موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/82578 :کد

0

رکود در اقتصاد ایران با کاهش چند درصدی نرخ سود علاج نمی‌شود

  جمعه ۱۱ تیر ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۳
تعداد بازدید : ۲۲۶   
 تحلیل ایران -رکود در اقتصاد ایران با کاهش چند درصدی نرخ سود علاج نمی‌شود

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: رکود در اقتصاد ایران با کاهش چند درصدی نرخ سود علاج نمی‌شود و این کاهش زمانی راهگشاست که نرخ سود تک رقمی شده باشد.

 

 

 

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: رکود در اقتصاد ایران با کاهش چند درصدی نرخ سود علاج نمی‌شود و این کاهش زمانی راهگشاست که نرخ سود تک رقمی شده باشد.

 
 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، حسین صمصامی درباره مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار که نرخ سود تسهیلات عقودمشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل 18 درصد و همچنین نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه گذاری را معادل 15 درصد تعیین کرده است اظهار کرد، بالاترین نرخ های سود در قاچاق و  واردات است و از معضلات اصلی اقتصاد کشور نرخ سود بالاست. بانک مرکزی باید تلاش کند نرخ سود بانکی را به زیر 10درصد برساند.


خبرنگار تسنیم نوشت: استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی  در مورد کاهش نرخ سود عقود مشارکتی تاکید کرد، کاهش دستوری نرخ سود عقود مشارکتی نشان می‌دهد سیستم بانکی ربوی است  چراکه مشارکت باید به مفهوم واقعی انجام شود و سود بر اساس عملکرد واقعی اقتصاد مشخص شود و در نهایت سود بین بانک و وام گیرنده تقسیم شود. نرخ محقق شده ممکن است رقمهای مختلفی باشد و چون مشارکت واقعی نیست همین که اعلام می شود نرخ سود 18 درصد باشد، یعنی اقتصاد ربوی است.


وی افزود، در فضایی که ربا عمل می‌کند هرچه قدر ربوی بودن کاهش یابد اثرات آن بیشتر در اقتصاد مشخص می‌شود. در شرایط فعلی یکی از مواردی  که اقتصاد را قفل کرده، نرخ سود بالاست که نمونه آن موسسات مالی و اعتباری بود که سودهای 30 درصدی پرداخت می کردند و حتی بعضی بانکها در این موسسات سرمایه گذاری می کردند.


سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در تحلیل شرایط فعلی اقتصاد گفت: نرخهای سود بالا باعث شد که  منابع از بخش واقعی اقتصاد خارج شود. مشکل تولید با کاهش چند درصدی نرخ سود بر طرف نمی‌شود. نرخ سود تسهیلات 18در صد نمی‌تواند راهگشا باشد. اگر بانک مرکزی روی بازار ارز و سایر بازارهای پولی نظارت درستی داشته باشد باید نرخ سود بانکی را زیر 10 درصد بیاورد و آن را تک رقمی نمایند.


این اقتصاددان درباره نرخ واقعی بازدهی صنایع در شرایط رکود فعلی کشور گفت: نرخ متوسط بازدهی  درحالی 20درصد اعلام می شود که به نظر نمی‌رسد این رقم واقعی باشد. در چند تحقیق دانشگاهی که سال 90انجام دادیم نرخ بازدهی متوسط در صنعت و کشاورزی رقمی در حدود 14درصد بود که مشخصا این رقم در شرایط رکودی امروز بسیار کمتر از این ارقام است. در واقع اگر بازدهی تولید 20درصد بود نباید شرایط رکود بر اقتصاد حاکم باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :