موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ

a/82394 :کد

0

دهم تیر در آینه تاریخ معاصر ایران

  پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۰
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -دهم تیر در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز پنجشنبه دهم تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و چهارم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و سی ام ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است. ۴۸ سال پیش در چنین روزی، ایران معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) را امضا کرد.

 

 

 

امروز پنجشنبه دهم تیر 1395 هجری خورشیدی، بیست و چهارم رمضان 1437 هجری قمری و سی ام ژوئن 2016 میلادی است. 48 سال پیش در چنین روزی، ایران معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) را امضا کرد.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است: 

10 تیر 1365 
شهر مهران که چندی پیش به اشغال نیروهای حزب بعث در آمده بود، در پی عملیات بزرگ کربلای1 آزاد شد. امام خمینی به دنبال این پیروزی فرمودند: «مهران را هم خدا آزاد کرد». 

10 تیر 1364 
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات ایذایی ظفر 4 را با هدف تصرف تپه دیده بانی در منطقه عملیاتی فکه آغاز کرد. در این عملیات تعدادی خودرو و چندین سنگر انفرادی و اجتماعی ارتش متجاوز حزب بعث عراق منهدم شد و تپه دیده‌بانی مهم منطقه عملیاتی فکه به تصرف درآمد. 

10 تیر 1355 
سازمان انرژی اتمی ایران قراردادی به هزینه 7. 8 میلیارد مارک با شرکت کرافت ورک یونیون آلمان برای ساخت نیروگاه بوشهر امضا کرد. این قرارداد شامل ساخت دو واحد آب سبک با بازده یک هزار و 296 مگاوات است. 

10 تیر 1354 
نام سناتورها و نمایندگان دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی تهران اعلام شد. جعفر شریف امامی سناتور نخست تهران و منوچهر آزمون وکیل یکم تهران شدند. 

10 تیر 1348 
امام موسی صدر به عنوان نخستین رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان انتخاب شد. این مجلس با پیشنهاد امام موسی صدر و تصویب مجلس لبنان، با انتخاب هیاتی شرعی شامل 9 تن از عالمان بزرگ شیعه و هیاتی اجرایی شامل 12 تن به صورت رسمی و قانونی شکل گرفت. 

10 تیر 1347 
ایران معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) را امضا کرد. 

10 تیر 1344
مجلس شورای ملی قرارداد نفت ایران و آلمان را تصویب کرد.

10 تیر 1332 
طرح عملیات براندازی دولت محمد مصدق با نام عملیات آژاکس به تصویب نهایی وزارتخانه های امور خارجه آمریکا و انگلیس رسید. این طرح زمینه های اصلی کودتای 28 مرداد را فراهم کرد. 

10 تیر 1324
نخستین کنگره پزشکی ایران با شرکت نمایندگان 13 دولت خارجی در تهران تشکیل شد.

10 تیر 1321 
آدریان هولمن کاردار انگلیس در نامه ای به نخست وزیر ایران خواستار اعمال سانسور در نامه ها و امانات وارده و صادره پستی شد. این دستورالعمل در زمانی صادر شد که دولت انگلیس به کمک دوستان داخلی خود تلاش داشت تا سید ضیاء الدین طباطبایی را به هر صورتی به ایران بازگرداند. 

10 تیر 1320 
سر ریدر بولارد وزیر مختار انگلیس در تهران در دیدار با علی منصور نخست وزیر وقت پهلوی از او خواست تا هر چه سریع تر، چهار پنجم آلمانی های شاغل در ایران را اخراج کند. 

10 تیر 1303 
بررسی اعطای امتیاز نفت شمال به شرکت سینکلر در کمیسیون نفت مجلس شورای ملی پایان یافت. 

10 تیر 1302 
125 تن از سربازان روسی وارد سرخس در مرز ایران شدند که این کار یک نمایش نظامی بود و به وسیله کارگزار ایران در سرخس به پایتخت گزارش شد. 

10 تیر 1302 
با مطالعات به عمل آمده در بلدیه تهران درباره نقشه کشی و شناسایی سنگ های کوه های اطراف، خیابان های تهران سنگفرش می شود. 

10 تیر 1299 
کابینه دوم میرزاحسن خان پیرنیا(مشیرالدوله) تشکیل شد. این کابینه تا چهارم آبان این سال برقرار بود. 

10 تیر 1297 
سلطان مسعود میرزا مشهور به ظل السلطان فرزند ارشد ناصرالدین شاه قاجار و حاکم اصفهان درگذشت. وی سه سال از مظفرالدین شاه بزرگ‏تر بود اما چون مادر وی از خاندان قاجاریه نبود به ولایتعهدی برگزیده نشد. 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :