موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/82097 :کد

0

ایران و پاکستان روابط تجاری خود را تقویت می‌کنند

  ﺳﻪشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۷
تعداد بازدید : ۲۱۳   
 تحلیل ایران -ایران و پاکستان روابط تجاری خود را تقویت می‌کنند

نشریه دیپلمات در گزارشی ضمن تاکید بر لزوم تقویت روابط اقتصادی میان ایران و پاکستان نوشت:‌ افزایش این روابط به ایجاد ثبات بیش‌تر و موفقیت اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.

نشریه دیپلمات در گزارشی ضمن تاکید بر لزوم تقویت روابط اقتصادی میان ایران و پاکستان نوشت:‌ افزایش این روابط به ایجاد ثبات بیش‌تر و موفقیت اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، از زمانی که ایران در سال 1947 به عنوان اولین کشور پاکستان را به عنوان یک کشور مستقل در جهان به رسمیت شناخت، روابطی منحصر به فرد و سختی را با اسلام‌آباد داشته است. به تازگی روابط اقتصادی میان دو کشور تقویت شده است که یک مسیر امید بخش برای پاکستان به شمار می‌آید.


اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافقی که سال گذشته میان ایران و گروه 1+5 حاصل شد، سبب شد تا ایران بار دیگر در صحنه اقتصاد جهانی در مرکز توجه قرار گیرد. تلاش‌های دیپلماتیک به لغو تحریم‌های بین‌المللی وضع شده علیه ایران در رونق اقتصاد این کشور منجر شده است. علاوه بر رفع تحریم‌ها، ایران مجهز به منابع طبیعی غنی و جمعیت جوانی است که پتانسیل بالا بردن اقتصاد این کشور را دارند.


ایران، بعد از عربستان سعودی دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه و شمال آفریقا است با توجه به لغو تحریم‌ها بانک جهانی برآورد کرده است که تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2016 رشد 4.2 درصدی و در سال 2017 نیز رشد 4.6 درصدی داشته باشد. هم‌چنین ایران با دارا بودن 10 درصد ذخایر نفتی جهان و ورودش به اقتصاد جهانی به نمایندگان تجاری پاکستان این انگیزه را داده است که برای افزایش منافع اقتصادی به سمت تهران متمایل شوند.


حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در مارس 2016 به عنوان اولین رییس‌جمهور این کشور در 14 سال گذشته به پاکستان سفر کرد. نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان و حتی روحانی در دیدارهای‌شان در اسلام آباد بر لزوم تقویت همکاری‌ها در حوزه تجاری و امنیت منطقه تاکید کردند.


پتانسیل موجود در اقتصاد ایران از چشم دیگر کشورهای منطقه نیز دور نمانده است. نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در ماه مه به مدت دو روز به ایران سفر و با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران، حسن روحانی و دیگر مقامات ارشد این کشور دیدار کرد. در جریان این سفر چندین توافق مهم و سند همکاری نیز به امضاء رسید.


این نشریه تخصصی در حوزه آسیا – اقیانوسیه در ادامه گزارش خود درباره‌ی نقش ایران در پروژه‌ی جاده ابریشم نوشت: اگر چه چین رهبری اقدامات متکبرانه در خصوص کمربند اقتصادی جاده ابریشم را درست دارد، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا و سازمان همکاری شانگهای، ایران ، پاکستان، روسیه، چین و هند نیز برای ایجاد یک نظام سیاسی و اقتصادی برای همکاری‌ها در آینده تلاش می‌کنند. به عنوان مثال، ایران و پاکستان هر دو اهمیت کریدور اقتصادی چین – پاکستان را به رسمیت می‌شناسد. دراین میان، اسلام آباد باید وابستگی‌اش به آمریکا را برای رشد اقتصاد خود کم کند. از نظر پاکستان، کریدور اقتصادی چین – پاکستان نه تنها فرصتی برای بهبود وضعیت اقتصادی‌اش، بلکه فرصتی است برای ایجاد روابط قوی با کشورهای همسایه، پاکستان با درک اهمیت این موضوع،گامهای مثبتی را نیز در این مسیر برداشته است.


اما پروژه خط لوله گاز ایران – پاکستان به دلیل تحریم‌های اقتصادی علیه تهران و به‌علاوه مشکلات سیاسی میان این دو کشور همسایه، متوقف شد. هر چند ایران این خط لوله را تا مرز خود به پاکستان تکمیل کرده و اکنون نوبت پاکستان است که سهم خود را در این پروژه به انجام برساند. این پروژه که طول آن بیش از 2 هزار و 700 کیلومتر است گاز طبیعی را از ایران به پاکستان منتقل می‌کند.


بر اساس آمارهای کمیسیون اروپا در سال 2014 پاکستان هشتمین شریک تجاری ایران است در حالی که هند سومین و چین اولین شریک تجاری تهران هستند. تغییرات اقتصادی اخیر در تهران فرصتی خوب برای پاکستان فراهم کرده است که در راستای منافع ایران در جنبه‌های مختلف نیز هست.


به نوشته دیپلمات، روابط تجاری و اقتصادی قوی با ایران، نه تنها به وضعیت اقتصادی پاکستان کمک خواهد کرد. بلکه به برقراری ثبات بیشتر و موفقیت اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.


منبع : ایسنا 


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :