موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/82205 :کد

0

تقدیر امریکا از نقش ایران در مبارزه با داعش در عراق

  چهارشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۲
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -تقدیر امریکا از نقش ایران در مبارزه با داعش در عراق

جان کری، وزیر امور خارجۀ امریکا ضمن تقدیر از نقش ایران در مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق، آن را «مفید» خوانده است.

جان کری، وزیر امور خارجۀ امریکا ضمن تقدیر از نقش ایران در مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق، آن را «مفید» خوانده است.


به گزارش تحلیل ایران، کری این سخنان را سه‌شنبه (8 تیر) در جشنوارۀ موسوم به ایده‌های «آسپن» در ایالت کلرادوی امریکا بیان کرد.


وی در پاسخ به این سوال که آیا نقش ایران در عراق «بیشتر مفید است یا مضر»، گفت: «همانطور که همه می‌دانند با ایران چالش‌هایی داریم که در حال کار روی آنها هستیم، اما می‌توانم بگویم حضور ایران در عراق از جنبه‌های خاصی مفید بوده است و آنها به طور مشخص روی داعش متمرکز هستند، بنابراین در حقیقت با یکدیگر منافع مشترک داریم.»


افزون بر این، برت مک‌گورک، نمایندۀ ویژه امریکا در ائتلاف موسوم به ضد داعش نیز در این رابطه گفت: «به عقیده ما اکثر نیروهای بسیج مردمی تحت نظر دولت عراق فعالیت می‌کنند، اما حدود 15 تا 20 درصد از آنها اینگونه نیستند و همین دسته از افراد مشکل اساسی هستند.»

ابو مهدی المهندس، یکی از مقامات عالی رتبۀ یگان‌های بسیج مردمی اواسط خرداد در مصاحبه اختصاصی با پرس تی‌وی گفت، مشاوران نظامی ایران «به درخواست رسمی» بغداد، سربازان ارتش عراق و نیروهای ‌هم‌پیمان آنها را یاری می‌کنند.

 

وی گفت: «حضور کارشناسان و مشاوران ایرانی کمک بسیاری به ما کرد، آنها رهنمودهای نظامی در اختیار ما قرار دادند و حتی مانع از سقوط اربیل، مرکز منطقه خودمختار کردستان عراق، شدند.»

ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق نیز چندی پیش اعلام کرد بغداد برای بیرون راندن تروریست‌ها از این کشور عربی به کمک دوستانش، از جمله ایران نیاز دارد.


جعفری در مصاحبه با تلویزیون المیادین لبنان گفت: «روسیه، سوریه، ایران و عراق با یکدیگر همکاری دارند. عراق به تجربه و اطلاعات این کشورها نیاز دارد.»


تروریست‌های داعش که گفته می‌شود بسیاری از آنها ابتدا در سال 2012 برای بی‌ثبات کردن دولت سوریه، از سوی سازمان سیا در اردن آموزش دیدند، اکنون کنترل بخش‌هایی از عراق و سوریه را در اختیار دارند و تاکنون جنایات بسیاری مرتکب شده‌اند.


با این وجود، نیروهای ارتش عراق و سوریه تا کنون توانسته‌اند در بسیاری از مناطق تروریست‌ها را عقب برانند.

 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :