a/82000 :کد

0

پرونده توسعه پارس جنوبی تا پایان سال ۹۶ بسته نمی‌شود

  ﺳﻪشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ — ۰۷:۲۷
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -پرونده توسعه پارس جنوبی تا پایان سال ۹۶ بسته نمی‌شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تکمیل برخی از فازهای پارس جنوبی به بعد از سال ۹۶ موکول خواهد شد که شامل تکمیل فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴ است.

 

 

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تکمیل برخی از فازهای پارس جنوبی به بعد از سال ۹۶ موکول خواهد شد که شامل تکمیل فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴ است؛ البته برای سال آینده در مدار قرار گرفتن یک فاز استاندارد از فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ را در برنامه داریم.

 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، علی اکبر شعبانپور  اظهار داشت: در پارس جنوبی 24 فاز تعریف شده که یا در مدار بهره برداری هستند و یا در مدار توسعه، به جز فاز 11 که وضعیت آن را باید از شرکت ملی نفت جویا شوید.


وی افزود: تعریف هر فاز استاندارد در پارس جنوبی با تعداد فازهای توسعه ای تعریف شده تفاوت‌هایی دارد، به عنوان نمونه در فاز 19 که اسماً یک فاز است به اندازه دو فاز استاندارد ظرفیت تولید گاز وجود داد و فاز 13 نیز که اسماً یک فاز است، دو فاز استاندارد ظرفیت تولید دارد.


خبرنگار تسنیم نوشت: شعبانپور با بیان اینکه "ظرفیت هر فاز استاندارد یا متعارف، یک میلیارد فوت مکعب است"، گفت: در مجموع در 24 فاز توسعه ای پارس جنوبی به میزان 28 فاز استاندارد یعنی 28 میلیارد فوت مکعب ظرفیت تولید گاز وجود دارد، البته با یک روایت که در فازهای 6 و 7 و 8 پارس جنوبی یک ظرفیت 30 درصدی داریم، می تواند این رقم به 29 میلیارد فوت مکعب برسد اما هدفگذاری ها برای دستیابی به 28 میلیارد فوت مکعب برداشت گاز در پارس جنوبی است.


مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "در سالهای گذشته تعریف فازهای 25 تا 28 برای توسعه میدان پارس جنوبی مطرح شده بود"، گفت: هیچ برنامه ای برای تعریف فازهای جدید بعد از فاز 24 نداریم و می توانیم با 24 فاز تعریف شده فعلی به 28 میلیارد فوت مکعب، ظرفیت برنامه ریزی شده تولید گاز دست یابیم.


وی افزود: ابتدا برنامه ریزی های ما بر این اساس بود که پرونده توسعه پارس جنوبی تا پایان سال 96 بسته شود اما تأخیراتی که در برخی فازها به وجود آمد از جمله تأخیراتی که با وضعیت شرکت صدرا در ساخت سکوهای فاز 17 و 18 پدید آمد و اتفاقی که در فاز 13 با برخورد یک کشتی به جکت این فاز رخ داد، این برنامه را دستخوش تغییر کرد.


شعبانپور خاطرنشان کرد: تکمیل برخی از فازها به بعد از سال 96 موکول خواهد شد که شامل تکمیل فازهای 13، 14، 22 تا 24 است؛ البته برای سال آینده در مدار قرار گرفتن یک فاز استاندارد از فازهای 13 و 22 تا 24 را در برنامه داریم و تکمیل بخش باقی مانده این فازها به سال 97 موکول می شود.


مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بارگیری 3 سکوی پارس جنوبی در هفته های اخیر اذعان داشت: در مجموع در سال جاری در برنامه داریم که دو سکوی فازهای 20 و 21 ، سه سکوی فاز 19 و دو سکوی 17B و 18B بارگیری شده و در محل پروژه در آبهای خلیج فارس نصب شوند.


شعبانپور در خصوص میزان افزایش تولید گازی که برای سال 95 از میدان پارس جنوبی برنامه ریزی شده، گفت: برنامه ریزی شده تا در سال 95 معادل 5 فاز استاندارد یعنی 5 میلیارد فوت مکعب افزایش تولید از پارس جنوبی داشته باشیم که از فازهای 20 و 21 دو میلیارد فوت مکعب، از فاز 19 نیز دو میلیارد فوت مکعب و از فازهای 17 و 18 یک میلیارد فوت مکعب تولید گاز خواهیم داشت.


وی افزود: در حال حاضر تولید گاز ایران از پارس جنوبی 431 میلیون مترمکعب در روز است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :