موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/82078 :کد

0

روحانی خواستار مجازات حمله‌کنندگان به سفارت

  ﺳﻪشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۴
تعداد بازدید : ۱۴۷   
 تحلیل ایران -روحانی خواستار مجازات حمله‌کنندگان به سفارت

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، مجازات افراد خودسری را که به مقرهای دیپلماتیک عربستان سعودی در دو شهر ایران حمله کردند، خواستار شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، مجازات افراد خودسری را که به مقرهای دیپلماتیک عربستان سعودی در دو شهر ایران حمله کردند، خواستار شد.


به گزارش تحلیل ایران؛ روحانی سه‌شنبه (8 تیر) در همایش گرامیداشت هفتۀ قوه قضائیه در سالن اجلاس سران، بر اهمیت اعتماد مردم به قوه قضائیه تاکید کرد.


وی گفت: «همه مردم ما اگر شب به راحتی می‌توانند در کنار خانواده خود سر به بالین استراحت بگذارند به دلیل وجود یک قوه قضائیۀ تواناست.»


وی با اشاره به حمله به مقرهای دیپلماتیک عربستان در ایران، تصریح کرد: «مردم می‌خواهند بدانند که اگر عده‌ای خودسر برخلاف قانون و امنیت عمومی به سفارتخانه‌ای حمله کردند که عاملان و آمران آن نیز به خوبی مشخص است، قوه قضائیه چگونه با آنها برخورد کرده و اجرای احکام را به سمع و نظر مردم رسانده است. چنین برخوردی به معنای آن است که یک کشور در برابر امنیت سفارتخانه‌های خارجی مسئول است و چنانچه مردم نسبت به اینگونه مسایل به خوبی آگاه باشند به همان نسبت اعتماد مردم و اعتماد جهانی به دستگاه قضایی کشورمان بیشتر خواهد بود.»


روابط ایران و عربستان از چندی پیش، پس از اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعیان عربستان و اعتراض‌های پس از آن در تهران و حملۀ عده‌ای خودسر به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، تیره شد.با وجود محکومیت این حملات از سوی مقامات تهران، ریاض روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. ایران تا کنون حدود 100 نفر را در رابطه با این مسأله دستگیر کرده است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین تاکید کرد هر کشوری در برابر امنیت سفارت‌خانه‌های خارجی مسئولیت دارد.


روحانی افزود: «قبل از آنکه به بحث رفع تخاصم بپردازیم و رسیدگی به شکایات مردم و احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت، باید قوه قضائیه مورد اعتماد جامعه باشد. هر مقدار اعتماد مردم به قوه قضائیه بیشتر باشد در آن جامعه، امنیت قضایی بیشتر خواهد بود.»


وی افزود: «اگر سرمایه‌ای از خارج از کشور وارد این سرزمین می‌شود باز هم به اعتماد یک قوه قضائیۀ سالم و عادلانه در این کشور است.»


از زمان توافق ایران و 6 قدرت جهانی در مورد برجام (برنامۀ جامع اقدام مشترک)، جمهوری اسلامی بازاری جذاب برای بسیاری از تجّار خارجی محسوب می‌شود. از آن زمان بسیاری از هیأت‌های تجاری برای مذاکره درباره سرمایه‌گذاری در ایران و بستن قرارداد وارد کشور شده‌اند.


منبع : پرس تی وی فارسی

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :