موضوعات ‌مرتبط: سیاسی اروپا

a/81609 :کد

0

مرکل:نباید نگران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود

  یکشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۵ — ۰۳:۴۱
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -مرکل:نباید نگران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود

صدراعظم آلمان، ما ۲۷ کشور عضو پیشنهاد انگلیس را بررسی و آنچه را که به نفعمان باشد در پیش خواهیم گرفت.

 

صدراعظم آلمان، ما 27 کشور عضو پیشنهاد انگلیس را بررسی و آنچه را که به نفعمان باشد در پیش خواهیم گرفت.
 

 

به گزارش تحلیل ایران، مرکلصدراعظم آلمان گفت: ارعاب آور توصیف کردن خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ذهنیتی اشتباه است.  آنگلا مرکل، صدراعظم و رئیس حزب دموکرات مسیحی پارلمان فدرال آلمان (بوندس تاگ) با شرکت هورست زِهوفِر، رئیس حزب سوسیال مسیحی بوندس تاگ در یک نشست غیرعلنی در شهر پوستدام تلاش کردند مواضع مناقشه انگیز خود به ویژه در ارتباط با سیاست آوارگان را به هم نزدیک کنند.

 

مرکل در این نشست دو حزب خواهر و همتای آلمانی اظهار داشت: مذاکرات ما در هر دو حزب، بسیار جدی و البته سازنده بوده و این گفتگوها همواره اراده حل و فصل کردن مشکلات را داشته است. ما گرایش و تمایل زیادی از خود نشان داده ایم و می خواهیم راه حلهایی برای مردم آلمان بیابیم که در آینده، رفاه و امنیت را برای آنها تضمین کند. نخستین مساله امروز ما بحث در مورد تصمیم انگلیس و نقش آفرینی اروپا در جهان است. البته ما دیروز غروب با پیش آمدن این موضوع به عنوان موضوع روز بسیار متمرکز و گسترده در این باره بحث کردیم.

موضوعات دیگر ما در مورد توسعه جمعیت در سراسر جهان و فشار مهاجرت و مسائلی چون امنیت داخلی و خارجی و مبارزه با تروریسم بود. به این مسائل باید به مساله بزرگ دیجیتالی شدن در عصر حاضر و نیز توانمندی ابداع و ابتکار را نیز اضافه کنیم. همه واقعا این حس را دارند که ما در زمانی سریع و با تغییرات زیاد زندگی می کنیم؛ دورانی که باید به مردم امنیت دهیم و ریلهای ضروری را برایشان کار بگذاریم تا در نهایت مردم را به سمتی هدایت کنیم که بتوانند این وظائف مهم را انجام دهند. در آن قسمتی از بحث ما که به اروپا مربوط می شود همه ما موافقیم که تصمیم انگلیس، نقطه عطفی برای توسعه اروپا و اتحادیه اروپا محسوب می شود. رضایت ما بر آن است که انگلیس همچنان شریک نزدیک اقتصادی ما باقی بماند. ما در سازمان ناتو در زمینه تامین امنیت نیز مسئولیتهای مشترکی داریم و در بسیاری از موارد با هم متحد هستیم.

ما به نظر زنان و مردان انگلیسی احترام می گذاریم. این انگلیس است که در مذاکرات آتی باید مشخص کند کدامیک از مناسبات یعنی مشارکت آتی یا جدایی از اتحادیه اروپا را می خواهد برای خود برگزیند و بعد از آن ما بیست و هفت کشور عضو در مورد پیشنهاد انگلیس تصمیم گیری خواهیم کرد و آنچه را که به نفعمان باشد در پیش خواهیم گرفت. از این گذشته ما در این باره نیز با هم صحبت کردیم که اگر یکطرف ما، تصمیم دیروز مردم انگلیس است در طرف دیگر، مطالبه و درخواست بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا است که ارزش آفرینی بیشتری به اروپا می دهد و اینکه ما در کجا و چطور می توانیم توافق اروپایی را جستجو کنیم؟ اینها همان مسائلی هستند که به منافع برخی از مردم مربوطند و این مشکلات در حال حاضر نه از طریق اتحادیه اروپا و نه در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا حل شده اند.

مسائلی نظیر بیکاری فزاینده جوانان اروپا و امنیت از آن جمله اند. برخی از این مسائل را کشورها به تنهایی نمی توانند حل کنند اما برخی دیگر از این مشکلات در فضای اتحادیه اروپا حل شده اند که حفاظت بهتر از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا یکی از آنهاست که از طریق فعالیت مشترک نظیر آنچه که در آژانس نظارت بر مرزهای اروپا (فرونتکس) صورت پذیرفت، انجام شد. اینها مثالهایی هستند که نشان می دهند اروپا برای مردمش، اقدام و در مسیر درست حرکت می کند.

ما مذاکرات بسیار جالب توجهی نیز در خصوص توسعه جمعیت به ویژه در قاره همسایه امان یعنی آفریقا داشتیم. در این زمینه باید همواره به امنیت داخلی و خارجی خود توجه داشته باشیم و آنرا ارتقاء دهیم. چون سیاست امنیتی و سیاست توسعه ای همیشه با هم در ارتباطند. وزرای دفاع اروپا اکنون می توانند بگویند که برای نخستین بار در تعامل نزدیک با وزرای توسعه اروپا بسر می برند و تاکنون به این اندازه با هم در ارتباط نبوده اند.

در واقع توسعه بدون امنیت و امنیت بدون توسعه معنایی ندارد و ما باید بشدت به عنوان اتحادیه اروپا و همین طور به عنوان کشورهای عضو اتحادیه اروپا این توسعه راهبردی را برای خود حفظ کنیم و این در صورتی است که ما بخواهیم به دنبال مبارزه با علل و عوامل فرار انسانها از زادگاهشان و نیز مبارزه با فعالیت قاچاقچیان انسان باشیم.

ما باید اطمینان دهیم که می توانیم از طریق ارسال سهمیه های انسانی و یا ایجاد فرصتهای آموزشی و شغلی که اخیرا در کشورهای حوزه بالکان آنها را شروع کرده ایم به این مهم دست یابیم. ما می خواهیم ظرف ماههای آینده تصمیمات مشخص اجتماعی بگیریم و مباحث اجتماعی را با حضور نمایندگانی از دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی شروع کنیم تا با شرکت در کنگره ها و شدت بخشیدن به گفتگوها با گروههای مختلف اجتماعی در نهایت به راه حلهایی دست یابیم که مردم ما این حس را داشته باشند که عرصه سیاست، نگرانی ها، ترس و واهمه ها و انتظارات آنها را جدی می گیرد و به دنبال تضمین بیشتر و موفقیت آمیز رفاه و امنیت آنهاست. 

پس از پایان نشست امروز غیرعلنی دو حزب خواهر دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی پارلمان آلمان، مرکل و زهوفر با شرکت در نشست پرسش و پاسخ به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفتند. خبرنگاری از صدراعظم آلمان پرسید: خانم صدراعظم! خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (موسوم به بِرِگزیت) شاید از منظر شما به عنوان یک خطر و هشدار برای کشورهای دیگر اروپایی باشد یا اینکه فرصتی برای بازدارندگی و ارعاب آنها که سایر کشورها از آنچه که انگلیس کرد، فاصله بگیرند و از آن صرفنظر کنند. آیا همین طور است؟ 

آنگلا مرکل در پاسخ خاطر نشان کرد: به نظر من مساله ترس و ارعاب آنهم تحت تاثیر اعلام نتیجه همه پرسی در انگلیس، ذهنیتی اشتباه است. من در این روزها در بحثهای خودمان از یک باور مشترک سخن گفته ام. یک کشور در ارتباط با مسائل بزرگ نمی تواند به تنهایی در موقعیتی قرار بگیرد که بر این چالشها فائق آید. به همین خاطر است که ما اروپا را یک ارزش افزوده می دانیم که می تواند منافع ما را در جهان نمایندگی کند.

از این رو ما این حس را نداریم که مساله ارعاب آوری یا مذاکراتی از نوع جدایی پیش آمده است. درست است که دیروز غمناک شدیم اما هیچ دلیلی وجود ندارد که نفرت انگیز و زشت به مذاکراتمان با انگلیس نگاه کنیم. ما باید بپذیریم که زنان و مردان انگلیس دیگر مایل نبودند بخشی یا عضوی از اتحادیه اروپا و بازار داخلی آن باشند. بنابراین برماست که به این نظر و خواست احترام بگذاریم و ما اینکار را کردیم. انگلیس باید خودش، خودش را تعریف کند و فرآیند مذاکرات آتی ما با این کشور مشخص می کند که نوع مناسباتش با اتحادیه اروپا چطور خواهد شد.

بدیهی است ما بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا نیز در نشستها و جلسات خود بر اساس نگاه و منافع خود عمل خواهیم کرد. بر همین اساس هیچ دلیلی وجود ندارد که ما از واژه ارعاب و ترس استفاده کنیم. من مایلم که این مذاکرات، واقعی و عینی و در فضایی خوب برگزار شود. چون به هر صورت ما بار دیگر در سازمان ناتو در گروه هفت کشور صنعتی در گروه بیست و در برخی از نشستهای شورای امنیت سازمان ملل، انگلیس را می بینیم و طبعا روابط دوستانه ما با این کشور باقی خواهد ماند.
 
منبع:خبرگزاری صدا و سیما

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :