موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/81691 :کد

0

انتخابات سراسری در اسپانیا آغاز شد

  یکشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۴
تعداد بازدید : ۱۹۰   
 تحلیل ایران -انتخابات سراسری در اسپانیا آغاز شد

در پی ناکامی ائتلاف احزاب سیاسی برای تشکیل دولت در اسپانیا و پس از گذشت شش ماه از بن‌بست سیاسی در این کشور، اسپانیایی‌ها صبح روز یکشنبه (۶ تیر) بار دیگر پای صندوق‌های رأی رفتند.

در پی ناکامی ائتلاف احزاب سیاسی برای تشکیل دولت در اسپانیا و پس از گذشت شش ماه از بن‌بست سیاسی در این کشور، اسپانیایی‌ها صبح روز یکشنبه (6 تیر) بار دیگر پای صندوق‌های رأی رفتند.


در حالی که فقط چند روز از رأی مردم بریتانیا به جدایی از اتحادیه‌اروپا می‌گذرد، بیش از 36 میلیون واجد شرایط رأی دادن در اسپانیا پای صندوق‌های رأی رفتند تا به احزاب مورد نظر خود رأی دهند.


تحلیلگران بر این باورند، مردم اسپانیا به این علت که احساس بلاتکلیفی می‌کنند، حضور کمرنگی در انتخابات روز یکشنبه خواهند داشت.


به گزارش تحلیل ایران؛ در میان این احزاب، ائتلاف چپ پودموس که علیه برنامه‌های سختگیرانه اقتصادی است، وعده داده است که تغییری بزرگ ایجاد کند.


این در حالی است که حزب محافطه‌کار مردم به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا وعده ایجاد ثبات و امنیت داده است.


نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب مردم بیشترین آراء را کسب خواهد کرد، اما اکثریت پارلمانی را به ‌دست نخواهد آورد. 


بر اساس نظرسنجی‌ها همچنین، حزب پودموس با اختلافی اندک از سوسیالیست‌ها در مکان دوم پس از حزب مردم قرار خواهد گرفت.


افزون بر این، پیش ‌بینی می‌شود که حزب لیبرال سیودادانوس پس از سوسیالیست‌ها در این انتخابات در جایگاه چهارم قرار گیرد.


اسپانیا از زمان برگزاری انتخابات سراسری در تاریخ 20 دسامبر (29 آذر) به لحاظ سیاسی فلج شد. مدت‌ها کنترل قدرت بین احزاب مردم و سوسیالیست‌ها دست به دست می‌شد و نهایتا پس از تغییر این سیستم دو حزبی، احزاب پودموس و سیودادانوس به عنوان حزب سوم و چهارم به پارلمان راه پیدا کردند.


در این انتخابات حزب مردم رتبه اول را کسب کرد، اما اکثریت مطلق را در پارلمان از دست داد؛ در این انتخابات، حزب مردم ۱۲۳ کرسی، حزب سوسیالیست ۹۰ کرسی، پودموس ۶۹ کرسی و سیودادانوس ۴۰ کرسی را به خود اختصاص دادند.


منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :