موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت

a/81813 :کد

0

کشف لاشه های گوسفند مبتلا به تب برفکی در آمل

  دوشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۵ — ۰۲:۵۷
تعداد بازدید : ۲۶۳   
 تحلیل ایران -کشف لاشه های گوسفند مبتلا به تب برفکی در آمل

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آمل گفت که ماموران اجرایی این اداره چندین لاشه گوسفند آلوده به بیماری تب برفکی را عصر یکشنبه پیش ازعرضه به بازار مصرف کشف و ضبط کردند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آمل گفت که ماموران اجرایی این اداره چندین لاشه گوسفند آلوده به بیماری تب برفکی را عصر یکشنبه پیش ازعرضه به بازار مصرف کشف و ضبط کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران بهمن صادق نژاد افزود که ماموران این اداره پس از کسب گزارش های مردمی مبنی برکشتار غیرمجاز در منزل مسکونی یک شهروند آملی ، با همکاری پلیس امنیت آمل و دستور دادستان وارد منزل این فرد متخلف شدند و در بررسی های اولیه 11 لاشه گوسفند ذبح شده و آلوده به نمونه های تب برفکی را کشف و ضبط کردند.


وی گفت که تمامی لاشه های کشف شده برای شناسایی و تائید بیماری به اداره دامپزشکی آمل منتقل و پس از بررسی مشخص شد تمام لاشه گوسفندان آلوده به بیماری تب برفکی است.


صادق نژاد اضافه کرد : در این ارتباط دو قصاب متخلف دستگیر ، تحویل مراجع قضایی و با قرار بازداشت روانه زندان شدند.


بیماری تب برفکی از اوایل فروردین ماه امسال در چند نقطه از استان شیوع پیدا کرده و سبب تلفات تعدادی از دام های مناطق مختلف از جمله شهرستان های بهشهر و چالوس شده بود.


مسئولان دستگاه های ذیربط از جمله دامپزشکی مازندران اوایل اردیبهشت علت شیوع این بیماری را کمبود واکسن اعلام ولی تاکید کرده بودند که بیماری با شناسایی نقاط آلوده و انجام اقدامات پیشیگرانه مهار شده است.


تب برفکی از بیماری های بومی شده در استان مازندران محسوب می شود که به دلیل رعایت نکردن شرایط بهداشتی و انجام ندادن اقدامات پیشگیرانه می تواند شیوع یابد.


بهترین راهکار را برای جلوگیری از شیوع این بیماری مختص حیوانات را رعایت نکات دامپزشکی در ورود دام ها از نقاط آلوده، واکسینه کردن دام آلوده و آشنایی دقیق دامداران با این بیماری است .


دامداران مازندران بیماری تب برفکی را که یک نوع بیماری عفونی است ' طبقه ' می نامند.


نشانه های این بیماری درمیان گاو ، تب ،‌ بی اشتهایی ، ‌لرز ‌، کاهش تولید شیر به مدت 2 تا 3 روز ، ریزش بزاق و لنگش است و دوره درمان این بیماری در دام های سنگین بین یک تا دو هفته زمان می برد.


نشانه های این بیماری در گوسفند و بز توقف شیردهی است.
مازندران با حدود سه میلیون راس دام سبک و سنگین ، رتبه نهم را از این لحاظ در بین 31 استان کشور دارد.منبع : ایرنا  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :