موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی غذا و دارو

a/82079 :کد

0

بازار دارو همچنان درد می‌کشد

  ﺳﻪشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ — ۱۴:۴۳
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -بازار دارو همچنان درد می‌کشد

بازار «دارو» همچنان روزهای نابسامانی را سپری می‌کند. گاهی مسکن‌های موقتی به آن تزریق شد اما مشکلات این بازار پرتقاضا هنوز به قوت خود باقی مانده است.

بازار «دارو» همچنان روزهای نابسامانی را سپری می‌کند. گاهی مسکن‌های موقتی به آن تزریق شد اما مشکلات این بازار پرتقاضا هنوز به قوت خود باقی مانده است.


قیمت‌های نجومی دارو در سال ۹۱، تلخ‌ترین سال‌ دارویی بیماران بود؛ به‌ نحوی‌ که پس‌لرزه‌های بحران دارویی پابرجاست. با وجود تلاش مسئولان دارویی برای کاهش مشکلات دارو هنوز بیماران از این که برای تهیه دارو تبدیل به توپ فوتبال می‌شوند، گلایه دارند.


به گزارش تحلیل ایران ، روزنامه «وقایع اتفاقیه» در ادامه نوشت: «جست‌وجو در میان داروخانه‌های پایتخت و شنیدن مشکلات دارویی شهروندان بهترین راه برای یافتن گره‌های کور دارویی است. وضعیت بازار دارو در ایران به دلیل وابستگی به واردات همواره پرحاشیه بوده است. سال‌های تحریم‌ هم باعث شده بود ایران نتواند داروهای مورد نیازی را که به دلیل گرانی مواد اولیه امکان تولید آن را در داخل نداشت، وارد کند. از سوی‌ دیگر گرانی داروهای وارداتی نیز به معضلی برای بیماران تبدیل شده بود. در کنار همه مشکلات حذف ارز مرجع برای واردات دارو باعث شد وضعیت بازار دارویی کشور بحرانی‌تر شود. در همین زمان بود که اخبار رسمی و غیررسمی واردات خودروهای لوکس با ارزی که برای واردات دارو اختصاص داده شده بود، احوال ناخوش این بازار را وخیم‌تر کرد. یک ماه پیش بود که رئیس سازمان غذا و دارو از کاهش 18 درصدی قیمت داروهای وارداتی به کشور خبر داد اما مشاهدات گویای آن است که هنوز یک بام و دو هوای قیمتی در بازار دارو پابرجاست.


وضعیت قیمت داروهای خارجی

یکی از مراجعه‌کنندگان که برای خرید داروهای همسرش به داروخانه 13 آبان آمده است، از کاهش پرداختی‌اش بابت دو داروی «دوسه تاکسل» و «زیست آپریتانت» می‌گوید: «پیش از این نسخه‌های همسرم را که به سرطان سینه مبتلاست، با قیمت 70هزار تومان خریداری می‌کردم اما امروز این دارو را 15 هزار تومان گران‌تر خریدم. گفتند کمیاب شده است.»


کمی آن‌سوتر جوانی روستایی با چهره‌ای نگران سعی می‌کند با تلفن همراهش با پزشک برادرش تماس بگیرد و بگوید که نتوانسته است داروی خارجی پیوند را تهیه کند و آیا می‌تواند همان داروهای ایرانی را برای برادرش بگیرد؟ دلیل اصرارش به خارجی‌ بودن دارو را که می‌پرسم، می‌گوید: «پزشکش تأکید کرده است در هفته اول بعد از پیوند کلیه باید داروی خارجی مصرف کند و بعد از آن می‌تواند از داروهای ایرانی استفاده کند.»


او می‌گوید: «متأسفانه داروخانه‌ها داروی خارجی ندارند و مجبورم داروی ایرانی برایش بخرم. مرد جوان دیگری که برای خرید داروهای پدرش به داروخانه مراجعه کرده است، از تغییر نیافتن قیمت داروها نسبت به قبل می‌گوید و از نبود نشان‌های تجاری (برند) مختلف دارو گلایه دارد؛ چرا که برادرش به داروی ایتالیایی حساسیت نشان می‌دهد و باید نمونه اتریشی آن را مصرف کند. نمونه اتریشی هم در حال‌ حاضر در داروخانه‌ها موجود نیست و مجبور است با حساسیت ناشی از مصرف دارو بسازد. نام و قیمت داروهایش را که می‌پرسم، می‌گوید؛ «کربو اکتیو» مصرف می‌کند و طبق روال گذشته 34 هزار تومان برای خرید یک دوره داروهایش پرداخت کردم. البته بیمه تأمین اجتماعی است و بخشی از هزینه‌هایش را بیمه پرداخت کرده است.


با یکی دیگر از مراجعان که صحبت می‌کنم، از کاهش قیمت‌ها برایم می‌گوید. او که بیمار پیوندی در خانه دارد، می‌گوید: «هر ماه داروهای پیوند کلیه را از یکی از داروخانه‌های هلال احمر یا 13 آبان تهیه می‌کنم اما امروز وقتی به داروخانه آمدم، به من گفتند که این دارو تا یک ماه دیگر در داروخانه موجود نیست.»


یکی از مراجعان به من گفت: «همین دارو در داروخانه 13آبان ارزان‌تر به فروش می‌رسد.» نگاهی به فاکتورش می‌اندازد و می‌گوید: «ماه قبل برای خرید همین داروها 90 هزار تومان پرداخت کرده بودم اما امروز فقط پنج هزار تومان پرداخت کردم. به نظر می‌رسد بیمه تأمین اجتماعی بخش بیشتری از هزینه‌ها را تقبل کرده است. دارو برای بیماران خاص مانند بیماران دیالیزی هم مانند گذشته رایگان است و چندین نفر از مراجعه‌کنندگان وقتی با سؤالم درباره قیمت داروها مواجه می‌شوند، فقط به چند جمله بسنده می‌کنند که ما بیمار خاصیم و داروهایمان رایگان است.


به ساختمان اداری داروخانه 13آبان می‌روم و از چندوچون کاهش قیمت‌ها می‌پرسم. مسئولان این بخش از آغاز بازگشت قیمت‌های داروهای خاص و صعب‌العلاج به قیمت‌های سال گذشته خبر می‌دهند. به گفته آنها «قیمت 160 قلم داروی خاص و صعب‌العلاج توسط وزارت بهداشت کاهش یافته و برای اجرا ابلاغ شده است اما هنوز روش‌های اجرائی آن نیامده است و ما در این داروخانه تنها توانسته‌ایم تعدادی از داروهای بیماران ‌ام‌اس را به قیمت سال گذشته برگردانیم.»


وقتی از رضایت‌مندی بیماران به دلیل کاهش قیمت داروهای سرطانی و صعب‌العلاج می‌گویم و علتش را جویا می‌شوم می‌گویند: «مدتی می‌شود که بیمه‌ها سقف پرداختی‌شان را برای برخی داروهای سرطانی وگرانقیمت افزایش داده و مواردی که مردم به شما گفته‌اند نیز جزء همان داروهاست و ارتباطی به بازگشت قیمت‌ها به قیمت‌های سال گذشته ندارد؛ چرا که به نظر می‌رسد با صحبتی که وزیر بهداشت کردند، روند بازگشت قیمت‌ها به سال گذشته یک یا دو هفته طول بکشد.»


یکی از پزشک‌های این داروخانه می‌گوید: «با بازگشت قیمت 160قلم دارو به قیمت‌های سال قبل و با افزایش سقف پرداختی که بیمه‌ها انجام داده‌اند، بیماران هزینه به مراتب کمتری از آنچه امروز پرداخته‌اند، می‌پردازند. دوباره سری به داروخانه‌  می‌زنم و با چند بیمار مبتلا به ‌ام‌اس صحبت می‌کنم. یکی از بیماران که برای درمانش مجبور است، ماهانه یک آمپول «آوانکس» مصرف کند، می‌گوید: یک دوره یک‌ ماهه آوانکس را یک میلیون و 700 هزار تومان خریدم، امروز هم دارو را با قیمت یک میلیون و 780 هزار تومان خریدم. البته بیمه ما بیمه نیروهای مسلح است اما همین امروز دیدم یکی از بیماران با دفترچه بیمه تأمین اجتماعی برای خرید داروی آوانکس، فقط 900هزار تومان پرداخته است.»


خانم جوان دیگری هم که از سال 86 به بیماری ‌ام‌اس مبتلا شده است، از افزایش قیمت داروهایش خبر می‌دهد و می‌گوید: «من طبق تجویز پزشکم داروی «ربیف» مصرف می‌کنم. این دارو را ماه گذشته 378 هزار تومان خریداری کردم اما امروز پک 12عددی این دارو را برایم 870 هزار تومان فاکتور کرده‌اند. البته قیمت داروهای ‌ام‌اس کاهش یافته است ولی تنها داروهای ایرانی به قیمت سال قبل برگشته است و داروهای خارجی هم چنان با قیمت بالا به بیماران فروخته می‌شود.»


یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان که بیمارش داروی «سیس پلاتین» را برای درمان بیماری سرطان مصرف می‌کند، با اظهار رضایت از کاهش قیمت‌ها می‌گوید: «همین دارو را ماه گذشته با دفترچه تأمین اجتماعی 860 هزار تومان خریداری کردم اما امروز دارو را به قیمت 386هزار تومان خریدم.»

در یکی از داروخانه‌های شلوغ که داروهای خاص هم در آن عرضه می‌شود، یکی از افراد مسئول می‌گوید: «متأسفانه هنوز دستورالعمل اجرای نرخ جدید داروها به ما اعلام نشده است.» او گفته خود را این‌گونه کامل و تصریح می‌کند: «شمار بیمارانی که مراجعه می‌کنند برای تهیه داروهای خاص زیاد است ولی ما به کسانی که هزینه تهیه داروهایشان خیلی زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم چند روزی دست نگه دارند ولی کسانی که نیاز اضطراری دارند، با همان نرخ روزهای گذشته داروهای خود را تهیه می‌کنند. در همین شرایط با فردی مواجه می‌شوم که نسخه‌اش در دفترچه بیمه‌ای روستایی نوشته شده است ولی او برای تهیه داروها مشکل مالی دارد، زیرا برای تهیه این داروها که برای بیماری ‌ام‌اس تجویز شده است، باید مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بپردازد.»


مسئول دیگری می‌گوید: «نرخ جدید در کار نیست. تنها بیمه قبول کرده است تعهد خود را نسبت به قیمت برخی داروها انجام دهد. بیماران ‌ام‌اس هم داروهای ایرانی را رایگان دریافت می‌کنند و مشکل استفاده و تهیه داروهای خارجی است که بیمه آن را نمی‌پذیرد.» وی تأکید می‌کند: «این دستورالعمل در تهران در حال اجراست ولی در مراکز استان‌ها هنوز منتظر تأیید و ابلاغ سازمان‌های بیمه هستیم.»


یکی از مسئولان این داروخانه می‌گوید: «دستورالعملی به ما ابلاغ نشده و فقط قرار شده است نرخ چند قلم دارو در برخی داروخانه‌ها تغییر کند که آن هم مواردی است که بیمه تعهد سهم خود را پذیرفته است.»


در همین‌ حال همسر یکی از بیماران صعب‌العلاج که کار ترخیص را در یکی از بیمارستان‌ها انجام می‌دهد، می‌گوید: «همسرم سرطان دارد و همین امروز برای هزینه داروهایش صد هزار تومان پرداخت کرده‌ام که به من گفته‌اند مشمول بیمه نمی‌شود.»


همراه یکی دیگر از بیماران علاوه بر گلایه شدید از سرگردانی در بیمارستان‌های مختلف از هزینه‌های بالای درمان بیمار سرطانی‌اش می‌گوید که هزینه ۴۰ هزار تومانی آمپول، ویزیت ۲۵ هزارتومانی دکتر تنها برای دیدن نتیجه رادیولوژی بیمار و هزینه‌های ۱۲۵ هزارتومانی خدمات دیگر درمانی از جمله آنهاست. او می‌گوید تمام این هزینه‌ها همراه با دفترچه بیمه تا این ‌اندازه محاسبه شده است. داروخانه این بیمارستان هم که محل مراجعه دائمی بیماران صعب‌العلاج است تا لحظه تهیه این گزارش داروها را به نرخ روزهای گذشته عرضه می‌کند و یکی از مسئولان آن می‌گوید: «در حال ثبت نرخ‌های جدید داروهایی هستیم که سایت بیمه آنها را اعلام کرده است و پس از ثبت این قیمت‌ها، داروها را به نرخ جدید عرضه خواهیم کرد.»


منبع : ایسنا 


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :