موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/81959 :کد

0

بن بست سیاسی در اسپانیا ادامه می یابد

  ﺳﻪشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ — ۰۰:۱۵
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -بن بست سیاسی در اسپانیا ادامه می یابد

به رغم پیروزی «حزب خلق محافظه کار» اسپانیا در انتخابات پارلمانی،‌ این حزب به دلیل عدم کسب اکثریت در پارلمان نتوانست به بن بست سیاسی موجود پایان دهد.به رغم پیروزی «حزب خلق محافظه کار» اسپانیا در انتخابات پارلمانی،‌ این حزب به دلیل عدم کسب اکثریت در پارلمان نتوانست به بن بست سیاسی موجود پایان دهد.


به گزارش تحلیل ایران،‌ «حزب خلق محافظه کار» اسپانیا به رهبری «ماریانو راخوی» نخست وزیر این کشور توانست با پیروزی در انتخابات سراسری بالاترین تعداد کرسی را در پارلمان از آن خود سازد. با این حال، این حزب از تصاحب اکثریت کرسیهای مجلس- ۱۷۶ کرسی از ۳۵۰ کرسی- باز ماند و بنابراین نتوانست به بن بست سیاسی در این کشور پایان دهد.


گفتنی است که هدف از برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی در اسپانیا، شکست این بن بست سیاسی شش ماهه بود؛‌ اما نتایج انتخابات اخیر نیز نشان داد که چشم انداز سیاسی در این کشور همچون گذشته تیره و تار است.


طبق گزارش آژانس خبری «آر تی وی ای»، با شمارش بیش از ۹۰ درصد از آراء مشخص شد که حزب خلق محافظه کار توانسته است ۱۳۷ کرسی از مجموع ۳۵۰ کرسی این پارلمان را تصاحب نماید. این درحالیست که حزب مذکور در انتخابات ماه دسامبر گذشته توانست ۱۲۳ کرسی را از آن خود سازد. بدین ترتیب،‌ حزب خلق محافظه کار به رغم پیروزی بر سایر رقبای خود با اختلاف ۳۹ کرسی- از ۱۷۶ کرسی- از کسب اکثریت در پارلمان اسپانیا بازماند.


حزب سوسیالیست اسپانیا با قدمتی ۱۳۷ ساله توانست با کسب ۸۵ کرسی- در مقایسه با تصاحب ۹۰ کرسی در انتخابات گذشته-‌ در جایگاه دوم قرار گیرد.


با آنکه حزب خلق محافظه کار اسپانیا ظرف چهار سال گذشته اداره امور این کشور اروپایی را در دست داشته است، طی ماههای اخیر برای جلب حمایت احزاب رقیب خود تلاش فراوانی کرده است. حال نتایج کنونی انتخابات سراسری ماه ژوئن به رهبران سیاسی در اسپانیا این پیام را می رساند که خود را برای برگزاری یک دوره مذاکرات شش ماهه حول محور تشکیل حکومت آماده نمایند.


شایان ذکر است که به دنبال افزایش حمایتها از حزب راست میانه به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد که در مذاکرات آتی مصرانه به دنبال کسب قدرت خواهد بود.


اسپانیا، پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا، هنوز برای تشکیل حکومت نیازمند ائتلاف میان احزاب رقیب است. در صورتیکه احزاب سیاسی در این کشور به توافق دست نیابند، این کشور شاهد برگزاری سومین انتخابات سراسری در شش ماه آینده خواهد بود.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :