موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/81993 :کد

0

ذرات ریز آلاینده هوا عامل اختلالات روحی و جسمی کودکان است

  ﺳﻪشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ — ۰۵:۰۴
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -ذرات ریز آلاینده هوا عامل اختلالات روحی و جسمی کودکان است

تحقیقات دانشمندان و پژوهشگران محیط زیست نشان می دهد که ذرات ریز آلاینده معلق در هوا، یکی از علل اصلی بروز اختلالات روحی و جسمانی و مشکلات رشد در کودکان است.

 

 

 

 تحقیقات دانشمندان و پژوهشگران محیط زیست نشان می دهد که ذرات ریز آلاینده معلق در هوا، یکی از علل اصلی بروز اختلالات روحی و جسمانی و مشکلات رشد در کودکان است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران ، ذرات ریز معلق در هوا بیماری‌هایی همچون آسم، اختلال کم توجهی- بیش فعالی و مشکلات رشد و کاهش سطح بهره هوشی ( IQ )، تولد زودهنگام و پدیده کم‌وزنی درنوزادان را به دنبال می آورد.


به گفته پروفسور پررا، رئیس مرکز تحقیقات بهداشت محیط زیست کودکان در کلمبیا، احتراق سوخت های فسیلی و پراکندگی ذرات و گازهای سمی آسیب‌های بهداشتی و رشدی بسیاری بر کودکان تحمیل می‌کند. 


ایرنا از ساینس نوشت: دی‌اکسید کربن آلاینده ای است که بیشترین نقش را در تغییرات آب و‌هوایی دارد و هر یک از آلاینده های بی شماری که ناشی از سوخت های فسیلی هستند عوارض جانبی بسیاری را پدید می‌آورند.


به اعتقاد پررا باید ورای دلایل علمی و اقتصادی مقابله با تغییرات آب و هوایی، سیاست جدیدی با تاکید برضرورت اخلاقی کاهش استفاده از سوخت فسیلی و تاثیرات آلاینده ها بر سلامت کودکان اتخاذ شود.


جنین و کودکان در حال رشد از لحاظ جسمی و روحی آسیب پذیری بیشتری از بزرگسالان نسبت به آلاینده های هوا، ضربه های جسمی، فشارهای روحی، محرومیت های غذایی، عوامل عفونت‌زا و امواج گرما وابسته به تغییرات آب و هوایی ناشی از احتراق سوخت های فسیلی دارند و دلیل آن کامل نبودن سیستم ایمنی و ضعف جسمانی آنها در کنترل حرارت و مقابله با آلاینده ها است.


پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند که کودک در دوران جنینی و نوزادی آمادگی بیشتری برای آسیب‌ها و یا تغییرات ژنتیکی دارد و این صدمات می‌تواند سالها ماندگار باشد و حتی به نسل‌های بعدی هم منتقل شود.


براساس نتایج گزارش سازمان بهداشت جهانی، مرگ ۳،۷ میلیون انسان ناشی از آلودگی هوا و ۴،۳ میلیون دیگر ناشی ازاحتراق آلاینده هایی نظیر ذغال، چوب و سوخت جامد است که در فضای دربسته مورد استفاده قرار می‌گیرند.


از دیدگاه پروفسور پررا انتشار آلاینده‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی و پراکندگی ذرات ریز معلق در هوا PM، کربن سیاه، هیدروکربن پلی‌سیکلیک آروماتیک ( گازهای اتمسفری)، جیوه، دی‌اکسید نیتروژن و دی‌اکسید سولفور و مونواکسید کربن دلایل عمده مرگ افراد به شمار می آید.


ذرات ریز معلق در هوا یا آلاینده ‌های ذره‌ای (PM 2.5) در دود و مه‌دود یافت می‌شوند و قطرشان 2.5 میکرون یا کمتر است. این ذرات که یا به طور مستقیم از طریق آتش‌سوزی‌های جنگلی وارد هوا می‌شوند یا در نتیجه واکنش گازهای خروجی از نیروگاه‌ها، صنایع و خودروها در هوا شکل می‌گیرند، به راحتی وارد ریه انسان و موجب بروز مشکلات تنفسی می‌شوند.


هیدروکربن پلی‌سیکلیک آروماتیک (PAH) دسته بزرگی از سرطان زاهای محیطی و مخرب‌سلول‌های عصبی هستند که در همه جا به عنوان آلاینده‌های محیطی از جمله آب، هوا و خاک دیده می شوند و به‌واسطه مقاومتشان در محیط های مختلف برای سلامتی انسان ضرر دارند و آلاینده‌های دیگر ناشی از سوخت ‌های فسیلی و ازن از محرک‌های عمده دستگاه تنفسی هستند.


براساس تحقیقات پژوهشگران آمریکایی و لهستانی این گازها عامل اصلی تاخیر در رشد، کاهش بهره هوشی IQ، تشویش، افسردگی و بی‌توجهی و کاهش ماده سفید مغز در کودکان محسوب می شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :