موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8196 :کد

0

حل مساله فلسطین کلید برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه و جهان

  یکشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۴:۱۶
تعداد بازدید : ۲۴۵   
 تحلیل ایران -حل مساله فلسطین کلید برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه و جهان

شرکت کنندگان در کنفرانس همبستگی فلسطین و آمریکای لاتین که روز شنبه در لندن برگزار شد، ضمن حمایت از تشکیل دولت مستقل فلسطینی تصریح کردند بدون حل مساله فلسطین، صلح در منطقه خاورمیانه و جهان برقرار نخواه

شرکت کنندگان در کنفرانس همبستگی فلسطین و آمریکای لاتین که روز شنبه در لندن برگزار شد، ضمن حمایت از تشکیل دولت مستقل فلسطینی تصریح کردند بدون حل مساله فلسطین، صلح در منطقه خاورمیانه و جهان برقرار نخواهد شد.

به گزارش ایرنا، دکتر 'داود عبدالله' مدیر موسسه مطالعاتی 'دیده بان خاورمیانه' در سخنانی در ابتدای این کنفرانس، گفت: این یک تلاش بین قاره ای است که الهام گرفته از حمایت های گسترده دیپلماتیک و مردمی آمریکای لاتین از مردم غزه در جریان حملات نظامی اسراییل به این منطقه در تابستان سال گذشته است.
وی افزود: مردم فلسطین و آمریکای لاتین از لحاظ تاریخی دارای پیوستگی و اشتراک نظر به دلیل مقاومت آنها در مقابل سلطه خارجی و تلاش برای کسب استقلال، هستند.
دکتر 'داود عبدالله' با اشاره به روح جمعی مشترک میان فلسطینی ها و مردم آمریکای لاتین گفت: این مقاومت و مبارزه برای کسب استقلال و مبارزه با سلطه خارجی همچنان در قرن 21 تداوم یافته و در این اجلاس تلاش شده است که از تجارت یکدیگر در این زمینه استفاده شود.
'پیتر دیوید' وزیر امور خارجه پیشین 'گرانادا ' نیز در سخنانی در کنفرانس گفت: ما به دنبال ایجاد یک دنیای بهتر و ارائه فرصت های یکسان و برابر و عادلانه برای همه انسان ها اعم ساکنان نوار غزه، پکن، نیویورک، بوئنوس آیرس و کاراکاس و سایر نقاط جهان هستیم.
وی ضمن دفاع از حقوق و آزادی های اساسی برای مردم فلسطین گفت: دولت گرانادا ضمن داشتن مناسبات با تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم اسراییل، بر تشکیل دولت مستقل فلسطینی پای می فشارد.
این مقام پیشین دولت گرانادا با اشاره به محاصره غزه از سوی رژیم اشغالگر قدس، گفت: این درحالی است که ساکنان غزه بایستی برخوردار از شرایطی باثبات، دمکراسی و رفاه اقتصادی باشند و رژیم اسراییل بایستی این مساله را به رسمیت بشناسد.
وی افزود: در حال حاضر قریب به 80 درصد از مردم غزه متکی به کمک های اجتماعی هستند و نزدیک به 40 درصد از آنها زیر خطر فقر زندگی می کنند، ضمن اینکه اکثریت مردم این منطقه با کمبودهای شدید در زمینهٔ خدمات عمومی همانند برق، آب و فاضلاب مواجه هستند.
پیتر دیوید با اشاره به حمایت های گسترده جنبش های رهایی بخش و بومی سراسر آمریکای لاتین از مردم فلسطین گفت: در جریان حمله ارتش رژیم اسراییل علیه غزه در تابستان سال گذشته، حمایت بی سابقه ای از سوی رهبران کشورها حوزه آمریکای لاتین و نیز شهروندان این کشورها از فلسطینی ها صورت گرفت .
وزیر امور خارجه پیشین گرانادا افزود: به دنبال این حمله؛ پنج کشور اکوادور، برزیل، پرو، السالوادور و شیلی سفرای خودشان را از تل آویو فراخواندند و کشورهای شیلی و برزیل نیز مذاکرات تجاری خودشان را با اسراییل به حالت تعلیق درآوردند. 
وی اضافه کرد: علاوه بر این کشورهای ونزوئلا ، بولیوی و اکوادور حمله اسراییل را به غزه مصداق نسل کشی دانستند و در همین حال دولت بولیوی صدور ویزا برای ورود اتباع اسراییلی به این کشور را محدود کرد.
این مقام پیشین گرانادایی با اشاره به حمایت های قوی 'هوگو چاوز' رییس جمهور سابق و متوفی ونزوئلا از مردم فلسطین گفت: 'کاراکاس در سال 2009 میلادی در اعتراض به حمله اسراییل به غزه، روابط دیپلماتیک خودش را با تل آویو قطع کرد و بولیوی و نیکاراگوئه نیز از این اقدام پیروی کردند. رییس جمهوری کنونی ونزوئلا نیز همانند چاوز همان خط مشی حمایت از مردم فلسطین را ادامه می دهد.'
وی اضافه کرد: در حال حاضر نهاد مدنی 'حامی مردم فلسطین در شیلی'، برخوردار از یک حمایت گسترده در سطح مردم این کشور است و براساس نظرسنجی های صورت گرفته، 95 درصد از مردم شیلی از تشکیل کشور مستقل فلسطینی حمایت می کنند.
'روبرتو کازادیلا سامینتو' سفیر بولیوی در انگلیس نیز در این کنفرانس ضمن اعلام حمایت کشورش از تشکیل دولت مستقل فلسطینی گفت: ما ضمن محکوم کردن سیاست شهرک سازی های غیرقانونی اسراییل، خواستار احترام کامل این رژیم به کنوانسیون های ژنو و حقوق بشر هستیم.
وی با بیان اینکه دولت بولیوی در سال 2011 میلادی دولت مستقل فلسطینی را به رسمیت شناخته است، گفت: ما خواستار متوقف شدن سیاست شهرک سازی اسراییل و ساخت وسازهای غیرقانونی این کشور بوده و از غصب زمین های کشاورزی در سرزمین های اشغالی نگران هستیم.
سفیر بولیوی افزود: کشورهای حوزه آمریکای لاتین بر این باور هستند که تشکیل دولت مستقل فلسطینی کلید برقراری صلح در منطقه و جهان است.
وی با اشاره به حمایت کشورهای آمریکای لاتین از حقوق برحق مردم فلسطین گفت: بسیاری از کشورهای این منطقه از جمله بولیوی در شهر رام الله در کرانه باختری دارای دفاتر دیپلماتیک هستند.
دکتر 'گیولومی لانگ' وزیر فرهنگ و میراث فرهنگی اکوادور نیز در این اجلاس گفت: حمایت آمریکای لاتین از مردم فلسطین امر جدیدی بشمار نمی آید و در این منطقه خصوصاً در میان طیف چپ، دارای پیشینه تاریخی است اما آنچه ممکن است جدید به نظر برسد به قدرت رسیدن جناح چپ در برخی از کشورهای این منطقه است.
وی افزود: برای سالیان طولانی کشور کوبا نقش هدایت کننده در میان کشورهای آمریکای لاتین در حمایت از مردم فلسطین بر عهده داشته است.
وزیر فرهنگ اکوادور با اشاره به حساسیت مردم کشورهای آمریکای لاتین در قبال مساله استعمار و سیاست های سرکوبگرانه، گفت: یکی از مسائلی که مردم این منطقه را به مردم فلسطین نزدیک کرده همین تجربه و احساس مشترک است.
وی همچنین گفت که در دوران گذشته، سازمان 'موساد' به شدت در حال مسلح کردن گروه های شبه نظامی در کشور کلمبیا و دخالت در درگیری های آمریکای مرکزی بوده است.
'وضاح خنفر' مدیرکل سابق شبکه الجزیره و رییس مرکزمطالعاتی 'مجمع الشرق ' نیز در این اجلاس گفت: در حال حاضر احساسات همبستگی قوی در مورد فلسطین در میان اعراب و مسلمانان و بسیاری از مردم جهان وجود دارد.
وی شرایط مردم فلسطین را شبیه مردم آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید دانست و افزود: فلسطینی ها از استعمار و آپارتاید در رنج هستند و این در حالی است که منطقه خاورمیانه نیز در خطرناک ترین دوران تاریخی اش بسر می برد.
مدیر کل سابق شبکه الجزیره افزود: بایستی ما به این مساله آگاه باشیم که منطقه خاورمیانه به مرز انفجار رسیده است و در صورت عدم توجه به اتفاقاتی که ممکن است روی دهد، ممکن است با تاریک ترین شرایط روبرو شویم.
وی اضافه کرد: این نکته را باید به خاطر سپرد که مبارزه مردم فلسطین دیگر یک مساله محلی نیست بلکه یک مساله و مبارزه بین المللی بشمار می آید.
مدیر کل سابق شبکه الجزیره گفت: این مساله را نباید فراموش کرد که فرد ستمگر خودش نیز یک قربانی است و بنابراین اگر شما بتوانید فردی را آزادی ببخشید درواقع به خودتان آزادی بخشیده اید.
دکتر 'محسن صالح' استاد دانشگاه و مدیر مرکز مطالعات' الزیتون ' لبنان نیز در این اجلاس بیان داشت: این نشست فرصت خوبی را فراهم ساخت که بتوانیم از تجربه مردم آمریکای لاتین برای رسیدن به آزادی بهره ببریم.
وی افزود: فلسطینی ها هنوز در زمینهٔ رسیدن به یک توافق نظر در مورد شرایط لازم برای کسب آزادی و ایجاد یک اتحاد میان خودشان دارای مشکلاتی هستند .
دکتر محسن صالح با اشاره به برخی تبلیغات رسانه ای در مورد قدرت رژیم اسراییل گفت: 'هر چه قدر هم رژیم ها دارای قدرت باشند قادر نیستند ایده های موجود در قلب مردم را نابود سازند. ما خواهان تغییر، آزادی و محو دیکتاتوری و سرکوب هستیم.'
این محقق عرب اضافه کرد: ما در یک دوره انتقالی بسر می بریم و طبیعی است تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی نیازمند فرایندی طولانی و احتمالا نیازمند به فداکاری های بیشتر است.
وی تصریح کرد: درصورتی که فلسطینی ها به حقوق برحقشان دست نیابند، منطقه خاورمیانه همچنان ناپایدار باقی خواهد ماند.
کنفرانس 'فلسطین - آمریکای لاتین : ایجاد همبستگی برای حقوق ملت' از سوی موسسه مطالعاتی و رسانه ای 'دیده بان خاورمیانه' که در لندن فعالیت می کند و در زمینهٔ مسایل مرتبط با فلسطین و رژیم صهیونیستی فعال هست، برنامه ریزی شده بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :