موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/82008 :کد

0

گرانی ۱۲ تا ۲۹ درصدی کالاهای سبد معیشت در سایه تورم تک رقمی

  ﺳﻪشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۷
تعداد بازدید : ۲۲۶   
 تحلیل ایران -گرانی ۱۲ تا ۲۹ درصدی کالاهای سبد معیشت در سایه تورم تک رقمی

فعال کارگری با اشاره به افزایش اخیر ۱۲ تا ۲۹ درصدی قیمت کالاها و این که حقوق و دستمزد کارگران بیشتر از ۱۰ روز جوابگوی هزینه های آن ها نیست گفت: رشد قیمت ها در سایه رسوایی فیش های حقوقی گم شده است.

 

 

 

 

فعال کارگری با اشاره به افزایش اخیر ۱۲ تا ۲۹ درصدی قیمت کالاها و این که حقوق و دستمزد کارگران بیشتر از ۱۰ روز جوابگوی هزینه های آن ها نیست گفت: رشد قیمت ها در سایه رسوایی فیش های حقوقی گم شده است.

 
 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، فرامرز توفیقی درباره مشکلات معیشتی کارگران با اشاره به اینکه از سال 86 تا 92 قدرت خرید کارگران 187 درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: کاهش قدرت خرید، مربوط به این دولت یا دولت‌های قبلی نیست، بلکه همه دولت‌ها در این زمینه مقصرند.


 خبرنگار تسنیم نوشت: وی با  اشاره به اینکه امروز شاهد رشد چشم گیر قیمت‌ ها در تمام اقلام هستیم گفت:متاسفانه این روزها شاهد رشد شتابان قیمت سبد معیشت و قیمت دلار و طلا در زمانی هستیم که دولت ادعای تورم یک رقمی دارد.رشد قیمت مرغ، حبوبات، گوشت قرمز، برنج، ماهی، آب، مخابرات، گاز، درمان، آموزش  و تحصیل، حمل و نقل را طی چند روز گذشته شاهد بودیم.


 توفیقی بیان کرد:کاهش بیش از بیش قدرت خرید یعنی افزایش فاصله درآمد تا هزینه. یعنی افزایش رکود، یعنی کوچک شدن سفره کارگری، یعنی عدم تمایل به ازدواج و فرزنداوری و...هزارن آسیب اجتماعی دیگر.


انتظار داریم دولت به فکر جبران این کاهش یا جلوگیری از افزایش آن باشد. چرا که این فاصله دارد باعث فروپاشی نظام خانوادگی، افزایش آمار طلاق، اعتیاد، ترک تحصیل، خودکشی و.. می شود.


وی با بیان اینکه قیمت تمام کالاها افزایش 15درصدی داشته است گفت:این میزان افزایش قیمت‌ ها با تورم 9درصدی نقطه به نقطه قابل مقایسه نیست. افزایش بیش از 15 درصدی قیمت با مقایسه تورم 9درصدی به سال  قبل یعنی سالی که دولت ادعای کنترل قیمت ها را داشت بر می گردد.  در حال حاضر باید گفت با  این شرایط یا  باید قیمت های اعلامی صحیح نباشند یا معیار محاسبه را دستخوش تغییر بدانیم و دستکاری عدد مبنا راه را برای محاسبات غیر واقعی باز نماید.


 این فعال کارگری گفت: افزایش 30درصدی قیمت برنج ،28درصدی حبوبات، 29درصدی مرغ، 22درصدی چای و قند و شکر، 12درصدی لبنیات، 25درصدی خرما، افزایش زیرپوستی نان تا 25درصد، افزایش 20 درصدی حمل و نقل، افزایش 17درصدی گوشت و فرآورده های پروتئینی،‌افزایش15درصدی قیمت ماهی، افزایش 21درصدی تحصیلات و... با تورم 9درصدی توجیه پذیر نیست.

 وی بیان کرد: این در شرایطی است که هزینه سبد معیشت خانوار کارگری در یک ماه حدود 3میلیون تومان است و متوسط دریافتی یک کارگر 1میلیون و 200 هزار تومان است. بدون بروز  اتفاقاتی چون بیماری یا تفریحاتی مانند مسافرت و مهمان درآمد کارگران تنها کفاف 10روز از ماه را می دهد. چون هزینه سبد معیشت فارغ از اتفاقات غیر قابل پیش بینی مانند خرید لباس، خرابی وسایل منزل، تعمیرات و نگهداری و... است.


توفیقی با بیان اینکه حقوق و دستمزد کارگران تا 10 روز از ماه بیشتر جوابگو نیست، تصریح کرد: حدود 40 درصد معیشت کارگران با این دستمزد می‌چرخد؛ اگر حق مسکن در کنار ترمیم دستمزد(به منظور حفظ قدرت خرید فعلی) و بن کارگری هم افزایش می یافت، باز هم کارگران به سختی امرار معاش می‌کردند اما چنین نشد و حق مسکن افزایش نیافت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :