موضوعات ‌مرتبط: فناوری فناوری های نوین

a/81724 :کد

0

ساخت دستگاه وجین‌کن توسط محققان کشور

  یکشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۳
تعداد بازدید : ۲۹۴   
 تحلیل ایران -ساخت دستگاه وجین‌کن توسط محققان کشور

محققان کشور دستگاه وجین کن برنجی را عرضه کردند که ضمن سالم نگهداشتن نشاهای برنج در زمان وجین کردن، باعث حذف علف‌های هرز موجود در اطراف بوته‌های نشا خواهد شد.

محققان کشور دستگاه وجین کن برنجی را عرضه کردند که ضمن سالم نگهداشتن نشاهای برنج در زمان وجین کردن، باعث حذف علف‌های هرز موجود در اطراف بوته‌های نشا خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، حبیب ربیعیان مجری طرح با اشاره به تاثیر استفاده از این دستگاه در بهبود اثر گذاری کود اضافه شده به زمین،‌گفت: طرح تولید وجین کن برنج یک طرح تقاضا محور بر اساس نیاز بخش کشاورزی کشور بوده و در راستای دستیابی به دانش فنی و تولید آن اجرا شده است.


وی با بیان این که فناوری وارداتی این دستگاه در کشور بومی سازی و بر اساس شرایط زراعی موجود بهینه سازی شده است، اظهار کرد: به کارگیری دستگاه وجین کن پس از انجام عملیات نشاکاری باعث حذف علف‌های هرز موجود در اطراف بوته‌های نشا، هوادهی به خاک، خروج گازهای سمی از اطراف ریشه گیاه و اختلاط بهتر کود با خاک خواهد شد.


ربیعیان بهترین زمان استفاده از دستگاه وجین کن را در نوبت اول 9 تا 12 روز پس از نشاکاری و در نوبت دوم 21 تا 24 روز پس از نشاکاری ذکر کرد و ادامه داد: کلیه اجزای دستگاه بر روی شاسی نصب شده است و شاسی متشکل از دو عدد لوله آلومینیمی (یک لوله مستقیم و یک لوله خمیده) متصل به هم است که از یک انتها به موتور و از انتهای دیگر به پوسته گیربکس منتهی می‌شود.


مجری طرح موتور، شاسی، دستگیره کنترل و هدایت، سیستم انتقال قدرت، روتورها، توپی‌های وجین کن، سپرهای محافظ گیاه، محافظ روتور را از دیگر قسمت‌های این دستگاه دانست و خاطر نشان کرد: موتور این وجین کن بنزینی است.


ربیعیان وجین کن برنج را از جمله طرح‌های کلان مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و افزود: توپی‌های وجین کن عامل‌های اصلی دستگاه وجین کن است که عملیات به هم زدن خاک و دفن علف‌های هرز توسط این واحدها انجام می‌گیرد.


وی اضافه کرد: در قسمت جلوی روتور دستگاه وجین کن، صفحات جداکننده‌ای قرار دارد که با استفاده از آنها می‌توان به هنگام پیشروی دستگاه در زمین، ردیف‌های کشت نشا را از کنار توپی‌های وجین کن عبور داده تا از برخورد چنگه‌های وجین کن با بوته‌های نشا و آسیب دیدگی آنها جلوگیری شود. این دستگاه با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی به مرحله تجاری سازی رسید.


منبع : ایسنا 

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :