موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/81837 :کد

0

سایه شوم فروپاشی بر سر بریتانیا

  دوشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۵ — ۰۷:۴۳
تعداد بازدید : ۲۷۵   
 تحلیل ایران -سایه شوم فروپاشی بر سر بریتانیا

تصمیم مردم انگلیس برای جدایی از اتحادیه اروپا در شرایطی که راستگراها در اروپا در حال قدرت یابی هستند شیرازه انگلیس و اتحادیه اروپا را از هم خواهد پاشید.

 

تصمیم مردم انگلیس برای جدایی از اتحادیه اروپا در شرایطی که راستگراها در اروپا در حال قدرت یابی هستند شیرازه انگلیس و اتحادیه اروپا را از هم خواهد پاشید.

 

به گزارش تحلیل ایران، با وجود درخواست ها و هشدارهای دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس که در آن به شهروندان انگلیس درباره پیامدهای رای به جدایی از اتحادیه اروپا هشدار داده بود، اما مردم این کشور با حدود 52 درصد رای موافق در برابر 48 درصد رای مخالف تصمیم گرفتند، اتحادیه اروپا را ترک کنند.این رای گیری فقط تصمیم درباره جدایی انگلیس یا باقی ماندن آن در اتحادیه اروپا نبود، بلکه این تصمیم بر آینده حیات سیاسی دیوید کامرون و بریتانیای یکپارچه هم تاثیر دارد. از این رو به محض اعلام نتایج همه پرسی، دیوید کامرون گفت که در اکتبر آینده از سمت خود کناره گیری خواهد کرد. او تاوان سیاست های نفرت برانگیز خود به ویژه علیه مسلمانان را پس می دهد.

تسنیم نوشت: هر چند که مردم انگلیس به دلیل مسائل دیگری دیوید کامرون را مجازات کردند اما او دچار سرافکندگی شد و سیاست هایش با شکست دردناکی روبرو شد. تاریخ در آینده این مطلب را ثبت خواهد کرد که مردم انگلیس با وجود اینکه دیوید کامرون از آنان خواسته بود در اتحادیه اروپا باقی مانند به در خواست های او اهمیتی ندادند و با تصمیم به جدایی از اتحادیه اروپا او را مجازات کردند.گرچه برخی از رهبرانی که برای جدایی از اتحادیه اروپا تبلیغ می کردند برخی جمله های تعارف آمیز به کامرون گفته اند اما سرزنش او و پیروزی بر او در این جمله ها به طور کامل آشکار بود. با وجود اینکه پیامدهای اقتصادی و سیاسی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا در افت شاخص ها و بهای ین استرلینی خود را نشان داد اما همگرایی انگلیس مهمترین مساله ای است که پس از جدایی آن از اتحادیه اروپا مورد تهدید قرار می گیرد.

به طوری که «نیکولا استورژن» وزیر اول اسکاتلند گفت: آینده اسکاتلند در گرو این است که در اتخادیه اروپا باقی ماند. او خواستار برگزاری همه پرسی درباره باقی ماندن یا جدایی اسکاتلند از انگلیس شد. به ویژه این در شرایطی است که 62 درصد از اسکاتلندی های در همه پرسی به باقی ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند. جدایی اسکاتلند از انگلیس شیرازه این کشور را از هم خواهد پاشید و اوضاع اقتصادی و سیاسی آن را تضعیف خواهد کرد. زیرا شمار اسکاتلندی ها از 5 میلیون فراتر نیست.این در حالی است که نقش مهمی را در اقتصاد انگلیس بازی می کنند. در ایرلند هم اوضاع چندان تفاوتی با اسکاتلند ندارد. به طوری که رهبر حزب ملی شین فین ایرلند بازنگری در توافق جمعه بزرگ را که در سال 1998 میان انگلیس و ایرلند به امضا رسیده است، خواستار شد. این در شرایطی است که انگلیسی ها رای به جدایی از اتحادیه اروپا داده اند و ایرلندی ها به باقی ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند.

این به مفهوم آن است ایرلندی ها و اسکاتلندی ها خواستار برگزاری همه پرسی برای باقی ماندن یا جدایی از انگلیس هستند. با این وجود در شرایطی که آنان تصمیم به جدایی بگیرند انگلیس تضعیف خواهد شد و تاثیر سیاسی و اقتصادی آن از بین خواهد رفت. این مساله مردم دیگر مناطق اروپا را در حالی که راستگراهای تندرو در حال قدرت یابی هستند به استقلال طلبی وادار خواهد کرد. همانطوری که در چک اسلواکی و یوگسلاوی رخ داد. چک اسلواکی به 2 بخش تقسیم شد و یوگسلاوی به 5 کشور تجزیه شد. دور از ذهن نیست که 27 کشور اروپا در آینده نزدیک به 100 کشور تقسیم شوند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :