موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/81762 :کد

0

آیا خروج انگلیس زلزله‌ای بر ارکان امنیت اروپاست؟

  یکشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۵ — ۱۹:۴۱
تعداد بازدید : ۱۸۷   
 تحلیل ایران -آیا خروج انگلیس زلزله‌ای بر ارکان امنیت اروپاست؟

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بی شک عواقب زیادی برای قاره سبز از جمله در زمینه امنیتی دارد که بلافاصله بعد از نتایج همه پرسی انگلیس، مسئولان اروپایی را برای مقابله با این عواقب به تکاپو انداخته است.خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بی شک عواقب زیادی برای قاره سبز از جمله در زمینه امنیتی دارد که بلافاصله بعد از نتایج همه پرسی انگلیس، مسئولان اروپایی را برای مقابله با این عواقب به تکاپو انداخته است.


به گزارش تحلیل ایران، بعد از مشخص شدن نتایج همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و بله انگلیسی ها به این مسئله واکنش های مختلفی درباره عواقب وقوع این سناریو شکل گرفت و هشدارهای زیادی داده شد.


یکی از موضوعاتی که مورد توجه بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان غربی است تاثیرات خروج انگلیس بر امنیت اروپاست که البته هشدارهای زیادی هم در این باره وجود داشته است.


این هشدارها حاکی از نگرانی اتحادیه اروپا درباره امنیت اروپا بعد از خروج انگلیس از این اتحادیه است.


روزنامه واشنگتن پست چندی پیش درباره پیامدهای وخیم امنیتی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار داده و نوشت: اتحادیه اروپا هیچ ارتش، نیروی دریایی یا هوایی را فرماندهی نمی کند. این اتحادیه حتی سرویس جاسوسی ندارد و حتی مقامات اداری بروکسل نمی توانند درباره جنگ و صلح تصمیم بگیرند.


بنابراین زمانی که انگلیسی ها در 23 ژوئن درباره خارج شدن از بزرگ ترین بلوک اقتصادی و سیاسی دنیا رای می دهند، ارکان امنیت غربی ها به شدت در معرض خطر قرار می گیرد.


البته باید به این مسئله هم اشاره کرد که بریتانیا یکی از سرسخت ترین مخالفان سیاست های دفاعی مشترک اروپا به طور عام  و طرح عقیم مانده تشکیل یک " ارتش مشترک اروپایی" به طور خاص است و حالا با خروج این کشور از اتحادیه اروپا این طرح می تواند بار دیگر به صورت جدی مطرح شود.


از نظر بریتانیا هر گونه تلاش برای تشکیل یک ارتش مستقل و مشترک اروپایی ، نوعی موازی کاری با " ناتو " محسوب می شود. انگلیسی ها معتقدند ناتو برای تامین امنیت اروپا (در برابر روسیه) کافی است و نیازی به تشکیل یک ارتش هزینه بر نیست.


شاید بتوان گفت به همین دلیل است که "المار بروک"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا بلافاصله بعد از تصمیم انگلیس برای خروج، تبلیغات خود برای تشکیل یک ستاد مشترک نظامی در اروپا و تشکیل یک ارتش واحد اروپایی در دراز مدت را آغاز کرده است.


وی در این باره به روزنامه "دی ولت" گفت: ما به همکاری بیشتر در سیاست دفاعی نیاز داریم. همکاری بیشتر در پروژه های تسلیحاتی، سیاست نیروهای امنیتی بر اساس مدل فرانسه-آلمان و در ماموریت های اتحادیه اروپا که سیاست خارجی این اتحادیه را موثر تر می کند ضروری است. از چنین رویکردی در طولانی مدت می تواند ارتش واحد اروپایی تشکیل شود. این امر می تواند کمک کند که نقش اروپا در سیاست دفاعی و امنیتی تقویت شود، مسئولیت اروپا در دنیا بهتر درک شود و هم زمان هم افزایی بیشتری در هزینه های دفاعی به دست آید.


بروک در عین حال تاکید کرد که تشکیل ارتش اروپایی در حال حاضر ممکن نیست و تنها در صورتی محقق می شود که پیش شرط های قانونی برای آن برآورده شود. برای این منظور باید توافقات اروپایی انجام شده و از جمله قانون اساسی تغییر داده شود.


"فدریکا موگرینی"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم می خواهد در هفته آِینده در دیدار سران اتحادیه اروپا یک استراتژی جهانی جدید برای سیاست امنیتی و خارجی اروپایی را ارائه دهد که این طرح جدید باید جایگزین استراتژی امنیت اروپا (ESS) که از سال 2003 شکل گرفته است شود.


به این ترتیب به نظر می رسد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا زلزله ای را در ارکان امنیت اروپا ایجاد کرده و سیاستمداران و مسئولان این اتحادیه را بر آن داشته تا برای جلوگیری از عواقب آن به تکاپو افتاده و چاره ای بیاندیشند.


این مسئله‌ای بود که نخست وزیر انگلیس هم قبل از برگزاری همه پرسی خروج درباره آن هشدار داده بود.


وی در این باره گفته بود، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، قدرت و امنیت انگلیس در جهان را تهدید می کند و همین طور به ضرر امنیت قاره اروپا خواهد بود. هر زمان که به اروپا پشت کنیم، دیر یا زود، از این اقدام پشیمان خواهیم شد. پشت کردن به اروپا برای ما هزینه زیادی خواهد داشت.


وزیر خارجه اتریش نیز بعد از همه پرسی خروج انگلیس درباره سلب اعتماد از اروپا و وقوع آتش سوزی مهیب در این اتحادیه به عنوان عواقب خروج انگلیس هشدار داده و خروج این کشور را عامل تضعیف این اتحادیه از نظر اقتصادی، سیاست خارجی و امنیت دانست.


مرور زمان مشخص خواهد کرد که امنیت اروپا به عنوان یک مسئله مهم در این اتحادیه با خروج انگلیس دست خوش چه تغییراتی قرار خواهد گرفت و مقامات اروپایی چه تمهیداتی را برای جلوگیری از تاثیر پس لرزه های خروج انگلیس بر امنیت اروپا انجام خواهند داد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :