزود: قوه قضاییه و مدعی‌العموم اقدام می‌کنند که مسائلی که در جامعه باعث می‌شود افراد متضرر شوند را شناسایی کرده و با عاملان آنها برخورد کند.


وی موضوع عدالت اجتماعی را یکی دیگر از مباحث مهم برشمرد و گفت: ما به دنبال این هستیم که چه مسائلی می‌تواند موجب شکاف و اختلاف طبقاتی، ویژه‌خواری و یا بی‌عدالتی شود، تلاش می‌کنیم آنها را شناسایی کرده و اقدامات لازم را انجام دهیم.


وی تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که این روزها مطرح شده بحث حقوق غیر متعارف و بالای برخی از مدیران دولتی است، قوه قضاییه استارت پیگیری اینت موضوع را در سال 93 زد و حدود یکسال و نیم تلاش کرد بدون اینکه موضوع رسانه‌ای شود.


سخنگوی دستگاه قضایی ادامه داد: در حال حاضر ریاست قوه قضاییه به صورت ویژه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داده تا بدون سر و صدا و تبلیغات رسانه‌ای این موضوع بررسی شود و موارد را شناسایی کنند که آیا جرم و تخلف بوده است یا خیر و شاید در زمانی نه چندان دور سازمان بازرسی جامع‌بندی نهایی خود را ارائه کند. ضمن اینکه مقام معظم رهبری هم بر این موضوه تاکید ویژه داشتند.


وی در ادامه به بحث پیگیری حقوق مردم اشاره کرد و گفت: ما در بحث بیت‌المال و انفال هدف‌گذاری کردیم و اقداماتی را انجام دادیم، یکی از موضوعاتی که خیلی سر و صدا کرد بحث بانک‌ها بود، دولت و بانک مرکزی با شدت زیادی این موضوع را دنبال نکردند به همین جهت هم قوه قضاییه وارد شد و اظهارداشت که چه معنایی دارد که بانک‌ها بگویند نمی‌توانیم برای تولید تسهیلات بدهیم و از سویی دیگر این همه معوقات بانکی داشته باشند.


وی افزود: بر همین اساس قوه قضاییه و دادستان کل وارد شدند و به شدت موضوع را پیگیری کردند که این بانک‌ها چگونه عمل کرده‌اند که این همه معوقه دارند تا جایی که با اصرار و ورود قوه قضاییه، دولت لیستی از معوقات بانکی را ارائه داد.


محسنی اژه‌ای گفت: ما ده‌ها و صدها شرکت تعاونی اعتبار پولی داریم و در برخی از این شرکت‌ها اقداماتی صورت گرفت که حق قانونی آنها نبود. برخی از این موسسات پولی مالی هیچ مجوزی نداشتند به همین جهت قوه قضاییه ورود کرد و تلاش شده تا در این زمینه هم حقوق شهروندی مورد توجه قرار گیرد.


معاون اول قوه قضاییه موضوع امنیت مردم را یکی دیگر از مباحث مورد تاکید در دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: در طول سال‌های گذشته قوه قضاییه با هر جریانی چه در داخل و چه خارج از کشور و چه به صورت مجازی چه در فضای حقیقی که بخواهد امنیت مردم را به خطر بیاندازد برخورد کرده و در این زمینه حساسیت ویژه‌ای داشته است.


اژه‌ای تصریح کرد: در این زمینه بدون هیچ اغماضی با افرادی که مخل امنیت و آرامش جامعه بودند برخورد شده است.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :