موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/82573 :کد

0

امام (ره) مسئله قدس را مایه وحدت امت اسلامی می دانست

  جمعه ۱۱ تیر ۱۳۹۵ — ۰۹:۳۰
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -امام (ره) مسئله قدس را مایه وحدت امت اسلامی می دانست

کارشناس مسایل غرب آسیا با تأکید بر اینکه موضوع فلسطین همچنان اولویت جهان اسلام است گفت: روز قدس روز وحدت جهان اسلام با اولویت فلسطین است.

 

 

 

کارشناس مسایل غرب آسیا با تأکید بر اینکه موضوع فلسطین همچنان اولویت جهان اسلام است گفت: روز قدس روز وحدت جهان اسلام با اولویت فلسطین است.
به گزارش تحلیل ایران، حسین رویوران در شبکه خبر سیما که به موضوع فلسطین و قدس اختصاص داشت افزود: امام خمینی (ره) با طرح موضوع روز قدس به دنبال ایجاد شهروند ـ امت بود به همین دلیل مسئله قدس را به عنوان یک اولویت در فرآیند وحدت امت اسلامی مطرح کرد. 


وی گفت: بسیاری از دشمنان برای اینکه این اولویت را از بین ببرند با استفاده از اسم دروغین اسلام مثل جریان های تکفیری بر اساس تعریف دشمن نزدیک و دور و نادیده گرفتن دشمن دور عملاً کاری کردند که اسلام کشی در جهان اسلام اتفاق بیفتد بدون آنکه با اسرائیل کاری داشته باشند. 
 
کارشناس غرب آسیا گفت: برای تحقق آرمان آزادسازی فلسطین باید همزمان که با رژیم صهیونیستی به مبارزه می پردازیم با دشمنان همگرایی اسلامی نیز مقابله کرد. 

وی درباره اینکه چرا برخی کشورهای عربی مانند عربستان سعودی خود را جزء جهان اسلام می دانند اما مسئله فلسطین و قدس جزء اولویت هایشان نیست افزود: این موضوع به علت وابستگی رژیم های حاکم در برخی از کشورهای عربی است که هیچ اختیاری از خود ندارند و در چارچوب اهداف دشمن عمل و سعی می کنند به عنوان سرباز دشمن در درون جهان اسلام فعالیت کنند. 

حسین رویوران گفت: حکام برخی از کشورهای عربی به دلیل نداشتن پایگاه های مردمی و اتخاذ سیاست های استبدادی چنین محاسبه می کنند که اگر خود را در اختیار دشمن قرار دهند عمر حکومتشان طولانی تر می شود اما غافل از این هستند که هیچ ضمانتی در این باره وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا وقتی برای خیلی از کشورهای اسلامی موضوع فلسطین اهمیت ندارد، ایران باید در این خصوص حساس باشد اضافه کرد: علت آن این است که انقلاب ما ماهیت اسلامی دارد، بحث اخوت اسلامی در جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از همه مهمتر جایگاه فلسطین است که سرزمین ظهور ادیان الهی است و خداوند یک ایستگاه اساسی در تعیین جایگاه پیغمبر را از طریق فلسطین قرار داده است برای همین نباید فلسطین را فراموش کنیم.

خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما نوشت: رویوران در پاسخ سؤال مجری که آیا می توان گفت موضوع فلسطین مسئله جهان اسلام نیست و مسئله اول ایران است؟ گفت: فلسطین هم اکنون اولویت سیاست خارجی ایران و جهان اسلام است به شمار می رود. جمهوری اسلامی ایران به علت اینکه به اولویت های جهان اسلام پایبند است مسئله فلسطین را پذیرفته البته این عدم پایبندی شامل نظام های کشورهای اسلامی می شود ولی مردم این کشورها به موضوع فلسطین پایبندند که می توان به تظاهرات مردم کشورهای اسلامی از اندونزی تا مغرب در برابر جنایات اسرائیل در جنگ غزه اشاره کرد. 

در ادامه برنامه تیتر امشب مسعود اسداللهی دیگر کارشناس غرب آسیا از سوریه درباره اینکه آیا غرب و آمریکا به وسیله جریان های تکفیر توانسته یک حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی ایجاد کند؟ گفت: متأسفانه این موضوع اتفاق افتاده و به ضرر فلسطینیان تمام شده است. در تحولات سالهای اخیر جهان عرب یکی از قربانیان اصلی این تحولات ملت فلسطین و قدس شریف بودند و خود اسرائیلی ها در سال های گذشته به صراحت اعلام کرده اند که وضعیت امنیتی آنان پس از جنگ های تکفیری ها در سوریه و عراق از زمان تأسیس این رژیم غاصب تاکنون به این خوبی نبوده است. 

وی افزود: رژیم صهیونیستی همواره اعلام می کرد مهمترین تهدید امنیتی برایشان سوریه و حزب الله بود که سالهاست سوریه درگیر جنگ با گروه های تکفیری است و همه توان ارتش و دولت این کشور مصروف جنگ با آنان شده است از سوی دیگر حزب الله به علت خطر گروه های تکفیری که در لبنان ایجاد کرده بودند مجبور شد برای دفاع از حرم و لبنان وارد سوریه شود بنابراین در چنین شرایطی آن وعده ای که غربی ها در خصوص ایجاد امنیت به اسرائیلی ها داده بودند بدین صورت محقق شد. 

وی گفت: اسرائیلی ها اعتراف می کنند که ایران توانسته است در کنار مرزهایشان حضوری فعال داشته باشند.
 
مسعود اسداللهی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: نقش پررنگ و پیروزی حزب الله لبنان و محور مقاومت در جنگ 33 روزه اسرائیل ضد لبنان این واقعیت بزرگ را برای رژیم صهیونیستی و آمریکا آشکار کرد که این رژیم قادر به حمله ایران نیست و با وجود محور مقاومت، تهدید کشورمان فکری بیهوده است .
 
رویوران دیگر کارشناس برنامه در پاسخ این سؤال که چرا برخی کشورهای عربی در پی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستندگفت: چون این رژیم ها موجودیت خود را در خطر می بینند و استمرار این نظام های سیاسی به واسطه بیداری اسلامی در منطقه با چالش جدی مواجه شده است اکنون تنها راه فرار خود را هم پیمانی با اسرائیل و غرب می دانند.
 
اسداللهی هم در پاسخ به این سؤال گفت: اصولاً دولت های عربی به جز سوریه و یکی دو دولت دیگر از ابتدا موضوع فلسطین اولویت اصلی شان نبوده و اگر بیانیه ای هم در حمایت از مردم فلسطین صادر کردند از موضع ریاکارانه و منافقانه بوده است اما تحولات اخیر باعث شد آنها از لاک نفاق و ریا خارج شوند و ماهیت واقعی شان را بروز دهند.
 
وی درباره علت علنی شدن چهره نفاق این دولت های عربی افزود: این نظام ها به رغم بحران های شدیدی که در عراق، سوریه، یمن و بحرین ایجاد کردند اما ازمحور مقاومت متحمل شکست های متعددی شدند لذا دریافتند که دیگر این رفتار های منافقانه نتیجه بخش نیست و باید رابطه شان را با اسرائیل علنی کنند.
وی درباره حضور خالدمشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در ترکیه و نظر برخی کارشناسان درباره تلاش برای  عادی سازی روابط حماس با رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل به دنبال مدیریت محور مقاومت است و ترکیه نیز کشور است که می تواند در این راه به رژیم صهیونیستی کمک کند و از طرف دیگر حماس و حزب عدالت توسعه در ترکیه هر دو از جریان اخوان هستند .
 
رویوران با بیان اینکه متاسفانه ترکیه از طرف دشمن وظیفه مدیریت بخشی از محور مقاومت را برعهده گرفته است افزود: در بحث آشتی دولت ترکیه با رژیم صهیونیستی، فلسطین به عنوان ابزاری در دست اردوغان استفاده شد و آن را مفت به رژیم اشغالگر قدس فروخت و دراین میان خالدمشعل هم نقش آفرینی کرد.
 
کارشناس غرب آسیا در پاسخ به این سؤال که چرا تهران با وجود مواضع برخی جنبش های فلسطینی  که مخالف سیاست های ایران است همچنان خود را موظف به حمایت از فلسطین می داند گفت: نباید اشتباهات یک عده را به پای یک ملت یا یک گروه مقاوم گذاشت. ما انتقادات جدی به عملکرد خالدمشعل و برخی افراد در حماس داریم. این افراد پس از قدرت گرفتن اخوان المسلمین در برخی کشورها و پس از موج بیداری اسلامی دچار غرور شدند و تصور کردند دیگر نیازی به ایران و سوریه ندارند اما پس از سقوط مرسی در مصر به ترکیه وابسته شدند اما  دیدند در محاسباتشان اشتباه کردند با این حال این باعث نمی شود که جمهوری اسلامی ایران به آرمانهای فلسطین پشت کند.
 
حسین رویوران در پایان درباره اهمیت راهپیمایی روز قدس گفت: اگر جوامع اسلامی متحد حرکت کنند می توانند اراده شان را بر بسیاری نظام های سیاسی تحمیل کنند هم اکنون علاوه بر جهان اسلام شاهد همبستگی کشورهای جهان با ملت فلسطین هستیم و بدون شک این حضور قادر است بسیاری از معادلات رژیم صهیونیستی را در منطقه و جهان برهم بزند.

رویوران افزود: بدون شک گروه های تکفیری از امت اسلامی نیستند و در واقع سربازگیری و یارگیری دشمن از جهان اسلام تعریف می شود. 
 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :