موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دانشگاه

a/82349 :کد

0

انتقاد شدید جنبشهای دانشجویی از سیاستهای اقتصادی دولت یازدهم

  پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ — ۰۰:۵۶
تعداد بازدید : ۲۴۲   
 تحلیل ایران -انتقاد شدید جنبشهای دانشجویی از سیاستهای اقتصادی دولت یازدهم

مسئولان اتحادیه‌های دانشجویی و فعالان اقتصاد مقاومتی با انتقاد از سیاستهای اقتصادی دولت، برلزوم برخورد جدی با موضوع حقوقهای نجومی تاکید کردند.مسئولان اتحادیه‌های دانشجویی و فعالان اقتصاد مقاومتی با انتقاد از سیاستهای اقتصادی دولت، برلزوم برخورد جدی با موضوع حقوقهای نجومی تاکید کردند.


به گزارش تحلیل ایران، مسئولان اتحادیه‌های دانشجویی و فعالان اقتصاد مقاومتی امروز چهارشنبه در نشستی، با انتقاد از پرداخت حقوقهای نجومی مدیران دولتی به بررسی عملکرد اقتصادی دولت یازدهم پرداختند.


«تورم صفر درصد» و «عبور از رکود» در دولت یازدهم  از مصادیق طنز است

در ابتدای این نشست محمدامین سلیمی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه در دنیا کشور اسلامی زیاد است، اظهار کرد: آن چیزی که در عرصه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را با سایر کشورهای اسلامی متمایز کرده، نوع رفتار ایران در حوزه سیاست خارجی است.


سلیمی بهترین کار برای نابودی نظام را تغییر رفتار مسئولین نظام دانست و خاطرنشان کرد: در این صورت تنها اسم جمهوری اسلامی را یدک خواهیم کشید و این تغییر رفتار در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه اقتصاد و سبک زندگی، بروز و ظهور دارد.


وی با اشاره به مشکلات اقتصادی دوران سازندگی، گفت: در آن زمان کارهای فنی کشور را به تکنوکراتها دادیم  و تعهد را از مجموعه فنی کشور حذف کردیم  و این نگاه «باید مستضعفین را از چرخه اقتصاد کشور حذف کرده و در کنار ساخت یک سد، 500 میلیون تومان اختلاس ایرادی ندارد» را نهادینه کردیم.


دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی افزود: دولت به دنبال تشکیل طبقه جدیدی از سرمایه‌داران و ثروتمندان است که دارای نفوذ سیاسی هستند و این در کشورهای دنیا وجود دارد که خانواده‌های ثروتمندی هستند که با ثروت خود در ساختار سیاسی دارای نفوذ هستند اما در ایران هنوز هم ثروتمندترین قشر همچنان دولت است.


سلیمی با اشاره به قدرت محوری ایران در منطقه، تصریح کرد: ما در خلیج فارس  و منطقه دارای قدرت هستیم که شعار مرگ بر امریکا را سر می‌دهیم و با این اهرمها انقلاب اسلامی را به جلو می‌بریم.


وی با انتقاد از قراردادهای محرمانه دولت گفت: مجموع این قراردادها کشور را به جایی خواهد برد که عملاً قدرت ژئوپلتیکی خودمان را در منطقه واگذار کنیم.


این فعال دانشجویی از عملکرد اقتصادی دولت انتقاد و خطاب به دولتمردان تاکید کرد: دولت قبل شاید اشتباهاتی هم داشته است ولی در طول  3 سال اداره دولت، شما چه کارهایی انجام داده‌اید؟


وی اصل شفافیت را یک مسئله محوری در نظام اسلامی دانست و اظهار کرد: حتی در امریکا هم به راحتی می‌توان به داراییهای مسئولان امریکایی دسترسی پیدا کرد و سایتهایی برای اینکار وجود دارد.


سلیمی با اشاره به صحبتهای  یکی از مسئولین دولتی درباره آلوده بودن بنزین، گفت: به بهانه آلوده بودن بنزین، واردات بنزین صورت می‌گیرد و بعد از مدتی اعلام می‌شود که بنزین آلوده نبوده و معلوم نیست این پولها به کجا می‌رود.


دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در ادامه خاطرنشان کرد: بانکها یک‌شبه وام 25 میلیونی خودرو پرداخت می‌کنند اما در حوزه ازدواج به یکباره خزانه خالی می‌شود و این نشان می‌دهد که شفافیت منابع پولی و بانکی وجود ندارد.


وی با اشاره به شعار «دانستن حق مردم است» گفت: مردم حق دارند بدانند که رئیس جمهور مملکت و وزرایشان چقدر حقوق می‌گیرند اما متاسفانه این شفافیت وجود ندارد.


سلیمی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه آقای رئیس‌جمهور و اطرافیانش به مردم آدرس غلط می‌دهند و اینکه کسی از قوه قضائیه بخواهد که عاملین حمله به سفارت عربستان محاکمه شوند، آدرس غلط دادن است و آیا مشکل اصلی مردم این است؟  این از مصادیق بی‌تقوایی است.


دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی «تورم صفر درصد» و «عبور از رکود» در دولت یازدهم را از مصادیق طنز دانست و افزود: تورم صفر درصد از کجا آمده است و صفر که اصلا عدد هم حساب نمی شود و این آدرس غلط دادن است.


اقتصاد مقاومتی بهترین راه برای خروج از مشکلات اقتصادی است

در ادامه این نشست، مصطفی میراخوری دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی بهترین راه برای خروج از این وضعیت رکود و بیکاری است و  راهکار دوم طرح سازش اقتصادی است که دولت راهکار دوم را در پیش گرفته است.


وی با بیان اینکه  اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست، خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی با ریخت‌وپاش مخالف است و امروز نگاه کنید که در سمینارهای بین‌المللی و بحث حقوقهای نجومی چه اتفاقاتی می‌افتد؟ در دولت اصلاحات یکی از وزرای اقتصادی به همراه شرکتهایی که (م ه) ایجاد کرده بود اقداماتی را انجام داد که به اقتصاد ما ضرباتی وارد شد حال شاهدیم که همان فرد در به‌کار گرفته شده و بحث قراردادهای نفتی را پیش کشیده است.


دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران با انتقاد از عدم نگاه دولت به شبکه حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور گفت: دولت به جای هزینه برای این شبکه به فکر خرید هواپیمای F380 است در حالی که در حمل‌ونقل جاده‌ای کشور دچار مشکل هستیم و آخرین نمونه از تبعات آن، کشته شدن سربازان عزیز ما است.


این فعال دانشجویی با اشاره به دریافت وامهای کلان توسط مدیران دولتی تصریح کرد: مستضعفین کجای این وامهای 300 میلیون قرار دارند که آقای صفدرحسینی دریافت کرده و اخیرا شنیده شده که برای خرید هواپیمای خصوصی وام می‌دهند، مستضعفین کجای این وامها حضور دارند.


میراخوری با تشریح مفهوم اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای عدم صادرات و واردات نیست و اقتصاد مقاومتی با اینکه دیواری دور کشور کشیده شود، مخالف است.


دولت، مجلس و قوه قضائیه باید در موضوع فیشهای حقوقی وارد عمل شوند

در ادامه این نشست سید مهدی فاطمی‌ عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت گفت: برخی از افراد با استفاده از رانت و قراردادهای خارجی مانند کرسنت و قراردادهای نفتی ثروت‌اندوزی می‌کنند.


فاطمی‌ تصریح کرد: این افراد برای رسیدن به اهداف خودشان برخی مسائل را تئوریزه می‌کنند و منافع کشور را فدای منافع خودشان، مدیران و آقازاده‌ها می‌کنند و از یک چنین سیستم مدیریتی که هم سالخورده است و هم برای سرمایه‌های مردم ارزش قائل نیست، چگونه انتظار می‌توان داشت که از تولید ملی دفاع و اقتصاد مقاومتی را اجرا کند.


عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با اشاره به ماجرای انتشار فیشهای نجومی خاطرنشان کرد: این یک مسئله تازه نیست و دولت روحانی ادامه‌دهنده یک شیوه رایج غلط است و دردآورترین قسمت این ماجرا هم این است که این موضوع بحث تغییر فرهنگ عمومی و سبک زندگی را دنبال می‌کند.


این فعال دانشجویی گفت: با دستور رئیس‌جمهور ماجرای فیشهای نجومی حل نمی‌شود، چون این مسئله یکساله به وجود نیامده، عده‌ای می‌گویند حقوقهای نجومی قانونی پرداخت شده است، آیا می‌توان با این بهانه موضوع را نادیده گرفت.


فاطمی‌ تاکید کرد: حقوقهای نجومی غیرشرعی است و برای اینکه جلوی این ماجرا گرفته شود، هم دولت و هم قوه قضائیه و هم مجلس باید وارد عمل شوند و اگر نقصی در قانون وجود دارد، اصلاح شود.


مدعیان مبارزه با اختلاس چرا در رابطه با حقوقهای نجومی سکوت کرده‌اند؟

در پایان این نشست حسین زینلیان دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران شاهد گروهی هستیم که به خاطر انقلاب می‌خواهند از مردم انتقام بگیرند و اگر از این زاویه به ماجرا نگاه کنید شاید بسیاری از رانتها و حقوقهای نجومی طبیعی به نظر بیاید.


زینلیان افزود: متاسفانه وقتی به سراغ برخی از مسئولان می‌رویم تا از آنها بخواهیم که در رابطه با حقوقهای خود شفاف‌سازی کنند، می‌گویند که این حرکت توده‌ای‌هاست.


این فعال دانشجویی تصریح کرد: امروز مردم و مخصوصاً حاشیه‌نشینان از مسئولان سؤال دارند و می‌خواهند بدانند که چرا یک مسئول صبح به خاطر تخلفی که کرده برکنار می‌شود ولی شب همان روز در یک پست دیگر مسئول می‌شود.


زینلیان تاکید کرد: امیدواریم مسئولان در این شبهای ماه رمضان به جای رفتن به مراسم‌ بالای شهر سری به حاشیه شهرها و مردم پایین شهر بزنند و ببیند که آنها با چه مشکلاتی زندگی می‌کنند.


وی اظهار کرد: مسئولی که به عنوان وزیر، معاون یا مدیرکل دولتی بوده فردای بعد از مسئولیتش  یک شرکت خصوصی را راه‌اندازی می‌کند، کجای دنیا به کسی که این همه رانت اقتصادی و اطلاعاتی دارد اجازه فعالیت این چنینی داده می‌شود.


دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان یادآور شد: همین روند باعث می‌شود کارگران یک معدن شلاق بخورند و مسئولان نسبت به حل مشکلات آنها بی‌تفاوت باشند و حتی به جنبش دانشجویی هم ایراد می‌گیرند که چرا وارد این مسائل می‌شوید.


زینلیان خاطرنشان کرد: وقتی به فلان آقا می‌گوییم چرا یک مدیر 200 میلیون در ماه حقوق می‌گیرد می‌گوید او در جمهوری اسلامی کار می‌کند ولی ‌آیا آن کارگر شلاق خورده در این نظام کار نمی‌کرد؟ متاسفانه ما امروز شاهد ظهور یک جریان امپریالیستی از نوع جمهوری اسلامی هستیم.


این فعال دانشجویی گفت: متاسفانه دولتی این حقوقهای نجومی را می‌دهد که می‌گوید صندوق ذخیره ارزی‌اش خالی است حال اگر صندوق پر بود معلوم نبود وضعیت اشرافیت و پرداخت حقوقهای نجومی چه می‌شد.


وی افزود: کسانی که می‌گفتند فلانی و فلانی اختلاس‌گر است چرا در رابطه با حقوقهای نجومی سکوت کردند.


زینلیان در ادامه تصریح کرد: مردم شریف ایران امروز احساس ناامیدی مطلق نمی‌کنند و هنوز می‌دانند که رهبری دارند که شب مشکلات مردم را مرور و صبح آن را به مسئولان گوشزد می‌کنند و ما انتظار داریم آن دسته از مسئولانی که هنوز خود را در دایره انقلاب تعریف می‌کنند از مردم دفاع کنند.


دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اظهار کرد: مسئولان امر در برخی حوزه‌ها می‌توانند مشکلات مردم را رفع کنند ولی متاسفانه به خاطر برخی چشم‌پوشیها، بی‌تفاوتیها و شاید حرفها و فشارها سکوت کردند.


زینلیان خاطرنشان کرد: حقوقهای نجومی طبق یک دستورالعمل خاص و با امضای دو نفر از مسئولان بانکی و بیمه‌ای پرداخت شده است و این نشان می‌دهد دولت از روند پرداختها کاملا اطلاع داشته  و به همین دلیل نمی‌تواند دیگران را مقصر نشان دهد.


این فعال دانشجویی در پایان تاکید کرد: مسئله‌ای که وجود دارد این است که بسیاری از این مطالبه‌ها در رابطه با این است که نباید فقط با کسانی که این حقوقهای نجومی را دریافت کرده‌اند برخورد شود در صورتی که باید با کسانی که دستورالعمل پرداخت این حقوقها را امضا کرده‌اند نیز برخورد جدی شود.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :